سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: صدور کارت هوشمند دانشجویی در دستور کار دانشگاه است و به زودی این طرح در چند استان به صورت پایلوت اجرا می‌شود و سپس به سایر واحدها تسری پیدا می‌کند.

طه هاشمی معاون دانشگاه آزاد
به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدطه هاشمی گفت: توسعه فرهنگی براساس تاکیدات رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها در توسعه همه‌جانبه دانشگاه است. خوشبختانه تحولی در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه اتفاق افتاده است و شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی یکی از اقدامات بسیار مفید در حوزه فرهنگی بود که تاثیرات مثبت آن محرز است.
وی افزود: بخشنامه مربوط به تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شده است. با ابلاغ این بخشنامه، یک حرکت جدید فرهنگی در دانشگاه آغاز شده است که به پیشبرد توسعه فرهنگی دانشگاه کمک می‌کند و مسیر جدیدی در مقابل ما قرار می‌دهد.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی به افزایش بودجه فرهنگی دانشگاه در دوره مدیریت جدید اشاره کرد و ادامه داد: خوشبختانه این موضوع به حوزه فرهنگی دانشگاه کمک بسیاری کرده است. مصوبات فرهنگی اجلاس ۷۰ در قالب بخشنامه و دستورات لازم، برای اجرایی‌شدن به واحدها ابلاغ شده است و از وضعیت مطلوبی برخوردار است.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی از روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان خواست در اجرایی‌ کردن مصوبات اجلاس‌های دانشگاه اهتمام ویژه‌ای داشته باشند و خاطرنشان کرد: همزمان با اجلاس ۷۱ از دستاوردهای فرهنگی، هنری، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در نمایشگاه دائمی دانشگاه رونمایی می‌شود.
هاشمی به اجرای طرح‌های فرهنگی ماندگار در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: بزرگداشت مفاخر فرهنگی یکی از افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی است و همه واحدها باید در این زمینه تلاش کنند. مشاهیر و مفاخر فرهنگی به عنوان شخصیت‌های بزرگ ایران اسلامی، بسیار مهم هستند و این موضوع باید در پایان‌نامه‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی مورد توجه قرار گیرد. یکی از کارهای بزرگ انجام شده در حوزه فرهنگی، توسعه کانون‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی بود که می‌توانیم در این زمینه فعالیت‌های اجرایی را به کانون‌ها واگذار کنیم، البته این واگذاری با نظارت بر امور آن‌ها انجام می‌شود.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بر اینکه در حال حاضر یک انقلاب بزرگ در حوزه فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی در حال وقوع است تاکید کرد و گفت: اگر این موضوع به خوبی مدیریت شود، شاهد تحول بزرگی خواهیم بود. یکی از کارهای بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی، استفاده از توان علمی استادان برای امور فرهنگی است. به این ترتیب که از وقت تدریس و موظفی اعضای هیات علمی که پر نمی‌شود، برای پیشبرد امور فرهنگی استفاده می‌شود.
استفاده از توان استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه در پیشبرد امور فرهنگی و اجتماعی
هاشمی عنوان کرد: در حال حاضر هیچ مرکز فرهنگی در کشور پیدا نمی‌شود که اینچنین هسته فکری برای پیشبرد امور خود داشته باشد. ما در دانشگاه آزاد اسلامی از توان هیات علمی برای برنامه‌های فرهنگی استفاده می‌کنیم. یک عقبه بزرگ برای برنامه‌ریزی در حوزه فرهنگی و اجتماعی در حال شکل‌گیری است.
وی به جلساتی که در ارتباط با چالش‌ها و آسیب‌های اجتماعی با مقام معظم رهبری از سوی دستگاه‌های مسئول برگزار شد، اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری فرمودند «خطر آسیب‌های اجتماعی از تهدیدهای خارجی‌ها و تهاجم استکبار خطرناک‌تر است». بنابراین با استفاده از توان استادان و دانشمندان و اعضای هیات علمی که در دانشگاه حضور دارند، برای برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی و حل معضلات و آسیب‌هایی که جامعه جوان را تهدید می‌کنند، استفاده می‌کنیم و این بزرگ‌ترین فرصت برای دانشگاه آزاد اسلامی است و روسای واحدهای استان باید از این امکان حداکثر استفاده را ببرند. 
هاشمی به آماده‌شدن دانشنامه فارغ‌التحصیلان در مدت زمان ۴۵ روز اشاره کرد و افزود: تدابیری اندیشیده شده است که این زمان به ۱۰ روز تقلیل پیدا کند تا فارغ‌التحصیلان بتوانند در مدت کمتری به دانشنامه خود دست پیدا کنند.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه‌ها افزود: این موضوع در دانشگاه آزاد اسلامی براساس چند محور اصلی بررسی شده است. به این ترتیب که رشته‌ها و واحدهای توانمند انتخاب شده‌اند تا موضوع اخلاق حرفه‌ای پس از تدوین، اجرایی شود. این موضوع برای اولین بار در دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد و ناظر به موضوعات اخلاقی است و مطمئنا معضلات اجتماعی را کاهش می‌دهد.
هاشمی با بیان اینکه موضوع علم در محضر قرآن که مورد تاکید ریاست دانشگاه است، در حال پیگیری است، اضافه کرد: برنامه‌ریزی‌های مفصلی برای این موضوع انجام و از استادان توانمند این حوزه نیز دعوت شده است تا کار دنبال شود. همچنین حفظ و گسترش زبان فارسی نیز از برنامه‌های اصلی حوزه فرهنگی دانشگاه است.
به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، وی به مسائل فرهنگی درآمدزا در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و اظهار کرد: گردشگری یکی از این موضوعات است و مقرر شده است این موضوع از خوابگاه‌های واحدهایی که امکان تبدیل به مرکز اقامتی دارند، شروع شود که اکثر استان‌ها در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند و باید به عنوان موضوعی جدی در دستور کار همه مسئولان قرار گیرد.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بیشترین اقدامات را برای پیاده‌کردن منویات مقام معظم رهبری و امام خمینی (ره) در دانشگاه داشته است تاکید کرد و افزود: کسانی که قضاوت نابه‌جا می‌کنند، آگاهی ندارند که دانشگاه آزاد اسلامی چه کمکی به تحول فرهنگی جامعه می‌کند.