دانشگاه صنعتی ارومیه سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – اعضای شورای صنفی دانشجویان دانشگاه صنعتی ارومیه در بیانیه‌ای به عدم اجرای صحیح آیین‌نامه آموزشی و ایجاد محدودیت برای انتخاب واحد دانشجویان روزانه اعتراض کردند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، در بیانیه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه صنعتی ارومیه آمده است: 

«در شورای آموزشی دانشگاه تصویب شده است تا آیین نامه آموزشی مصوب سال ۹۳ وزارت علوم تحقیقات و فناوری، برای ورودی های سال ۹۱ و ۹۲ نیز تعمیم داده شود.

درخواست شورای صنفی دانشجویان مبنی بر عودت شهریه اخذ شده برای ارائه دروس از هیات رئیسه دانشگاه به شرح زیر است:

۱- آندسته از دانشجویان که  شهریه پرداخت کرده و وارد ترم سنوات می شوند مبلغ پرداخت شده از شهریه سنوات کسر شود.

۲- آندسته از دانشجویان که برای آنها شهریه ثبت شده و وارد ترم سنوات می شوند این مبلغ نیز پرداخت نمی شود و تنها شهریه کل ترم سنوات پرداخت می شود.

۳- دانشجویانی که شهریه پرداخت کرده و در سنوات مجاز فارغ‌التحصیل می شوند شهریه پرداخت شده عودت داده می شود.

اما اکنون و در کمال ناباوری اتفاقی که چند روز پیش شاهد آن بودیم، با کار شکنی مسئولان مواجه شده ایم که از آیین نامه نیز قصد درآمد زایی داشته و تا ترم ۸ سنوات مجاز تحصیلی آیین‌نامه ۹۱ را اجرا می کنند و بابت دروس اخذ مجدد شهریه دریافت می کنند و بعد از وارد شدن به ترم سنوات آیین‌نامه ۹۳ را اجرا و شهریه شبانه اخذ می کنند.

از طرفی دانشگاه از انتخاب واحد دانشجویان روزانه به علت بدهی بابت اخذ مجدد دروس جلوگیری کرده است که این اقدامات بر خلاف مصوبه هیات رئیسه است.

اخذ شهریه در کنار افزایش هزینه سه برابری تغذیه برای دانشجویان که سنوات رفاهی آنها نیز به پایان رسیده است فشار روز افزونی را به دانشجو وارد می آورد و از هر سو عرصه را برای دانشجویان تنگ تر می کند. مسئولان توجه ندارند دانشجو منبع درآمدی ندارد و مسئولان دانشگاه به جای اینکه فکر و تمرکز خود را برای فشار به دانشجو معطوف کنند باید از وزارت علوم به دنبال افزایش بودجه خود باشند تا حداقل امکانات را برای دانشجویان فراهم کرده، نه اینکه دانشجو را منبع درآمد خود کنند!

این اقدامات دانشگاه قطعا اجازه ادامه تحصیل برای دانشجویانی که توان پرداخت این هزینه ها را ندارند نمی دهد. بنابراین از همان ابتدا باید دانشجو می دانست که ادامه تحصیل تنها مختص گروه خاصی از جامعه است و بس.

ما نیز به تبعیت از رهبر معظم انقلاب اسلامی آرزو می کنیم دانشگاه صنعتی ارومیه نیز با تلاش فداکارانه مسئولان امر به سطحی از امکانات برسد که دانشجو دغدغه ای جز درس خواندن نداشته باشد.»