سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از حضور دانشگاههای علم و صنعت، امیر کبیر و شهید بهشتی برای اولین بار رتبه بندی جهانی کیو اس خبر داد.
محمدجواد دهقانی رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: نتایج رتبه بندی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ کیو اس نشان از حضور سه دانشگاه علم و صنعت، صنعتی امیر کبیر و شهید بهشتی برای اولین بار در کنار دانشگاه صنعتی شریف و تهران در جمع ۹۱۶ دانشگاه برتر جهان را می دهد که این موضوع نوید بخش حرکت هر چه بیشتر دانشگاههای توانمند ایران در رتبه بندیهای معتبر بین المللی است.
به گفته دهقانی، کیو اس به عنوان یکی ازمعتبرترین نظامهای رتبه بندی بین المللی است که دانشگاههای جهان را رتبه بندی می کند.
سرپرست ISC اظهار داشت: روش شناسی رتبه بندی جهانی کیو اس بر اساس دامنه گسترده‌ای از فعالیت‌های دانشگاه طراحی شده و درچهار حوزه کلی وضعیت آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین المللی سازی دانشگاهها توسط شش شاخص زیر ارزیابی می کند.
حضور 3 دانشگاه ایرانی برای اولین بار در رتبه بندی جهانی کیو اس
وی عنوان کرد: کیو اس برای بررسی تعداد مقالات پژوهشی اعضای هیات علمی اطلاعات بااستفاده از پایگاه استنادی اسکوپوس( به عنوان یکی از بزرگترین پایگاه داده درجهان)، اطلاعات پنج سال را مورد بررسی قرار می دهد وتعداد کل استنادات دررابطه با اعضای هیات علمی دانشگاهها رالحاظ می کند. 
دهقانی با بیان اینکه برای رتبه بندی سال۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷، حدود ۱۰٫۳ میلیون مقالات پژوهشی و ۶۶٫۳ میلیون استناد مورد بررسی قرار گرفته، افزود: رتبه بندی جهانی کیو اس در سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ شامل  916دانشگاه از ۸۱ کشور دنیا بود که ۲۳۸ دانشگاه از آسیا ، ۳۴۸ دانشگاه  از اروپا ،۱۸۵دانشگاه از آمریکای شمالی، ۸۵ دانشگاه از آمریکای لاتین، ۴۳ دانشگاه از استرالیا و ۱۷ دانشگاه از آفریقا  در محدوده رتبه بندی حضور دارند.
حضور 3 دانشگاه ایرانی برای اولین بار در رتبه بندی جهانی کیو اس

وی اعلام کرد: موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) ، دانشگاه استنفورد، دانشگاه هاروارد، دانشگاه کمبریج،  موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کالج لندن، موسسه تکنولوژی فدرالسوئیس، امپریال کالج لندن و دانشگاه شیکاگو به ترتیب ۱۰ دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی سال ۱۷/۲۰۱۶ کیو اس شناخته شدند.

وضعیت دانشگاههای برتر قاره های مختلف در رتبه بندی کیو اس

قاره آمریکای شمالی

سرپرست ISC اظهار داشت:  در رتبه بندی کیواس در مجموع ۱۸۵ دانشگاه از پنج کشور آمریکای شمالی شامل ایالات متحده با ۱۵۴ دانشگاه، کانادا با ۲۶ دانشگاه، کاستاریکا با سه دانشگاه، کوبا و پرتوریکو یک دانشگاه حضور دارند. 

قاره اروپا

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ادامه داد: در رتبه بندی کیواس در مجموع ۳۴۸ دانشگاه از ۳۲ کشور اروپایی حضور دارند که دانشگاه کمبریج،آکسفوردو کالج لندن از انگلستان با رتبه های ۴، ۶ و ۷ جهانی، موسسه تکنولوژی فدرالسوئیس از کشور سوییس با رتبه هشت جهانی، امپریال کالج لندن در رتبه ۹ برترین دانشگاه های قاره اروپا را تشکیل می دهند.

قاره آمریکای شمالی

دهقانی گفت: در رتبه بندی کیواس در مجموع ۸۵ دانشگاه از ۹ کشور آمریکای شمالی حضور دارند که دانشگاه بوینس آیرس از آرژانتین با رتبه ۸۵ جهانی، دانشگاه سائوپائولو  با رتبه ۱۲۰ جهانی، دانشگاه ملی مکزیک  در رتبه ۱۲۸ جهانی و دانشگاه کاتولیک شیلی در رتبه ۱۴۷ برترین دانشگاه های این قاره را تشکیل می دهند.

قاره استرالیا

سرپرست ISC عنوان کرد: در رتبه بندی کیواس در مجموع ۴۳ دانشگاه،دو کشور استرالیا و نیوزیلند نیز حضور دارند که دانشگاه ملی استرالیا با رتبه۲۲ ، دانشگاه ملبورن با رتبه ۴۲، دانشگاه سیدنی  با رتبه ۴۶ جهانی و دانشگاه نیوساوتولز با رتبه ۴۹ برترین دانشگاه های قاره استرالیا را تشکیل می دهند.

قاره آفریقا

دهقانی گفت: در رتبه بندی کیواس در مجموع ۱۷ دانشگاه از ۵ کشور قاره آفریقا حضور دارند که دانشگاه کیپ تاون از آفریقای جنوبی با رتبه ۱۹۱ ، دانشگاهویتواترسرند  با رتبه ۳۵۹، دانشگاه آمریکایی مصر  با رتبه ۳۶۵ جهانی برترین دانشگاه های این قاره را تشکیل می دهند.

قاره آسیا

سرپرست ISC در ادامه بیان کرد: در رتبه بندی کیواس در مجموع ۲۳۸ دانشگاه، ۲۹ کشور قاره آسیا حضور دارند که دانشگاه ملی سنگاپور با رتبه ۱۲ ، دانشگاهنانیانگ از سنگاپور با رتبه ۱۳، دانشگاه تسینگهوا از چین  با رتبه ۲۴ جهانی،دانشگاه هنگ کنگ با رتبه۲۷ جهانی و دانشگاه توکیو از ژاپن با رتبه ۳۴ برترین دانشگاه های این قاره را تشکیل می دهند.

وضعیت دانشگاه­های ایران در منطقه

دهقانی اعلام کرد: در رتبه بندی سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ کیو اس پنج دانشگاه از ایران در این رتبه بندی حضور یافتند که دانشگاه صنعتی شریف توانست با کسب رتبه در بازه ۴۴۰-۴۳۱ ، دانشگاه علم و صنعت در اولین حضور خود با کسب رتبه در بازه ۵۰۰-۴۹۱، دانشگاه صنعتی امیرکبیر در اولین حضور خود با کسب رتبه ۵۵۰-۵۰۱، دانشگاه تهران با کسب رتبه در بازه۶۰۰-۵۵۱ و دانشگاه شهید بهشتی در اولین حضور خود با کسب رتبه ۷۰۱ + در جمع ۹۱۶ دانشگاه برتر جهان قرار بگیرند که حضور سه دانشگاه از ایران برای اولین بار در رتبه بندی جهانی کیو اس نشان از توجه دانشگاه­های تراز اول کشور به بحث رتبه بندی های بین المللی است و نوید بخش حضور سایر دانشگاه­های ایران است.

حضور 3 دانشگاه ایرانی برای اولین بار در رتبه بندی جهانی کیو اس