سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با بیان اینکه دولت برای حل مشکلات آموزش و پرورش و آموزش عالی اهتمام لازم را داشته است، گفت: با توجه به نواقصی که وجود دارد نیازمند برنامه‌ریزی جدی‌تری در این حوزه هستیم.

داود محمدی در گفت و گو با ایسنا، درارزیابی از عملکرد سه ساله دولت در بخش آموزش اظهار کرد:‌ دولت به بخش آموزش عالی و آموزش و پرورش توجه داشته و در بودجه نیز مساعدت‌های لازم را انجام داده است.

وی با بیان اینکه دستگاه گسترده آموزش و پرورش نیاز به توجه جدی دارد، گفت: خوشبختانه علی رغم همه مشکلاتی که در کشور وجود داشته به این بخش توجه جدی شده اما نیازمند برنامه‌ریزی جدی‌تری هستیم و البته دولت هم باید اهتمام لازم را داشته است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: آموزش و پروش مشکلات عدیده‌ای دارد علاوه بر بخش ساختاری، در بخش آموزش هم نیازمند توجه بیشتری است ضمن اینکه در مباحث تربیتی و پرورشی به صورت جدی باید بررسی‌ها انجام شود.

این عضو فراکسیون امید مجلس با تاکید بر اینکه دولت در زمینه مسائل پرورشی و تربیتی نیز باید اهتمام داشته باشد، گفت: خوشبختانه آموزش و پرورش دارای سند تحول بنیادین است که باید این سند به طور دقیق به اجرا درآید و اگر قوانین یا احکامی نیاز است در برنامه‌های توسعه گنجانده شود.

محمدی همچنین خاطرنشان کرد:‌تلاش می‌کنیم در مجلس احکام و یا قوانینی که به آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت ارتباط دارد به تصویب برسد که در برنامه ششم توجه چندانی به آن نشده است.

نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس در مورد مباحث آموزش عالی نیز اظهار کرد: آموزش عالی از گذشته مشکلاتی داشته است و جوابگوی نیازهای کشور نبوده، درواقع در برخی از رشته‌ها با فارغ‌التحصیلان زیادی مواجه می‌شویم که یا بیکار هستند و یا توانایی لازم در کارهای کاربردی را ندارند.

وی با بیان این که تناسب رشته‌های دانشگاهی با بازار کار باید مورد آسیب شناسی در آموزش عالی قرار گیرد، گفت:‌البته اقدامات خوبی انجام شده، هم در بخش خصوصی هم در بخش دولتی اما ضرورت دارد که بررسی جدی انجام شود زیرا آموزش عالی باید جوابگوی نیازهای کشور باشد و در کنار آموزشهای نظری باید به آموزش‌های کاربردی هم توجه شود.