سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از برگزاری مانور بین‌المللی اعلام خطر سونامی همزمان با کشورهای حاشیه اقیانوس هند در چابهار خبر داد و گفت: سناریوی این مانور وقوع زلزله فرضی ۹ ریشتری در منطقه مکران تعیین شده است.

سونامی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر ناصر حاجی زاده ذاکر با اشاره به برگزاری مانور بین‌المللی سونامیریال افزود: مانور بین‌المللی اعلام خطر سونامی از طرف سازمان بین‌الدول اقیانوس شناسی تحت نظر یونسکو همزمان با کشورهای حاشیه اقیانوس هند توسط مرکز ملی پیش‌بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه و در مرکز اقیانوس شناسی (چابهار) برگزار می‌شود.

وی با بیان این که در این مانور روند موجود در سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند و همچنین دستورالعمل عملیاتی کشورهای این حوزه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، یادآور شد: این مانور با هدف افزایش آمادگی و ارزیابی قابلیت‌های کشورها و همچنین ارتقای سطح همکاری‌های منطقه‌ای است.

حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: برگزاری این مانور ارزیابی آمادگی کشور در برابر خطر سونامی است.

دکتر علی خوش خلق رئیس مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی این پژوهشگاه نیز نام رسمی این مانور را Exercise Indian Ocean Wave 2016 یا (IOWave16) ذکر کرد و ادامه داد: این مانور در کمیته هماهنگی‌های بین‌الملی سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند وابسته به یونسکو، برنامه ریزی و اجرا می‌شود.

وی با تاکید بر این که سناریوی سونامی در نظر گرفته شده در این مانور زلزله فرضی ۹ ریشتری در گسل مکران تعیین شده است، خاطرنشان کرد: مانورهای سونامی در سال ۲۰۰۹  (IOWave09)، سال ۲۰۱۱  (IOWave11) و سال ۲۰۱۴ (IOWave14) برگزار شده است که متاسفانه جمهوری اسلامی ایران در آنها شرکت فعالی نداشته است.

خوش خلق، با اشاره به سوابق فعالیت‌های علمی و پژوهشی این پژوهشگاه در زمینه سونامی، اظهار کرد: این مرکز پس از بررسی پیام‌های دریافتی و ارزیابی اطلاعات، هشدارهای لازم را به جوامع ساحلی و سازمان مدیریت بحران ارسال خواهد کرد و با پیگیری‌های صورت گرفته توسط مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند (چابهار) و مساعدت و همکاری سازمان مدیریت بحران کشور و استان سیستان بلوچستان، برگزاری این مانور به صورت عملیاتی در بخشی از سواحل شهرستان چابهار و به صورت پایلوت انجام خواهد شد.

وی در خصوص برنامه مانور توضیح داد: مانور شامل اعلام زلزله ۹ ریشتری فرضی در گسل مکران در نزدیکی سواحل ایران در پاکستان است که از سوی سازمان بین الدول اقیانوس شناسی از طریق نرم افزار مربوط به مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی مستقر در پژوهشگاه اعلام می‌شود و به دنبال آن پس از انتقال اطلاعات به چابهار، اعلام خطر با صدای آژیر در روستای لیپار به اطلاع اهالی خواهد رسید که طی آن روستائیان با فرار نمایشی از کنار ساحل به محل امن منتقل خواهند شد و در آنجا ضمن استقرار در چادرهای هلال احمر و اورژانس، خدمات اورژانسی را در صورت نیاز دریافت می‌کنند.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی این پژوهشگاه در پایان این مانور بین‌المللی و منطقه‌ای، گزارشی از مشارکت و حضور جمهوری اسلامی ایران در اختیار کمیسیون بین‌الدول اقیانوس شناسی قرار خواهد گرفت.