سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – نشست مشترک بنیاد ملی علم ایران و ستاد احیای دریاچه ارومیه با نمایندگان دانشگاه ملبورن برگزار شد.

دریاچه ارومیه

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در این نشست دکتر نصرت‌الله ضرغام، رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران (بنیاد علم ایران) شرح مختصری از خدمات صندوق ارائه داد و اظهار کرد: صندوق در زمینه احیای دریاچه ارومیه و حفاظت محیط زیست فعالیت‌هایی همچون اعطای کرسی پژوهشی احیای دریاچه ارومیه و تعریف پروژه‌های پژوهشی به منظور کاهش آلاینده‌های زیست محیطی را داشته است.

ضرغام ابراز امیدورای کرد تا با استفاده از شیوه‌های مختلف امکان ارتباط میان پژوهشگران دانشگاه ملبورن و ایرانی و انجام فعالیت‌های پژوهشی مشترک، برگزاری کارگاه و حضور پژوهشگران پسا دکتری استرالیایی با همکاری صندوق فراهم شود. مشارکت بنیادهای حمایت از پژوهش استرالیا در این فرایند می‌تواند تاثیرگذار باشد.

در ادامه نیز پروفسور کوان، معاون رییس دانشگاه ملبورن درباره سابقه ۱۷۰ ساله این دانشگاه و نقش آن در کشور استرالیا به عنوان بزرگترین حامی پژوهش توضیحاتی ارائه دادد.

همچنین پروفسور پیتر اسکیلز، معاون دانشکده مهندسی دانشگاه ملبورن نیز در خصوص تاریخچه فعالیت‌های این دانشگاه در حوزه اصلاح الگوی مصرف آب در استرالیا توضیحاتی ارائه و تصریح کرد: با رهنمودهای پژوهشگران این دانشگاه مصرف آب استرالیا در هر سال به ازای هر نفر ۵۰۰ متر مکعب کاهش یافته که این امر ناشی از تغییرات و اصلاحات فراوان در عرصه اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و کشاورزی است.

در پایان موضوع چگونگی ارتباط پژوهشگران دانشگاه ملبورن و یا بنیاد علم استرالیا با بنیاد ملی علم ایران در خصوص بحران آب و منابع آبی و همچنین چگونگی نجات دریاچه ارومیه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.