سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس انجمن مهندسی زلزله ایران اظهار کرد: مردم متقاضی ایمنی نیستند در صورتی که اگر مطالبه‌گر ایمنی باشند شهرداری‌ها و نظام مهندسی ساختمان‌های ایمن می‌سازند.

دیوار عکس‌العمل آزمایشگاه‌های پیشرفته مهندسی زلزله

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر محسن غفوری آشتیانی، امروز ۱۸ شهریور ماه در حاشیه اولین کارگاه آموزشی بین‌المللی جداگرهای لرزه‌ای در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: وظیفه مردم است که ایجاد نیاز کنند و مطالبه‌گر باشند برای مثال تغییر سریع لباس المپیک به علت ایجاد نیاز از جانب مردم و پیگیری‌ها بود بنابراین اگر مردم متقاضی ایمنی باشند شهرداری‌ها و نظام مهندسی تماما ساختمان‌های ایمن می‌سازند.

وی با بیان اینکه تخلفات ساخت‌وساز را باید جرم به حساب آورد، عنوان کرد: آنچه به شهرها آسیب می‌زند مدیریت شهری غلط حاکم و بافت فرسوده ناشی از آن است، در هر کوچه‌ای ساختمان‌های بلند ساخته می‌شوند و در هر زمین خالی فروشگاه و مراکز تجاری بنا می‌شود، تصمیمات غلط زمانی ‌است که با تخلفات کنار آمده و از بروز آن‌ها جلوگیری نمی‌شود باید از هرگونه تخلفی جلوگیری شده و آن ساختمان خراب شود. 

دکتر آشتیانی ادامه داد: با ساخت یک ساختمان هفت طبقه به جای ساختمان چهار طبقه نباید تنها به پرداخت جریمه اکتفا کرد و آنها به کار خود ادامه دهند در حالی که با جرم محسوب شدن آن، دیگر این افراد نمی‌توانند به این نوع ساخت‌وسازها ادامه دهند.

وی ترکیب ناموزون ساختمان‌ها را مشکل اصلی دانست و اظهار کرد: ساختمان مسکونی، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و … هر کدام دارای معیار و استاندارد خاصی است، اما برای تمام ساختمان‌ها در شهرها تنها یک استاندارد و روش استفاده می‌شود.

دکتر آشتیانی با اشاره به اینکه مشهد دارای ظرفیت بالای لرزه‌خیزی است، افزود: به علت توسعه ناسازگار با شرایط لرزه‌خیزی و عدم رعایت مقررات صحیح نظام مهندسی آسیب‌پذیر شده است.

وی در خصوص راه‌حل‌هایی برای این مشکل، خاطرنشان کرد: بدون در نظر گرفتن گذشته لازم است تمام ساختمان‌ها از این پس به صورت درست ساخته شوند و شهر سازگار با زلزله رشد کند و در هر مکانی هر ساختمانی ساخته نشود، ساختمان‌هایی مانند بیمارستان‌ که نقش سرویس‌دهی عمومی دارند را در برابر زلزله مقاوم بسازند و برای این کار نیز فناوری لازم و هم دستورالعمل قانونی را در اختیار داریم.

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به اینکه تولید بیشتر فناوری‌های مربوط مانند جداگرها در خارج یکی از معضلات موجود است، تصریح کرد: در نمایشگاه همواره تبلیغ اجناس خارجی می‌شود در حالی که لازم است تولید ملی داشته باشیم، در غیر این صورت نمی‌توان از مهندسان و سرمایه‌گذار توقع استفاده از فناوری را داشت.

وی ادامه داد: به همین دلیل راه‌اندازی خط تولید جداسازهای جدید و مدرن را در کشور آغاز می‌کنیم برای تولید ملی و با کیفیتی که هم مورد تایید پژوهشگاه بین‌المللی زلزله باشد و هم مورد قبول جامعه مهندسی قرار گیرد و برای مهندسان ایجاد بازار تخصصی کند.

همکاری متخصصان از دیگر کشورها جهت تولید ملی

حمید کاظمی، معاون آموزش و پذیرش سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی با بیان اینکه تکنولوژی‌های کشور مربوط به ۴۰ سال پیش است، افزود: با برطرف شدن تحریم‌ها و فضای بعد از برجام امکان استفاده از تکنولوژی‌های نوین دنیا به وجود آمده است، بنا به دلایل سیاسی که همواره داشته‌ایم تا حدودی در این صنعت از کشورهای هم‌تراز عقب افتاده‌ایم. بنابراین شروع به رایزنی با شرکت‌های مختلف و دست‌اندرکاران این صنعت کرده و از متخصصان کشورهای ایتالیا، ژاپن، چین و کره و نمایندگانی که از قدیم در ایران حضور داشتند و تنها در شرایط منفعل به سر می‌برند دعوت کرده تا در شرایط جامعی این همایش را برگزار کنیم.

وی از امضای تفاهم‌نامه‌ای میان پژوهشگاه مهندسی زلزله با همکاری بنیاد مسکن و یک شرکت ایتالیایی خبر داد و عنوان کرد: امضا تفاهم‌نامه به این دلیل است که تا در آینده‌ای نزدیک بتوانیم تولید در داخل داشته و امکانات آزمایشگاهی بسیار خوب در کشور مهیا کنیم در حالی که امکانات آزمایشگاهی تنها در چند کشور محدود موجود است که این عوامل در کاهش هزینه‌های تمام شده در ساختمان‌سازی تاثیر بسزایی دارد.

امکان فعال شدن گسل‌های زلزله اطراف مشهد

وی با اشاره به وجود گسل‌های فراوان در اطراف مشهد که امکان فعال شدن دارند، خاطرنشان کرد: هیچ کارشناسی نداریم که بتواند زمان وقوع این پدیده را با تقریب تخمین بزند بلکه تقریب تخمین زلزله می‌تواند خطای ۱۰۰ ساله باشد.

وی ادامه داد: زلزله‌های گذشته در دیگر شهرها ثابت کرد که بسیاری از مراکز خدمت‌رسانی که تصمیم‌گیرنده بر بحران نیز هستند در زمان وقوع زلزله جزو اولین مراکز آسیب‌دیده و تخریب شده‌اند و به همین دلیل با وجود افزایش خسارات با از کار افتادن این مراکز خدمت‌رسان میزان خسارات جانی تا حد زیادی بالا می‌رود.