سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون توسعه فناوری معاونت علمی‌ ریاست‌جمهوری گفت: بر اساس حکم ریاست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، معاون علمی‌وفناوری رییس جمهور، جانشین رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان کهگیلویه و بویراحمد شد.

سفر سورنا ستاری، معاون علی و فناوری رییس جمهور به اراک

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا دکتر علی وطنی در نشست با استاندار کهگیلویه و بویراحمد و مسؤولین این استان، افزود: با حکم دکتر جهانگیری، رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور به عنوان مسؤول مستقیم پیگیری توسعه فناوری و اقتصاد مقاومتی در این استان تعیین شد.

وی با بیان این‌که بر اساس این حکم، معاونت علمی موظف است اقداماتی را برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در استان کهگیلویه و بویر احمد اجرایی کند، ادامه داد: بر اساس این حکم،  تمام دستگاه‌های اجرایی موظف هستند که در این زمینه با این استان برای پیشبرد اهداف همکاری کرده و استان نیز ماهیانه گزارشی از اقدامات انجام شده خود را به معاونت علمی ارائه کند تا این استان در مسیر توسعه پایدار قرار گیرد.

وطنی با اشاره به بالا بودن آمار و نرخ بیکاری در این استان اظهار کرد: این استان ظرفیت‌های بالقوه‌ای در زمینه دامپروری، کشاورزی، صنایع دستی و گیاهان دارویی دارد که اگر از بازنشستگان و فارغ‌التحصیلان بومی در این حوزه‌ها استفاده شود، نرخ بیکاری استان کاهش چشمگیری خواهد یافت.

وی تجاری‌سازی نشدن صنایع دستی را یکی از نقاط ضعف این استان عنوان کرد و یادآور شد: در این استان تنها دو شرکت در زمینه گیاهان دارویی به ثبت رسیده که عدد ناچیزی است، از این رو استفاده از تمام ظرفیت‌ها و فراهم‌سازی تمهیدات و امکانات استانی برای راه‌اندازی تعداد بیشتری از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه گیاهان دارویی ضروری است.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی افزود: پیش از ثبت شرکت‌های بیشتر در حوزه گیاهان دارویی، راه‌اندازی پارک علم و فناوری در این استان باید مورد توجه جدی قرار گیرد و باید پیش از هر کاری تمهیدات لازم برای راه‌اندازی پارک را فراهم کنیم و در کنار آن لازم است یک شرکت کارگزار ویژه تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان تشکیل شود تا بحث شرکت‌ها را به صورت ویژه پیگیری کند.

وطنی با تاکید بر اینکه همه اقدامات استان باید بر اساس آمایش سرزمین استان صورت گیرد، گفت: یکی از معضلات این استان فرسایش خاک است و مسؤولان استانی باید با همکاری ستاد توسعه آب،  خشکسالی و فرسایش معاونت علمی طرح‌های کلان مورد تایید در این حوزه را پیگیری کنند.

وطنی با اشاره به سلسله جبال زاگرس به عنوان یکی از پتانسیل‌های موجود در این منطقه، افزود: زاگرس پتانسیل‌های خوبی برای ارتقای ارزش افزوده، اشتغال و توسعه کسب و کار استان دارد که می‌توان برای توسعه اقتصادی استان از این منطقه بهره برد.

وی اضافه کرد: یک چهارم منابع نفت و گاز کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد که می‌توان از این منابع نیز به کمک ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی و فناوری بهره‌برداری کرده و به اقتصاد کشور کمک کرد.

در این نشست همچنین سید موسی خادمی، استاندار کهگیلویه و بویراحمد مهمترین نیاز استان را انجام طرح‌های نو و جدید ذکر کرد و گفت: از معاون علمی و فناوری رییس جمهور به عنوان جانشین رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان می‌خواهیم که ما را در تعریف و اجرای طرح‌های نو و جدید یاری کند.