سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیر ستاد خیران وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری گفت: در راستای افزایش سهم مشارکت مردم در ساخت و تجهیز دانشگاه‌های دولتی به دنبال تأسیس بنیادهای خیران حامی دانشگاه‌های دولتی در سراسر کشور هستیم و تاکنون حدود ۵۰ دانشگاه موفق به تأسیس این بنیاد شده‌اند.

کلاس دانشگاه

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، رحمت الله سلیمانی فارسانی در مراسم تجلیل از خیران حامی دانشگاه دولتی شهرضا اظهار کرد: یکی از مهمترین سیاست‌های وزارت علوم، تسهیل و افزایش سهم مشارکت های مردمی در ساخت، تجهیز و توسعه دانشگاه‌ها است.

وی افزود: در راستای افزایش سهم مشارکت مردم در ساخت و تجهیز دانشگاه‌های دولتی به دنبال تأسیس بنیادهای خیران حامی دانشگاه‌های دولتی در سراسر کشور هستیم و تاکنون حدود ۵۰ دانشگاه موفق به تأسیس این بنیاد شده‌اند.

دبیر ستاد خیران وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری تصریح کرد: این وزارتخانه برای تسریع در روند تشکیل بنیادهای خیران و همچنین تشویق خیران برای حضور در این مجامع، سیاست‌های تشویقی را تصویب و ابلاغ کرده‌است که از آن جمله اختصاص اعتباری معادل کمک‌های خیران به هر مرکز دانشگاهی است.

سلیمانی فارسانی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های جامع علم و فن‌آوری از سوی رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: در بخشی از این سیاست‌ها نیز، بر لزوم استفاده از ظرفیت خیران تأکید شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: مهمترین دلیلی که وزارت علوم بر لزوم استفاده از ظرفیت خیران در توسعه و تجهیز و تأسیس مراکز دانشگاهی تأکید می‌کند، سابقه دیرینه و درخشان مردم شهرضا در حمایت از دانشمندان و مراکز علمی به ویژه در قالب موقوفات علمی بوده است.

دبیر ستاد خیران وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری اضافه کرد: ایرانیان از گذشته به علم دوستی مشهور بودند و پس از اسلام نیز سفارش های پیامبر درباره علم دوستی باعث شد تا آن ها اقدام به تأسیس و تجهیز مدارس علمی کنند.

سلیمانی فارسانی تصریح کرد: در عهد صفویه در اصفهان موقوفات علمی زیادی به ثبت رسید که به عنوان نماد علم دوستی مردم این منطقه شناخته می‌شود و یا در قرن حدود ۷۰۰ سال قبل در مرکز علمی «ربع رشیدی» حدود ۵۰۰ استاد وظیفه تعلیم بیش از ۵ هزار دانشجو و علم آموز را بر عهده داشتند.

وی ادامه داد: تمام آنچه از سوابق ایرانیان در تأسیس مراکز علمی و ثبت موقوفات علمی بیان می‌شود، نشان می‌دهد که می‌توان بر کمک ها و حمایت های خیران تکیه کرد و مراکز علمی را توسعه داد.

دبیر ستاد خیران وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری گفت: در هر کجا مردم در امور مختلف پیشگام شده‌اند، مسئولان نیز مجبور به تسریع در امور و حل مشکلات شدند، در سطح کشور مراکز علمی زیادی هستند که به دلیل عدم حمایت‌های مردمی پس از سال‌ها فعالیت، در آستانه تجمیع با دیگر مراکز هستند و از طرف دیگر مراکزی همانند دانشگاه شهرضا، به دلیل برخورداری از پشتوانه حمایت‌های مردمی، آینده درخشانی را در پیش رو دارند.