سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  اولین نشست سراسری نمایندگان دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور در دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با محوریت ایجاد هماهنگی و رفع چالش‌های موجود در جهت ارتقا کمی و کیفی گزارش‌دهی اعتبارات تحقیقات کشور و تجلیل از زحمات آنها برگزار شد.

دکتر وحید احمدی - معاون پژوهشی وزیر علوم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، اولین نشست سراسری نمایندگان دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی  با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی وزیر علوم و دبیرکل شورای عالی عتف و مهندس مصطفی کاظمی معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی و با محوریت ایجاد هماهنگی و رفع چالش‌های موجود در جهت ارتقا کمی و کیفی گزارش‌دهی اعتبارات تحقیقات کشور و تجلیل و قدردانی از زحمات نمایندگان دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور برگزار شد.

در این همایش دکتر احمدی دبیرکل شورای عالی عتف ضمن اشاره به جزء یکم بند میم ماده ۲۲۴ قانون برنامه پنجم توسعه کشور درخصوص وظیفه قانونی کلیه دستگاه‌های اجرایی و مراکز تحقیقاتی وابسته به آنها و شرکتهای دولتی که از اعتبارات بخش تحقیقات کشور استفاده می‌کنند، گفت: این اعتبارات می بایست بر اساس سیاستگذاری‌ها و اولویت‌های تحقیقاتی تعیین‌شده توسط شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری هزینه شوند و گزارش عملکرد خود را به دبیرخانه شورای علوم، تحقیقات و فناوری ارائه دهند.

وی افزود: با توجه به اینکه شورای عالی عتف نیز موظف است گزارش جامعی از عملکرد اعتبارات تحقیقاتی کشور را به همراه نتایج و دستاوردهای پژوهشی تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید نیازمند همکاری همه جانبه کلیه دستگاه‌ها و دانشگاه‌های مشمول این قانون هستیم.

احمدی به فرمایش مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری تاکید کردند، اعتبارات پژوهشی باید کامل پرداخت شود و دولت هم برای پرداخت آن مصمم است اما با این حال مشکل اصلی درصد اعتبارات پژوهشی از تولید ناخالص ملی است.

وی ابراز امیدواری کرد با حضور و علاقمندی دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور و با همفکری و هماهنگی آنها پژوهش و علم و فناوری در کشور توسعه یابد.

در بخش پایانی نشست، مهندس کاظمی، معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی عتف ضمن تشکر و قدردانی از تلاش‌های نمایندگان کلیه دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و دستگاه‌های اجرایی که در تهیه و تولید گزارش اعتبارات بخش تحقیقات کشور در این چند سال اخیر با دبیرخانه شورای عالی عتف همکاری داشتند؛ درخصوص چالش‌ها و مشکلات موجود در مسیر جمع‌آوری این گزارشات توضیحاتی را ارائه و در انتها به پرسش‌های برخی از نمایندگان پاسخ دادند.

این گردهمایی در سالن همایش سازمان اسناد کتابخانه ملی برگزار شد.