سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت با بیان این‌که با تغییرات مدیران دانشگاهی و تغییر دولت‌ها، تفکر دانشجویان در موضوعات سیاسی، فرهنگی و حتی دینی دستخوش تغییرات بسیار زیادی می‌شود، گفت: انتصاب مدیران دانشگاهی نباید بر اساس گرایش‌ها و دسته‌بندی‌های سیاسی باشد؛ گاهی این تغییرات دانشجو را دچار یک زلزله اساسی فرهنگی و اعتقادی می‌کند.

137314.jpg

حجت‌الاسلام و المسلمین جعفر علوی‌کیا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: شروع سال تحصیلی جدید هم برای دانشجویان و طلاب دینی و هم کسانی که مشغله‌ اصلی آن‌ها علم و دانش و کسب معرفت است، پر از سرور و شادی و فعالیت و جنب‌وجوش است؛ باز بودن دریچه ذهن و قلب دانشجویان و جوانان راه را برای برنامه‌ریزی مثبت و سازنده برای انجام فعالیت‌های جدید باز می‌کند.

وی افزود: این مسائل نکاتی هستند که باید برنامه‌ریزان و تصمیم‌سازان در مسیر برنامه‌ریزی خود برای سال تحصیلی از آن‌ها استفاده و برنامه‌های فرهنگی و تربیتی را به بهترین نحو سامان‌دهی کنند و پیش ببرند؛ اگر سال تحصیلی بدون برنامه‌ریزی صحیح آغاز شود، پس از گذشت چند ماه فرصت فعالیت فرهنگی از دست خواهد رفت چراکه در اواسط ترم دانشجو بیشتر درگیر مسائل تحصیلی می‌شود و فرصت اندکی برای حضور در برنامه‌های فرهنگی خواهد داشت. مسئولان باید با برنامه‌ریزی دقیق و صحیح به دانشجو کمک کنند که هم به کسب علم بپردازد و هم برای ارتقاء معرفت اجتماعی، دینی و فرهنگی خود تلاش کند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت تصریح کرد: برخی از دانشگاه‌ها، تابستان را برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های فرهنگی انتخاب می‌کنند و کمیته‌هایی برای استقبال از دانشجویان جدید تشکیل می‌دهند و برنامه‌های مناسبی برای آن‌ها فراهم می‌کنند.

علوی‌کیا با بیان این‌که دانشگاه باید بستر مناسبی را برای علم‌آموزی و تهذیب جوانان فراهم کند، گفت: مقام معظم رهبری سه مرحله تحصیل علم، تهذیب و ورزش را برای جوانان تعیین کردند بنابراین مسئولان باید زمینه‌سازی کنند تا جوانان در این سه حیطه گام‌های مناسبی بردارند، به‌طوری که هدف اول دانشگاه – تحصیل علم – در فضای مناسبی محقق شود و فضای معنوی و تربیتی مناسبی برای ارتقاء معارف انسانی و اسلامی جوانان فراهم شود؛ همچنین دانشجو بتواند در کنار آن، فعالیت‌های ورزشی و بدنی مطلوب داشته و همواره در شرایط سلامت روح و جسم قرار گیرد.

وی ادامه داد: انتصاب مدیران دانشگاهی و حتی مدیران ارشد آموزش عالی نباید بر اساس گرایش‌ها و دسته‌بندی‌های سیاسی باشد؛ این مسأله گاهی در دانشگاه اتفاق می‌افتد و حتی گاهی شاهد هستیم که پس از تعویض یک دولت مسئولان آموزش عالی نیز ریزش کرده و عده جدیدی قبول مسئولیت می‌کنند. با این تغییرات، تفکر دانشجویان در موضوعات سیاسی، فرهنگی، تحقیقی و حتی دینی نیز دستخوش تغییرات بسیار زیادی می‌شود.

علوی‌کیا ادامه داد: اگر جوان دانشجو ۲ سال در یک دولت و ۲ سال در دولت دیگر به تحصیل ادامه دهد، به‌واقع دچار یک زلزله اساسی فرهنگی و اعتقادی می‌شود زیرا مشاهده می کند که تغییرات مدیران تا چه اندازه می‌تواند فضای دانشگاه را دچار تغییرات کند؛ گاهی این مسأله باعث ایجاد تشویش و هرج‌ومرج در دانشگاه می‌شود که این مسأله اصلاً مناسب فضای دانشگاه نیست. سیاست‌های کلان در یک فضای آموزشی نباید با تغییر دولت‌ها تفاوت زیادی پیدا کند.

وی افزود: گاهی با روی کار آمدن یک جریان سیاسی، به هر آنچه که جریان دیگر انجام داده است – حتی به کارهای مثبت آن – نیز پشت‌پا زده می‌شود. این مسأله گاهی سیستم آموزش عالی ما را دچار چالش می‌کند. ما قطعاً به اساتید، دانشجویان و مسئولان آموزش عالی سیاسی نیاز داریم و قطعاً سیاست باید در دانشگاه حضور داشته باشد، به معنای این‌که سیاست چشم بینای دانشگاه باشد و از منافع ملی حفاظت کند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت خاطرنشان کرد: حضور چهره‌های سیاسی در دانشگاه‌ها و تلاش برای یارگیری از میان دانشجویان و سوق دادن فضای سیاسی دانشگاه به سمت ایجاد بازاری برای متاع جریان‌های سیاسی ازجمله چالش‌های فراروی مسئولان است، اما حضور دسته‌جات سیاسی مختلف معنای متفاوتی دارد و می‌تواند دانشگاه‌ها را واقعاً دچار آسیب‌ می‌کند.

علوی‌کیا توضیح کرد: گاهی این مسائل چون به تحصن‌ها، تجمع‌ها و اعتراضات منجر نمی‌شود، به گوش نمی‌رسد و دیده نمی‌شود اما در لایه‌های پنهان دانشگاه وجود دارد و ‌ظرفیت‌ها و استعدادهای آموزش عالی را از بین می‌برد.

وی با بیان این‌که ما به بازتعریف مدیریت علوم در کشور نیاز داریم، افزود: آیا مدیریت علم را باید به دست کسی که تنها نخبه علمی است، سپرد یا این‌که مدیریت علم، خود یک تخصص علمی است؟ ما در بحث مدیریت علم در آموزش عالی در جاهایی دچار ضعف هستیم؛ وقتی این ضعف‌ها در سطح کلان وجود داشته باشند، مسائل فرهنگی نیز تحت‌الشعاع آن قرار می‌گیرد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت در خصوص نیاز آموزش عالی به بازتعریف الگوها و ساختارهای فرهنگی، تصریح کرد: بازتعریف مؤلفه‌های فرهنگی به‌تنهایی کافی نیست. ما زمانی می‌توانیم چیزی به نام بازتعریف فرهنگی داشته باشیم که کسانی که متصدی اجرای این امر هستند، به آن اعتقاد داشته باشند و به نحو احسن نیز آن را اجرا کنند. گاهی در اجرای کار اعتقاد کافی وجود ندارد؛ بدون اعتقاد بازتعریف ساختارها سودی ندارد و این مسأله تنها بر روی جزوه و کاغذ باقی می‌ماند و تغییری در دانشگاه‌ها ایجاد نمی‌کند.