سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه سیستان وبلوچستان گفت: مرحله کشوری سی و یکمین جشنواره سراسری قرآن و عترت با شرکت ۴۰۰ دانشجوی نخبه قرآنی، فردا چهارشنبه ۱۷ شهریور به میزبانی دانشگاه سیستان وبلوچستان برگزار می‌شود.

دانشگاه سیستان و بلوچستان

دکتر عبدالحمید بحرپیما در گفت وگو با ایسنا با بیان این مطلب افزود: جشنواره سراسری قرآن و عترت از برنامه‌های دیرپایی است که در حوزه ترویج آموزه‌های دینی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد اهتمام متصدیان امور فرهنگی بوده و هست که تا بحال ۳۰ دوره از آن برگزار و افتخار میزبانی سی و یکمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور به دانشگاه سیستان وبلوچستان اعطا شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه سیستان وبلوچستان افزود: هدف از برگزاری این جشنواره ارتقای سطح فرهنگ قرآنی و اعتلای اخلاق دینی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور، ایجاد انس و الفت بیش از پیش دانشجویان با قرآن، تقویت و توسعه فضای معنوی، ارج گذاری به فعالیت‌های قرآنی و شناسایی و معرفی استعدادهای برجسته است.

وی با بیان اینکه قرآن محور وحدت مسلمانان جهان است، اظهار کرد: زاهدان، شهر حافظان قرآن و پایتخت وحدت اسلامی است و برگزاری جشنواره‌های قرآنی در این شهرستان می‌تواند اتحاد اسلامی و وفاق ملی را بیش از پیش تقویت کند.

بحرپیما ادامه داد: این جشنواره در شش بخش کتبی، شفاهی، پژوهشی، ادبی، هنری و فناوری و ۳۶ رشته از جمله حفظ، تلاوت ترتیل و تحقیق، دعا و اذان، حفظ موضوعی قرآن، ترجمه و تفسیر، احکام، آشنایی با سیره اهل بیت(ع)، خوشنویسی، نقاشی، عکس، طراحی پوستر، شعر و داستان‌نویسی، مقاله‌نویسی، تلخیص کتاب، تولید نرم‌افزار و وبلاگ‌نویسی برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه سیستان وبلوچستان عنوان کرد: تعداد آثار رسیده در بخش شفاهی شامل ۳۲۵ اثر، پژوهشی ۸۸ اثر، ادبی۸۱ اثر، هنری۱۴۳ و در بخش فناوری هم ۳۷ اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده است.

وی افزود: در بخش کتبی ۱۳۹ نفر شرکت‌کننده داریم که ۵۷ نفر برادران و ۸۲ نفر خواهران هستند و در بخش شفاهی نیز ۱۶۹ قاری شامل ۸۶ خواهر و ۸۳ برادر شرکت می‌کنند که مجموع برندگان این بخش و برندگانی که آثارشان داوری شده است در روز اختتامیه تجلیل می‌شوند.