آیت الله مکارم شیرازی سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – قم – یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: جامعه زنان و به خصوص طلاب خواهر باید با رسوم غلط ازدواج مبارزه کنند و کاری کنیم که ۱۴ سکه برای مهریه مایه افتخار دختران باشد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی ظهر یکشنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه خواهران که در جامعه الزهراء(س) برگزار شد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی که به برکت مجاهدت‌های امام و مردم به ثمر نشست امروز به یک قدرت تبدیل شده است.

وی با اشاره به مذاکرات منتهی به برجام ادامه داد: در برجام فارغ از نتیجه‌ای که حاصل شد قدرت نظام اسلامی سبب شد تا کشورهای استکباری و ۱+۵ مجبور شوند در یک طرف بر سر میز مذاکره با ما بنشینند.

این مرجع تقلید ایجاد حوزه خواهران و در رأس آن جامعه الزهرا(س) به فرمان امام را یکی از برکات مهم انقلاب برشمرد و تأکید کرد: امروز این حوزه به شجره طبیه و مهمی تبدیل شده است و این رشد و بالندگی دهان کسانی را که به دنبال تبلیغ سوء درباره نظر اسلام درباره زن هستند بسته است.

وی اظهار داشت: دشمنان همواره تبلیغ می‌کنند که اسلام زنان را تحقیر کرده است ولی امروز می‌بینیم در همه نقاط ایران حوزه علمیه خواهران وجود دارد و در برخی جهات از برادران نیز پیشی گرفته است.

آیت الله مکارم خواستار بررسی نقاط ضعف در کنار نقاط قوت و رفع آنها شد و اضافه کرد: نباید در حوزه خواهران از جهت استاد و امکانات رفاهی کمبود وجود داشته باشد و باید نواقص را لیست کنید و درصدد رفع آنها باشیم زیرا کمبود در هر مجموعه‌ای با وجود نقاط مثبت امری طبیعی است.

وی افزود: یکی از کارهایی که باید برای آن برنامه‌ریزی شود حفظ ارتباط میان فارغ التحصیلان با بدنه حوزه است و کسانی که از حوزه می‌روند به نحوی با نوشتن و تبلیغ و تأسیس حوزه به دین کمک کنند.

این مفسر قرآن کریم بر لزوم هجرت طلاب از قم تأکید کرد و ادامه داد: من در مراسم آغاز سال حوزه برادران نیز گفتم که طلاب نباید در قم بمانند و شهرها از وجود آنان خالی باشد و حتی گفتیم که باید شهریه آنان نیز بیشتر شود.

فضای مجازی به یک لجنزار متعفن تبدیل شده است

وی با بیان اینکه فضای مجازی به یک لجنزار متعفن تبدیل شده است گفت: خواهران طلبه باید فعالانه در عرصه مجازی به تبلیغ دین و ارزش‌ها بپردازند و از برخورد منفعلانه در این فضای نادرست بپرهیزند.

آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: دشمنان با همه توان از این فضا برای تخریب ارزش‌های دینی بهره می‌برند و وظیفه بانوان طلبه و جامعه زنان در این راه بسیار سنگین است زیرا زنان در این فضا آسیب بیشتری می‌بینند.

وی با اشاره به ویژگی‌های انسان مؤمن و مسلمان از دید قرآن اظهار داشت: در سوره احزاب اولین ویژگی بعد از اسلام، ایمان و در نار آن خضوع و خشوع و اهل صدقه بودن و … معرفی شده است و همین یک آیه به خوبی نشان می‌دهد اسلام برای زنان همانند مردان احترام و ارزش قائل است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به دیگر ارزش‌های عنوان شده در این آیه اضافه کرد: صبر در برابر سختی‌ها، اهل روزه بودن که روزه هم فقط پرهیز از خوردن و آشامیدن نیست از جمله ارزش‌های دیگر یک انسان مؤمن و مسلمان است.

وی حفظ عفت و پاکی را مهم‌ترین وظیفه مردان و زنان مسلمان دانست و اضافه کرد: براساس حدیثی از پیامبر(ص) اگر جوانی ازدواج کند نیمی از دینش کامل شده و از گناهان دور می‌ماند اما متأسفانه گاهی آنقدر رسوم خرافی و دست و پاگیر جلوی راه جوانان قرار می‌گیرد که نمی‌توانند ازدواج کنند.

آیت الله مکارم تأکید کرد: شما جامعه زنان و به خصوص طلاب موظف هستید که با این رسوم خرافی و دست و پا گیر مبارزه کنید و برای مبارزه نیز نیازمند عزم محکم و الهی هستید.

وی تاکید کرد: باید کاری کنیم که مهریه ۱۴ سکه در جامعه افتخار شود و رایج گردد نه اینکه دختری که این مقدار مهریه می‌گیرد احساس خجالت کند.