سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها می گوید: جلوگیری تشکل های دانشجویی از حضور افراد در کرسی های آزاداندیشی غیرقانونی است.

پی اچ دی آزمون : حجت الاسلام میرمجید سیدقریشی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا اظهار داشت: اگر افرادی از جانب تشکل های دانشجویی با مجوز هیات نظارت دانشگاه به کرسی های آزاداندیشی دعوت شده باشند؛ هیچ فرد یا تشکل دانشگاهی نباید با آن مقابله کند.
وی یادآور شد: رهبر انقلاب در جلسات اخیرشان با تشکل های دانشجویی فرمود «اگر نظری را نمی پسندید؛ بروید در جایی دیگر جلسه ای مشابه آن را تشکیل دهید و جوابشان را بدهید.»
سیدقریشی تصریح کرد: اینکه عده ای جمع شوند و جلسه ای را در دانشگاه برهم بزنند و برخورد کنند در شان دانشگاه نیست و رهبر معظم انقلاب نیز اینگونه اقدامات را نهی کرده اند.
معاون نهاد رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: جلوگیری از سخنرانی افراد نه تنها هیچ سودی ندارد بلکه ضرر کامل است و در شان دانشگاه هم نیست.
وی گفت: دانشگاه ها هم باید مراعات قانون را داشته باشند؛ یعنی افرادی را به دانشگاه دعوت به سخنرانی کنند که افراد مطمئنی باشند.
سید قریشی افزود: گاهی مشاهده شده که افرادی برای سخنرانی در دانشگاه ها حضور پیدا می کنند که رهبری از آنان به عنوان عناصر نامطمئن عنوان کرده اند.
وی ادامه داد: این افراد؛ اشخاصی هستند که کل نظام را به چالش می کشند و فرزندان این سرزمین را به آرمان های نظام بدبین می کنند.
قریشی خاطرنشان کرد: به طور حتم باید مسوولان دانشگاه ها مراقب نفوذ این افراد باشند و در مقابل آن از چهره های عالم و دانا حتی با تفاوت های فکری متفاوت برای سخنرانی دعوت کنند.
معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در ادامه گفت: مبحث کرسی های آزاداندیشی هنوز در دانشگاه های کشور به یک فرهنگ تبدیل نشده است؛ کارهای مختلفی باید در این زمینه انجام می شد از جمله اینکه اساتید دانشگاه ها نیز باید به این فرهنگ سازی کمک می کردند.
معاون نهاد رهبری در دانشگاه ها افزود: تاکنون کرسی های آزاداندیشی را به سمت و سوی تخصصی شدن در دانشگاه نبرده ایم.
وی ادامه داد: اغلب سعی شده تا از این کرسی ها بهره برداری های سیاسی شود و دانشگاه ها نیز بر همین اساس گاهی احساس خطر داشته و محافظه کاری کرده اند.
سید قریشی خاطرنشان کرد: برای برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها نیازمند سعه صدر بیشتری هستیم.
وی اظهار کرد: در این زمینه تبعیت از قانون هم لازم است یعنی باید مراعات همه چیز را داشت؛ در اینصورت کرسی های آزاداندیشی مناسب ترین محل برای چالش های فکری است.
وی تاکید کرد: دانشگاه محل فکر کردن است و اگر این اندیشیدن و تعارض افکار در یک محیط علمی با رعایت شئونات انجام شود؛ به طور حتم به نفع کشور خواهد بود.