سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برنامه‌های این نهاد برای ترویج "ازدواج بهنگام، آگاهانه، ساده و پایدار" در دانشگاه‌ها را تشریح کرد.

hadi zand-13.jpg

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین میر مجید سید قریشی، صبح امروز در نشست خبری تبیین برنامه‌های “بیستمین دوره طرح ملی ازدواج دانشجویی” با شعار “ازدواج بهنگام، آگاهانه، ساده و پایدار” که در محل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: متولیان دانشگاه با نظر به اسناد فرادستی برنامه هایی فرهنگی معین کردند که یکی از دغدغه هایی که در این سند مشخص شده، افزایش مهارت‌های زندگی دانشجویی در حوزه خانواده و انتخاب همسر است.

وی در ادامه گفت: در این خصوص نهاد رهبری نزدیک ۲۰ سال است که دوره‌هایی برای زوج‌های دانشجویی جهت ازدواجی پایدار برگزار می‌کند و تاکنون حدود ۱۰ هزار دوره برگزار شده است . آمارها نشان داده است که کسانی که در این دوره ها شرکت کرده‌اند پایداری‌شان در زندگی از دیگر ازدواج‌ها بالاتر است.

حجت الاسلام قریشی در ادامه اظهار داشت: بر اساس آمار ثبت احوال، نرخ طلاق دانشجویان از میان چهار هزار دانشجو نزدیک ۳٫۵ درصد بوده است و این نشانگر این است که آموزش‌هایی که پیش از ازدواج به آنها داده می شود نقش بسیار مهمی در پایداری ازدواج‌شان دارد.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در خصوص جزئیات برنامه‌های طرح ملی ازدواج دانشجویی گفت: برخی برنامه‌های این طرح متمرکز هستند. از جمله”طرح همسر تا بهشت” است که در مشهد مقدس با حمایت مقام معظم رهبری اجرا می‌شود. هدفگیری ما برای این برنامه میزبانی از ۶۰ هزار دانشجوست که به مدت سه روز در این دوره ها که در مشهد مقدس برگزار می‌شوند، شرکت می‌کنند. همچنین در این خصوص باشگاه‌های ازدواج برای پاسخگویی به سوالات دانشجویان در نظر گرفته شده است.

قریشی در ادامه افزود: برخی برنامه‌های این طرح غیرمتمرکز هستند. از جمله اینکه دفاتر ما و کانون‌های وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها دوره‌های متعددی در سطح دانشگاه برای دانشجویان برگزار می کنند و ما با اعزام کارشناسان مربوطه دانشگاه‌های مختلف، آنها را در برگزاری این کارگاه‌ها کمک می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: علاوه بر ظرفیت‌های خود استان در دفاتر استانی،بیش از ۹۰ دفتر و کانون برای وساطت در ازدواج برای دانشجویانی که دنبال زوج مناسب هستند ایجاد شده است تا دانشجویان مشاوره لازم را از آن ها بگیرند وآن ها مواردی را به دانشجویان معرفی کنند. همچنین در پی آن هستیم که حلقه‌ای در دانشگاه متشکل از استاد، کارمند و دانشجو تشکیل شود که این حلقه به دانشجویانی که در انتخاب همسر دچار مشکل هستند کمک کند.

قریشی در پایان از طرحی به نام ازدواج استادی خبر داد و گفت: این طرح از دو سال پیش شروع به کار کرده و برای استادان برنامه ریزی شده است که در دوره هایی در مشهد مقدس جدا از دوره  دانشجویان شرکت کنند که سال گذشته بیش از ۵۰ زوج در این برنامه شرکت کردند.