سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیر شورای طرح آزاداندیشی دینی در دانشگاه آزاد اسلامی از مشارکت ۳۰۰ تن از اساتید دانشگاه‌ها در این طرح خبر داد.

کلاس دانشگاه
به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام لطفی در آیین افتتاحیه اولین دوره تربیت استاد با موضوع آزاداندیشی دینی در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، اظهار کرد: مساله آزاداندیشی از اوایل دهه ۸۰ مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفت اما متاسفانه سال‌ها از این بیانات گذشته اما از اقدام و عمل خبری نیست.
وی ادامه داد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری در چارچوب مکتب عقلانیت و اعتدالی که منتصب به وی است، شورای آزاداندیشی دینی را ایجاد کرد و قرار است این شورا در ترویج گفت‌وگوی آزاد بین صاحب‌نظران فعالیت کند.
لطفی با بیان اینکه باید آزادی بیان در چارچوب قانون حاکم باشد، تصریح کرد: از بطن اندیشه آزاد و اظهارات آزادانه توسعه حاصل می‌شود. تنها این منطق است که برای مسلمانان تمدنی بی‌نظیر ایجاد خواهد کرد چراکه چنین امری همان منطق قرآنی است.
دبیر شورای طرح آزاداندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در واقع باید در حکومت اسلامی همیشه باب اجتهاد باز باشد و طبیعت نظام نیز همواره باعث می‌شود نظرات مختلف عرضه شود.
وی اضافه کرد: شورای عالی آزاد اندیشی دینی تحت نظارت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به منظور توسعه آزاداندیشی دینی در همه زمینه‌ها فعالیت می‌کند. این شورا از نیمه دوم سال ۹۵ فعالیت خود را آغاز کرده و حلقه‌های مختلفی با حضور اساتید تشکیل داده است.
لطفی خاطرنشان کرد: در این راستا دوره‌های دانش‌افزایی با موضوع آزاد اندیشی در ۱۲ واحد برای ۵۰۰ تن از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها برگزار شد و قرار است ۱۸ واحد دیگر نیز برای ۹۰۰ تن از این اعضا برگزار شود.
دبیر شورای طرح آزاداندیشی دینی در دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: همچنین با پیگیری‌های انجام شده ۴ واحد درسی آزاداندیشی تعریف و تصویب شده که قرار است از ابتدای مهر ماه در ۳ واحد دانشگاهی به صورت آزمایشی ارایه شود و از اسفند ماه نیز ابلاغ خواهد شد.
وی بیان کرد: در این راستا دوره‌های تربیت استاد برگزار کردیم که این اجلاسیه نخستین دوره آن است و قرار شد اولین منطقه برگزاری این دوره در استان خراسان باشد. همچنین حکم تاسیس پژوهشکده آزاداندیشی ابلاغ شده که انتظار داریم تا انتهای سال فعالیت آن آغاز شود.