سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی گفت: مانور بین‌المللی اعلام خطر سونامی همزمان با کشورهای حاشیه اقیانوس هند در چابهار برگزار شد.

سونامی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر ناصر حاجی زاده ذاکر در این خصوص افزود: مانور بین‌المللی اعلام خطر سونامی از سوی سازمان بین‌الدول اقیانوس شناسی تحت نظر یونسکو همزمان با کشورهای حاشیه اقیانوس هند توسط مرکز ملی پیش‌بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه و در مرکز اقیانوس‌شناسی چابهار و با مشارکت فرمانداری، اداره کل مدیریت بحران استان، هلال احمر، اورژانس، شهرداری، اداره بندر، نیروی انتظامی، منطقه آزاد، شیلات و شورای روستای رمین در روستای ساحلی لیپار برگزار شد.

حاجی‌زاده ذاکر با بیان این که این مانور روند موجود در سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند و همچنین دستورالعمل عملیاتی کشورهای این حوزه را به خوبی می‌آزماید، هدف از برگزاری این مانور را افزایش آمادگی و ارزیابی قابلیت‌های کشورها و همچنین ارتقای سطح همکاری‌های منطقه‌ ای دانست.

دکتر علی خوش‌خلق، رییس مرکز ملی پیش‌بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی نیز در این خصوص گفت: نام رسمی این مانور که در کمیته هماهنگی‌های بین‌الملی سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند وابسته به یونسکو، برنامه‌ریزی و اجرا شد، “Exercise IOWave16: Exercise Indian Ocean Wave 2016”است و کشورهای حوزه اقیانوس هند را در شرایطی مشابه با وقوع سونامی قرار داده و از سازمان‌های دولتی انتظار تصمیم‌گیری‌های به‌موقع و مناسب دارد.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته نیز مانورهای سونامی در سال ۲۰۰۹ (IOWave09)، سال ۲۰۱۱ (IOWave11) و سال ۲۰۱۴ (IOWave14) برگزار شده است که متاسفانه جمهوری اسلامی ایران در آنها شرکت فعالی نداشته است.

خوش‌خلق تصریح کرد: در حال حاضر مرکز ملی پیش‌بینی و هشدار مخاطرات دریایی وابسته به پژوهشگاه با توجه به سوابق فعالیت‌های علمی و پژوهشی در زمینه سونامی، از طرف این سامانه به عنوان مرکز هشدار سونامی در ایران شناخته می‌شود و دریافت کننده این هشدارها است.

وی افزود: این مرکز پس از بررسی پیام‌های دریافتی و ارزیابی اطلاعات، هشدارهای لازم را به جوامع ساحلی و سازمان مدیریت بحران ارسال کرد. خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته توسط مرکز اقیانوس‌شناسی دریای عمان و اقیانوس هند (چابهار) و مساعدت و همکاری سازمان مدیریت بحران کشور و استان سیستان وبلوچستان، برگزاری این مانور به صورت عملیاتی در بخشی از سواحل شهرستان چابهار و به صورت پایلوت انجام شد.

دکتر حسین نگارستان، مشاور رییس پژوهشگاه در امور اجرایی مرکز اقیانوس‌شناسی دریای عمان و اقیانوس هند (چابهار) نیز در خصوص برنامه مانور اظهار کرد: مانور شامل اعلام زلزله ۹ ریشتری فرضی در گسل مکران در نزدیکی سواحل ایران در پاکستان است که از سوی سازمان بین‌الدول اقیانوس‌شناسی از طریق نرم‌افزار مربوطه به مرکز ملی پیش‌بینی و هشدار مخاطرات دریایی مستقر در پژوهشگاه اعلام شد و متعاقبا پس از انتقال اطلاعات به چابهار، اعلام خطر با صدای آژیر در روستای لیپار به اطلاع اهالی رسید که طی آن روستاییان با فرار نمایشی از کنار ساحل به محل امن منتقل شدند و در آنجا ضمن استقرار در چادرهای هلال احمر و اورژانس، خدمات اورژانسی را در صورت نیاز دریافت کردند.

نگارستان خاطرنشان کرد: در راستای برگزاری این مانور، یک کارگاه آموزشی برای افراد شرکت کننده در مانور شامل اعضای شورای روستای رمین، مردم رمین و لیپار و نیز ادارات و نهادهای شرکت کننده در مانور در محل مرکز اقیانوس‌شناسی چابهار برگزار شد.