سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به دستاوردهای فناورانه این نهاد در حوزه صنعت نفت گفت: برخی از قراردادهای امضا شده با وزارت نفت متاسفانه متوقف شده است که ما خواستار فعال شدن این قراردادها هستیم.

دکتر طیبی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر طیبی در مراسم بازدید مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی، انجام فعالیت‌های پژوهشی و بنیادی را هدف اصلی جهاد دانشگاهی نام برد و افزود: نگاه کلی جهاد دانشگاهی حل مسائل و مشکلات کشور است تا بتوانیم خدمات قابل ملاحظه‌ای به جامعه ارائه دهیم.

وی ارائه آموزش‌های تخصصی و تحصیلات تکمیلی را از جمله فعالیت‌های جهاد دانشگاهی ذکر کرد و ادامه داد: تلاش ما بر این است تا فارغ‌التحصیلان واحدهای آموزشی جهاد دانشگاهی تبدیل به کارآفرین شوند نه کارمند.

طیبی، گستره جغرافیایی فعالیت‌های جهاد دانشگاهی را در همه استان‌های کشور دانست و ادامه داد: در حال حاضر ۶۱ واحد فعال در حوزه پژوهش و فناوری داریم ضمن آنکه ۱۹ پژوهشکده مستقل نیز در سراسر کشور در این حوزه فعال شده‌اند.

رئیس جهاد دانشگاهی راه‌اندازی دو پارک علم و فناوری کرمانشاه و ایجاد ۱۹ مرکز رشد را از دیگر اقدامات این نهاد در حوزه پژوهشی دانست و خاطرنشان کرد: محققان جهاد دانشگاهی تاکنون موفق به دریافت  24 جایزه جشنواره بین‌المللی خوارزمی و ۲۲ جایزه جشنواره رازی شده‌اند.

طیبی با تاکید بر اینکه جهاد دانشگاهی تاکنون فناوری‌های تولید شده را به کشورهای آسیای میانه، ترکمنستان، تاجیکستان، عراق و آفریقا صادر کرده است، اضافه کرد: در حال حاضر بازار خوبی در زمینه دکل‌های حفاری در کشور ترکمنستان ایجاد کرده‌ایم.

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به دستاوردهای علمی این نهاد خاطرنشان کرد: ساخت دکل از جمله دستاوردهای علمی ما است که براساس قراردادها، قرار بود پنج دستگاه دکل حفاری ساخته شود که در حال حاضر ساخت سه دستگاه حفاری در دستور کار قرار دارد و یک دستگاه دکل حفاری به زودی ساخته خواهد شد.

ساخت لوله‌مغزی سیار

طیبی با اشاره به امضای قراردادهایی برای ساخت دستگاه لوله‌مغزی سیار گفت: در ابتدا قرار بود اقدام به ساخت هفت دستگاه لوله‌مغزی سیار شود که در حال حاضر این تعداد به ساخت ۱۶ دستگاه افزایش یافته است.

وی تولید کلاف لوله‌مغزی سیار را از دیگر دستاوردهای جهاد دانشگاهی نام برد و اظهار کرد: علاوه بر آن اقدام به طراحی و ساخت بازوهای بارگیری اسکله جزیره خارک کرده‌ایم. این بازوها برای ایجاد ارتباط و انعطاف‌پذیر و کنترل‌شده در اسکله‌ها کاربرد دارد.

وی ساخت تجهیزات کنترل‌کننده آلاینده‌های صنعتی هوا را از دیگر دستاوردهای جهاد دانشگاهی نام برد و ادامه داد: در این تحقیقات موفق به ساخت الکتروفیلتر برای پالایشگاه آبادان شدیم که قادر به پاکسازی آلودگی‌های هوا ناشی از منابع مختلف از قبیل سیمان، مس و آلومینیوم است.

رئیس جهاد دانشگاهی ساخت مته‌های حفاری به کارفرمایی شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب را از دیگر دستاوردهای جهاد دانشگاهی نام برد که تاکنون سه مته ساخته و تا ۷۰ درصد مورد تایید قرار گرفته و ادامه داد: در حال حاضر بر روی ساخت مته‌های پی‌وی‌سی مطالعاتی در دستور کار داریم. این مته‌ها برای حفاری چاه‌های نفت در سازندهایی با خوردگی بالا کاربرد دارد.

طیبی طراحی و ساخت یوپی‌اس‌های صنعتی، سیستم برق و کنترل دکل‌های حفاری و موتور درون‌چاهی را از دیگر دستاوردهای جهاد دانشگاهی نام برد و خاطرنشان کرد: علاوه بر آن موفق به طراحی و ساخت سیستم کنترل برای الکتروموتورهای دور متوسط به کارفرمایی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت شدیم.

به گفته وی، این سیستم جایگزین مناسبی برای توربین‌های گازی است و همچنین موجب بهینه‌سازی مصرف انرژی و بهینه‌سازی هزینه‌های تعمیر و نگهداری خواهد شد.

موفقیت در جداسازی آب از نفت

رئیس جهاد دانشگاهی از مدرن‌سازی و ساخت پکیج نمک‌زدایی نفت خام به روش الکترواستاتیک خبر داد و افزود: این پکیج به منظور جداسازی آب و آب‌نمک از نفت خام کاربرد دارد.

بومی‌سازی کاتالیست‌های صنعت نفت

وی بومی‌سازی کاتالیست‌های صنعت نفت را از دیگر دستاوردهای تحقیقاتی جهاد دانشگاهی عنوان کرد و گفت: علاوه بر آن محققان جهاد دانشگاهی روش‌های زیستی را برای رفع آلودگی‌های نفتی برای نفت‌خیز جنوب ارائه کرده‌اند.

استفاده از دستاوردهای فناورانه جهاد دانشگاهی در میدان نفتی آزادگان

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به ورود این نهاد در حفاری میدان نفتی آزادگان است، اظهار کرد: براساس پیشنهاد وزارت نفت، جهاد دانشگاهی در حوزه حفاری ۱۰ حلقه چاه نفت میدان آزادگان وارد شده‌ است.

وی اضافه کرد: براساس این پیشنهاد قرار است تا کلیه دستاوردهای تولیدشده در جهاد دانشگاهی در حوزه حفاری در این ۱۰ حلقه چاه نفت کاربردی شود.

طیبی، دکل‌های نفت و مته‌های حفاری را از جمله دستاوردهای جهاد دانشگاهی در این حوزه نام برد و افزود: متاسفانه این طرح به دلیل برگزاری مناقصات متوقف شده است که ما خواستار فعال شدن این توافق هستیم.

به گفته وی، فعال شدن این توافق موجب می‌شود که زنجیره‌ای از ساخت در حوزه حفاری در کشور راه‌اندازی شود.