سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – به همت سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی کردستان، دپارتمان خلاقیت و شکوفایی کودکان و نوجوانان در سنندج راه‌اندازی شد.

استانها/ خلاقیت
به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، مجید آوج، مدیر تجاری سازی و اشتغال جهاددانشگاهی کردستان، اظهار داشت: هدف از این فعالیت را کشف و پرورش استعدادهای کودکان، نوجوانان و جوانان دانست.
وی یادآور شد: در جهان امروز بالاترین و بهترین تولید برای کشورهایی که بخواهند حرف اول  را در دنیا داشته باشند، تولید فکر نو و ایده است و این امر به خوبی ضرورت توجه به خلاقیت و پرورش آن  را در کودکان  و نوجوانان نشان می‌دهد.
آوج عنوان کرد: خلاقیت موهبتی است که در تمام انسان‌ها بصورت بالقوه موجود است، اما ظهور و گسترش  آن مستلزم شرایط مناسب است.
مدیر تجاری‌سازی و اشتغال جهاددانشگاهی کردستان، گفت: بر اساس گفته پژوهشگران، برخلاف نظریه‌پردازان گذشته که خلاقیت را فرآیندی ارثی  و ذاتی  تلقی می‌کردند، خلاقیت را می‌توان به افراد به ویژه به کودکان و نوجوانان آموزش داد.
وی با اشاره به ویژگی‌های افراد خلاق، خاطرنشان کرد: کنجکاوی در برخورد با پدیده‌ها، تلاش مضاعف فرد خلاق جهت دستیابی به ناشناخته، قدرت ریسک و خطرپذیری بالا، صبر و مداومت در مواجه با مشکلات و به دنبال راه حل مشکل بودن از مهمترین ویژگی‌های این گونه افراد است.
آوج افزود: برای پرورش خلاقیت در کودکان باید به تمام ابعاد وجودی آنان اعم از بعد عاطفی، اجتماعی، شناختی، آموزشی و…. توجه شود. پرورش خلاقیت با عوامل محیطی مثل خانواده و اجتماع رابطه تنگاتنگی دارد.
 
وی عنوان کرد: جهاددانشگاهی کردستان از گذشته تاکنون در زمینه‌های مختلف پرورش مربی و مدیران مهدکودک، خلاقیت و نوآوری، رباتیک، کودک و رایانه، کارآفرینی و سایر آموزش‌های مهارتی، دوره‌های تخصصی برگزار می‌کند.
آوج ادامه داد: سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان در استان کردستان به دنبال بسترسازی ایده‌پروری جوانان و نوجوانان بوده و در این راستا مرکز رشد واحدهای فناور گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی را راه اندازی کرده است و تاکنون طرح‌های خوبی دریافت شده که در حال ارزیابی هستند.
مدیر تجاری سازی و اشتغال جهاددانشگاهی کردستان گفت: سومین جشنواره ایده‌های برتر کسب و کار و اشتغال دانش بنیان سال جاری که با هدف کشف و جذب صاحبان ایده هست، سال جاری در سنندج برگزار خواهد شد.
آوج در پایان عنوان کرد: جهاددانشگاهی استان کردستان به عنوان نهاد علمی، فرهنگی و آموزشی به جهت ترویج پرورش خلاقیت و شکوفایی کودکان و نوجوانان، رشد ایده‌های جوانان و توسعه فضای کسب و کار دانش آموختگان در استان، با کلیه افراد حقیقی و حقوقی آمادگی همکاری خود را اعلام می‌دارد.