سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر گفت: طی یک‌سال گذشته به همت این مرکز آموز عالی طرح ویژه‌ای تحت عنوان طرح تحصیلی امید جوانان به سازمان مرکزی در تهران ارائه شد که بر مبنای آن شهریه مقاطع کاردانی و کارشناسی ۵۰ درصد کاهش یابد.

آرم دانشگاه ازاد

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر داریوش جاوید سه‌شنبه ۲۳ شهریورماه در جمع خبرنگاران، در این رابطه افزود: پس از بررسی این طرح توسط ریاست سازمان مرکزی، نظر مثبت نسبت به طرح ارائه و در نهایت به صورت یک بخشنامه به کلیه واحدهای آموزشی دانشگاه آزاد کشور ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه بر اساس این طرح در مقاطع کاردانی و کارشناسی برای ورودیان سال ۹۵ با کاهش ۵۰ درصدی شهریه مواجه هستیم، ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر به عنوان واحد پایه در کشور این را اجرا می‌کند.

جاوید گفت: ورودی‌های امسال پایین‌ترین میزان شهریه را در دانشگاه آزاد پرداخت می‌کنند این درحالیست که تمامی امکانات و تجهیرات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در بالاترین سطح ممکن در این مراکز وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: در کشورهای پیشرفته دنیا، دانشگاه‌ها وابستگی به دولت ندارند و حدود ۷۵ درصد مخارج خود را از راه‌هایی غیر از دریافت شهریه تأمین می‌کنند که جای تأمل دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر عنوان کرد: با توجه به قرارگرفتن در سال اقتصاد مقاومتی و تأکیدات مقام معظم رهبری در این راستا ما باید ۲۰ درصد درآمدهایمان از محل‌هایی غیر از دریافت شهریه باشد بنابراین دانشگاه آزاد در این مسیر قدم گذاشته و پبشرفت‌های خوبی نیز داشته است.

جاوید با تأکید بر این دانشگاه آزاد از بدو تأسیس هرگز به دنبال انتفاع و سود مالی نبوده و نیست، یادآور شد: هدف اصلی انجام رسالت اجتماعی و سوق دادن جوانان به سمت فعالیت‌های علمی، پژوهشی و تربیتی است.

وی گفت: تمام تلاش ما جذب دانشجویان ملایری در خود این شهر است تا میزان تحمیل هزینه‌های رفت و آمد و زندگی در سایر شهرها و حتی نگرانی‌های والدین این دانشجویان تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد.

جاوید با بیان اینکه با اجرای طرح تحصیلی امید جوانان، سد بزرگ شهریه را شکسته‌ایم، ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی، یکی از بزگترین دانشگاه‌های حضوری جهان محسوب می‌شود که طی سال‌های اخیر زیرساخت‌های فراوانی در آن مهیا شده و زمینه رشد و بالندگی این مراکز آموزش عالی را فراهم کرده است.

وی با اشاره به اینکه طی ۲ سال اخیر ۱۰ درصد کل درآمد دانشگاه آزاد مواحد ملایر از محل دریافت شهریه‌ها بوده است، اظهار کرد: از کلیه طرح‌های دانش‌بنیان و ایده‌های پژوهشی که قابلیت درآمدزایی داشته باشند، حمایت می‌کنیم.

جاوید با اشاره به اینکه اگر ایده‌های ارائه شده توسط تیم اقتصادی دانشگاه مورد تأیید قرار گیرد، حمایت‌های مالی و تجهیزاتی چشمگیری از ارائه‌کننده این نوع طرح‌ها خواهیم داشت چرا که معتقدیم باید فاصله دانشگاه را با صنعت کاهش داد.

تأسیس دفتر دانشگاه آزاد اسلامی ملایر در بلاروس

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر در ادامه گفت: طبق همکاری‌ها و توافق‌های انجام شده با سازمان مرکزی در تهران و آکادمی علوم بلاروس، ۲۱ دسامبر همزمان با ۳۱ شهریورماه برای تأسیس دفتر دانشگاه آزاد اسلامی ملایر سفری به کشور بلاروس خواهیم داشت.

جاوید با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی تا کنون در ۴ کشور شامل امارات، انگلیس، لبنان و افغانستان واحدهای مستقلی را راه‌اندازی کرده است، اظهار کرد: تا کنون توسط واحدهای این دانشگاه در تهران ۶ دفتر در کشورهای اروپایی تأسیس شده است.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر نخستین دانشگاه آزاد غرب کشور است که در کشور بلاروس دفتر می‌زند، اظهار کرد: احداث این مرکز مزایای بی‌شماری در بُعد علمی، پژوهشی و … برای ما به همراه خواهد داشت.

جاوید منعقد کردن یک طرح تحقیقاتی مشترک در زمینه ساخت ابرکامپیوتر، انتشار ۴ مجله علمی- پژوهشی، تحصیل دانشجویان بلاروس در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، برگزاری سمینارهای مشترک در ایران و بلاروس، برگزاری کارگاه‌های آموزشی- پژوهشی مشترک و توسعه زبان فارسی را از جمله اهداف این اقدام مهم عنوان کرد.

۲ برابر شدن امتیاز دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر به ۲ برابر شدن امتیاز این مرکز آموزش عالی و ارتقاء آن از ۷۸۱ به ۱۵۰۷ اشاره و اظهار کرد: این موفقیت طی ۳ سال اخیر رخ داده است.

جاوید با اشاره به اینکه تعیین این امتیاز بر اساس شاخص‌های کلی در ابعاد آموزشی، پژوهشی، عمرانی و معاونت سما است، عنوان کرد: در بحث آموزشی افزایش تعداد رشته‌ها، دانشجویان و اساتید و در بحث پژوهشی تعداد مقالات علمی- پژوهشی، کتب تألیف شده، کتاب‌های موجود در کتابخانه‌ها و طرح‌های دورن و برون دانشگاهی از جمله شاخص‌های مدنظرسازمان مرکزی بوده است.

وی خاطرنشان کر د: در زمان تصدی بنده طی ۳ سال اخیر تعداد رشته‌های ما از ۱۵ رشته به ۳۴ رشته در مقطع کار شناسی‌ارشد، ارتقاء یافته است همچنین ۲ رشته دکتری داریم و در مجموع با احتساب مراکز سامن و دانشکده‌ها سما، درحال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر در مجموع در ۱۵۰ رشته متنوع دانشجو می‌پذیرد.

جاوید با بیان اینکه درحال حاضر این مرکز آموزش عالی دارای ۵۶۰۶ دانشجو است، ادامه داد: در بُعد ادارای، مالی نیز طی ۳ سال گذشته منابع مالی ما ۳ برابر شده و اتوماسیون اداری راه‌اندازی و نیروهای بدون مجور، تعیین تکلیف شده‌اند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر به موفقیت‌های فرهنگی، قرآن و ورزشی أخذ شده توسط دانشجویان این مرکز اشاره و تصریح کرد: طی ۳ سال در مسابقات قرآن و عترت در سطح کشور رتبه اول را کسب کردیم همچنین در شهریورماه امسال‌ میزبان برگزاری مسابقات کشوری بسکتبال بودیم.

وی گفت: مسابقات قهرمانی بسکتبال دسته سه دانشجویان دانشگاه آزاد به مدت ۶ رو با حضور ۱۱ تیم از مناطق مختلف کشور در ملایر برگزار شد.

جاوید افزود: تیم‌های علوم و تحقیقات تهران، آذربایجان‌شرقی، اردبیل، سیستان و بلوچستان، زنجان، قزوین، کهکیلویه و بویراحمد، بوشهر، خراسان‌رضوی، قم و همدان تیم‌های شرکت‌کننده در این مسابقات بودند.

وی تصریح کرد: برگزاری مسابقاتی از این ‌دست می‌تواند نقش مهمی در ارتقاء جایگاه ورزش و ایجاد روحیه نشاط و سرزندگی در بین دانشجویان داشته باشد.