سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – پژوهشگران بیمارستان سلامت نورث ول کانادا می‌گویند اسکن‌های MRI در سه ماهه اول بارداری خطری برای جنین به همراه ندارد.

ام‌آر‌آی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه خبری sciencedaily، به منظور انجام این تحقیق، اطلاعات بیش از یک میلیون و چهار تولد در کانادا طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ مورد بررسی قرار گرفت. سپس زنانی که در سه ماهه اول بارداری‌شان اسکن MRI داشتند با زنانی که این اسکن‌ها را انجام نداده بودند مورد مقایسه قرار گرفتند. کودکان نیز تا سن چهارسالگی تحت مطالعه بودند.

نتایج نشان می‌داد که داشتن اسکن‌های MRI در سه ماهه اول بارداری با افزایش خطر مرده زایی، نقص تولد یا مرگ بعد از تولد، از دست دادن بینایی و شنیدن و سرطان در چهار سال اول زندگی کودکان ارتباط ندارد.

چالش‌ها در مورد قرار گرفتن در معرض MRI ناشی از این نگرانی  از این است که بافت جنینی توسط میدان‌های فرکانس رادیویی MRI  گرم شود.

 البته در مورد زنانی که گادولینیم-پیشرفته تصویربرداری MRI را انجام داده بودند خطر بالای کمی برای مشکلات پوستی، مرده زایی در بین کودکان متولد شده مشاهده شد.

نتایج این پژوهش در مجله “Journal of the American Medical Association” منتشر شده است.