سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از خاتمه فنی ۱۷۵ طرح مورد حمایت این صندوق خبر داد و گفت: طراحی و ساخت بخش بیرونی پروتز کاشت حلزونی برای ناشنوایان، پروژه ملی فاکتور ۸ انعقادی نوترکیب انسانی و راه‌اندازی آزمایشگاه جامع بالا صنعت نفت از جمله این طرح‌ها هستند.

دکتر بهزاد سلطانی، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر بهزاد سلطانی در یکصد و چهل و پنجم جلسه کمیسیون دایمی شورای علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با ارائه گزارشی از عملکرد این صندوق در زمینه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان افزود: این صندوق در افق ۱۴۰۴ موتور محرک توسعه فناوری برای کمک به اقتصاد دانش بنیان و همچنین موثرترین نهاد مالی در ایران و جزو ۳ نهاد برتر در منطقه آسیای جنوب غربی خواهد شد.

وی ارائه خدمات تامین مالی به شرکت‌های دانش بنیان، توانمند سازی شرکت‌های دانش بنیان خصوصی یا تعاونی، مشارکت و سرمایه گذاری خطرپذیر و غیرخطر پذیر در شرکت‌های دانش بنیان و حمایت از شرکت‌های خصوصی خدمات تجاری سازی را از جمله ماموریت‌های این صندوق نام برد و اظهار کرد: محدوده حمایت‌های این صندوق شرکت‌های تولید کننده کالا و خدمات دانش بنیان، شرکت‌های دانش بنیان نوپا و شرکت‌های صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان است.

سلطانی با تاکید بر این که تسهیلات این صندوق با احراز شرایطی به شرکت‌ها واگذار می‌شود، اضافه کرد: بر اساس مصوبات شرکت‌های مشمول دریافت تسهیلات این صندوق باید ثبت شده، دانش بنیان، خصوصی و یا تعاونی و طرح آنها جز فناوری‌های برتر باشد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی عدم سوءسابقه اقتصادی را از دیگر شروط شرکت‌ها نام برد و ادامه داد: براین  اساس اقدام به ارزیابی شرکت‌ها شده است که با رویکرد جدید، ۸۰ درصد از فرآیند ارزیابی به صورت برون سپاری انجام می‌شود.

وی تسهیلات قرض الحسنه با سود ۴ درصد، وام ترجیحی با نرخ سود ۱۱ درصد، توسعه بازار، سرمایه گذاری مشارکت، تامین دفاتر کاری و خدمات توانمند سازی را از جمله خدمات صندوق به شرکت‌های دانش بنیان ذکر کرد و یادآور شد: سرمایه گذاری این صندوق به دو صورت خطر پذیر و غیر خطر پذیر است که سرمایه گذاری خطر پذیر از طریق توسعه صندوق‌های خطر پذیر پیگیری می‌شود.

سلطانی تعداد شرکت‌های دانش بنیان کشور را ۲ هزار و ۵۵۸ شرکت ذکر کرد که از این تعداد ۱۵۶۳ شرکت نوپا، ۸۰۰ شرکت تولیدی و ۱۹۵ شرکت صنعتی هستند.

وی اضافه کرد: تاکنون ۲ هزار و ۳۲۴ طرح از ۹۱ درصد شرکت‌ها به صندوق ارائه شده است که از این تعداد ۲۳۴ شرکت (۹ درصد شرکت‌ها) هیچ طرحی به صندوق ارائه نکرده‌اند.

رییس صندوق نوآوی و شکوفایی با بیان این که از مجموع طرح‌های ارسالی به این صندوق، ۵۲۲ طرح (۲۲ درصد طرح‌ها) در دست بررسی است،ادامه داد: علاوه بر آن هزار و ۸۰۲ طرح (۷۸ درصد طرح‌ها) تعیین تکلیف شده‌اند.

وی با بیان این که از هزار و ۸۰۲ طرح، هزار و ۱۸۸ طرح (۶۶ درصد) مصوب و ۶۱۴ طرح (۳۴ درصد) رد شده‌اند، تاکید کرد: از طرح‌های مصوب به مبلغ ۷۳۱ میلیارد تومان حمایت شده است ضمن آن که مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان برای تامین دفاتر کاری و ۱۰۰ میلیارد تومان برای تامین ضمانت نامه‌ها اعطا شده است.

سلطانی اضافه کرد: با فرض تصویب نیمی از طرح‌های ارسالی به صندوق تا پایان سال ۹۵ مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان مصوب خواهد شد و از سوی دیگر کل منابع در اختیار صندوق تا پایان سال ۹۵ در مجموع هزار و ۴۸۳ میلیارد تومان خواهد بود.

وی بیشترین میزان تسهیلات صندوق را مربوط به تسهیلات تولید صنعتی با ۳ هزار و ۴۰۶ میلیارد ریال ذکر کرد و افزود: بیشترین مبلغ تسهیلات به حوزه فناوری زیستی به مبلغ هزار و ۷۳۷ میلیارد ریال برای ۱۷۹ طرح پرداخت شده است و بیشترین تعداد طرح‌های ارسال به صندوق مربوط به حوزه الکترونیک و کنترل با ۱۹۵ طرح می‌شود.

به گفته وی میزان تسهیلات تخصیص یافته به حوزه سلامت ۲ هزار و ۴۱۵ میلیارد ریال و حوزه الکترونیک و کنترل و فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزار کامپیوتری هزار و ۸۴۱ میلیارد ریال بوده است.  

سلطانی یادآور شد: ۳ استان کشور بیش از ۵۰ طرح، ۱۷ استان کمتر از ۵۰ و بیشتر از ۱۰ طرح و ۱۱ استان کمتر از ۱۰ طرح به صندوق ارسال کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه ۱۷۵ طرح خاتمه فنی یافته‌اند، گفت: طراحی و ساخت بخش بیرونی پروتز کاشت حلزونی برای ناشنوایان، پروژه ملی فاکتور ۸ انعقادی نوترکیب انسانی، تولید درایور آسانسور، تولید انواع کودها و آفت کش‌های بیولوژیکی، راه اندازی آزمایشگاه جامع بالا صنعت نفت، طراحی و ساخت دستگاه GPS و ارتقا سامانه پایش و مراقبت دستی از جمله طرح‌هایی هستند که در مرحله خاتمه یافته فنی قرار دارند.