سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا – رتبه بندی جهانی سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ کیو اس منتشر شد، نتایج رتبه بندی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ کیو اس نشان از حضور ۳ دانشگاه علم و صنعت، صنعتی امیر کبیر و شهید بهشتی برای نخستین بار در کنار دانشگاه صنعتی شریف و تهران در جمع ۹۱۶ دانشگاه برتر جهان دارد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی گفت:این موضوع نوید بخش حرکت هر چه بیشتر دانشگاه های توانمند ایران در رتبه بندی های معتبر بین المللی است، کیو اس به عنوان یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که دانشگاه های جهان را رتبه بندی می کند.
سرپرست ISC گفت: روش شناسی رتبه بندی جهانی کیو اس بر اساس دامنه گسترده ای از فعالیت های دانشگاه طراحی شده است و در ۴ حوزه کلی وضعیت آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین المللی سازی، دانشگاهها توسط ۶ شاخص ارزیابی می شوند.
وی گفت: کیو اس برای بررسی تعداد مقالات پژوهشی اعضای هیات علمی اطلاعات با استفاده از پایگاه استنادی اسکوپوس که به عنوان یکی از بزرگترین پایگاه داده در جهان شناخته می شود، اطلاعات پنج سال را مورد بررسی قرار می دهد و تعداد کل استنادات در رابطه با اعضای هیات علمی دانشگاه ها را لحاظ می کند. برای رتبه بندی سال ۱۷/۲۰۱۶، ۱۰٫۳ میلیون مقالات پژوهشی و ۶۶٫۳ میلیون استناد مورد بررسی قرار گرفته است.
دهقانی افزود: رتبه بندی جهانی کیو اس در سال ۱۷/۲۰۱۶ شامل ۹۱۶ دانشگاه از ۸۱ کشور دنیا بود که ۲۳۸ دانشگاه از آسیا ، ۳۴۸ دانشگاه از اروپا ،۱۸۵ دانشگاه از آمریکای شمالی، ۸۵ دانشگاه از آمریکای لاتین، ۴۳ دانشگاه از استرالیا و ۱۷ دانشگاه از آفریقا در محدوده رتبه بندی حضور دارند.
وی افزود: موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) ، دانشگاه استنفورد، دانشگاه هاروارد، دانشگاه کمبریج، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کالج لندن، موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس، امپریال کالج لندن و دانشگاه شیکاگو به ترتیب ۱۰ دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی سال ۱۷/۲۰۱۶ کیو اس شناخته شدند.

**وضعیت دانشگاه های برتر قاره های مختلف در رتبه بندی کیو اس
سرپرست ISC اظهار داشت: در رتبه بندی کیواس در آمریکای شمالی در مجموع ۱۸۵ دانشگاه از ۵ کشور آمریکای شمالی شامل ایالات متحده با ۱۵۴ دانشگاه، کانادا با ۲۶ دانشگاه، کاستاریکا با سه دانشگاه، کوبا و پرتوریکو یک دانشگاه حضور دارند.
موسسه تکنولوژی ماساچوست از آمریکا با رتبه یک جهانی، دانشگاه مک گیل از کانادا با رتبه ۳۰ جهانی، دانشگاه کاستاریکا با رتبه ۴۸۰-۴۷۱، دانشگاه هابانا از کوبا با رتبه ۷۰۱ + و دانشگاه پرتوریکو با رتبه ۷۰۱ + در جمع ۹۱۶ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

*قاره اروپا
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ادامه گفت: در رتبه بندی کیواس در مجموع ۳۴۸ دانشگاه از ۳۲ کشور اروپایی حضور دارند که دانشگاه کمبریج، آکسفورد و کالج لندن از انگلستان با رتبه های ۴، ۶ و ۷ جهانی، موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس از کشور سویس با رتبه ۸ جهانی، امپریال کالج لندن در رتبه ۹ برترین دانشگاه های قاره اروپا را تشکیل می دهند.

*قاره آمریکای شمالی
دهقانی گفت: در رتبه بندی کیواس در مجموع ۸۵ دانشگاه از ۹ کشور آمریکای شمالی حضور دارند که دانشگاه بوینس آیرس از آرژانتین با رتبه ۸۵ جهانی، دانشگاه سائوپائولو با رتبه ۱۲۰ جهانی، دانشگاه ملی مکزیک در رتبه ۱۲۸ جهانی و دانشگاه کاتولیک شیلی در رتبه ۱۴۷ برترین دانشگاه های این قاره را تشکیل می دهند.

*قاره استرالیا
سرپرست ISC گفت: در رتبه بندی کیواس در مجموع ۴۳ دانشگاه، دو کشور استرالیا و نیوزیلند نیز حضور دارند که دانشگاه ملی استرالیا با رتبه۲۲ ، دانشگاه ملبورن با رتبه ۴۲، دانشگاه سیدنی با رتبه ۴۶ جهانی و دانشگاه نیو ساوت ولز با رتبه ۴۹ برترین دانشگاه های قاره استرالیا را تشکیل می دهند.

*قاره آفریقا
دهقانی افزود: در رتبه بندی کیواس در مجموع ۱۷ دانشگاه از ۵ کشور قاره آفریقا حضور دارند که دانشگاه کیپ تاون از آفریقای جنوبی با رتبه ۱۹۱ ، دانشگاه ویتواترسرند با رتبه ۳۵۹، دانشگاه آمریکایی مصر با رتبه ۳۶۵جهانی برترین دانشگاه های این قاره را تشکیل می دهند.

*قاره آسیا
سرپرست ISC در ادامه گفت: در رتبه بندی کیو اس در مجموع ۲۳۸ دانشگاه، ۲۹ کشور قاره آسیا حضور دارند که دانشگاه ملی سنگاپور با رتبه ۱۲ ، دانشگاه نانیانگ از سنگاپور با رتبه ۱۳، دانشگاه تسینگهوا از چین با رتبه ۲۴ جهانی،دانشگاه هنگ کنگ با رتبه ۲۷جهانی و دانشگاه توکیو از ژاپن با رتبه ۳۴ برترین دانشگاه های این قاره را تشکیل می دهند.

*وضعیت دانشگاه های ایران در منطقه
دهقانی گفت: در رتبه بندی سال ۱۷/۲۰۱۶ کیو اس ۵ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی حضور یافتند که دانشگاه صنعتی شریف توانست با کسب رتبه در بازه ۴۴۰-۴۳۱، دانشگاه علم و صنعت در نخستین حضور خود با کسب رتبه در بازه۵۰۰-۴۹۱، دانشگاه صنعتی امیرکبیر در اولین حضور خود با کسب رتبه ۵۵۰-۵۰۱، دانشگاه تهران با کسب رتبه در بازه۶۰۰-۵۵۱ و دانشگاه شهید بهشتی در اولین حضور خود با کسب رتبه ۷۰۱ + در جمع ۹۱۶ دانشگاه برتر جهان قرار بگیرند که حضور سه دانشگاه از ایران برای اولین بار در رتبه بندی جهانی کیو اس نشان از توجه دانشگاههای تراز اول کشور به بحث رتبه بندی های بین المللی است و نوید بخش حضور سایر دانشگاه های ایران است.
وی افزود: در رتبه بندی سال ۱۷/۲۰۱۶ کیو اس، از کشور ترکیه دانشگاه بیلکنت با رتبه ۴۲۰-۴۱۱ ، از کشور امارات دانشگاه خلیفه با رتبه ۴۱۰-۴۰۱ ، از کشور عمان دانشگاه سلطان قابوس با رتبه ۴۶۰-۴۵۱، از کشور عربستان دانشگاه نفت و گاز فهد با رتبه ۱۸۹، از کشور قطر دانشگاه قطر با رتبه ۳۹۳، از کشور قطر دانشگاه قطر با رتبه ۳۹۳، از کشور پاکستان دانشگاه ملی علوم و تکنولوژی اسلام آباد با رتبه ۵۵۰-۵۰۱، از کشور مالزی دانشگاه مالایا با رتبه ۱۳۳، از کشور لبنان دانشگاه آمریکایی بیروت با رتبه ۲۲۸، از کشور کویت دانشگاه کویت با رتبه +۷۰۱ ، از کشور اردن دانشگاه اردن با رتبه ۶۰۰-۵۵۱ ، از کشور عراق دانشگاه بغداد با رتبه ۶۵۰-۶۰۱ جزو برترین دانشگاه های کشورهای خود بودند.
علمی **۱۸۳۶**۱۴۴۰