سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن بازدید از سومین جشنواره و نمایشگاه ملی «گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران»، از نقشه راه اجرایی‌سازی سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی رونمایی کرد.

مخبردزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در حاشیه این مراسم، دکتر مخبردزفولی در سخنانی با اشاره به جایگاه گیاهان دارویی و طب سنتی در نقشه جامع علمی کشور، گفت: زمانی که ذیل نقشه جامع سند گیاهان دارویی تصویب شد، حرکت جهشی در این حوزه آغاز شد.

وی ادامه داد: روزی که سند گیاهان دارویی تصویب شد، تنها ۷۰ هزار هکتار از زمین‌ها زیر کشت گیاهان دارویی بود، اما اکنون این میزان به بیش از ۲۰۰ هزار هکتار رسیده است، به‌علاوه این که در کشور ما تنوع گیاهان دارویی بسیار زیاد است و در تنوع گیاهی جزء چند کشور اول دنیا هستیم.

دکتر مخبر دزفولی مهم‌ترین مشکل در حوزه گیاهان دارویی را خام‌فروشی این گیاهان دارویی به مصرف‌کننده داخلی و خارجی دانست و گفت: باید از خام‌فروشی گیاهان دارویی ممانعت شود؛ هدف ما باید این باشد که این گیاهان را به فرآورده‌های دارویی قابل استفاده تبدیل کنیم تا هم ارزش افزوده برای تولیدکننده این گیاهان داشته باشد و هم برای کشور خلق ثروت کند.

وی تصریح کرد: با رونمایی از نقشه راه اجرایی‌سازی سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی، امید داریم که این ۴۰۰ شرکت حاضر در نمایشگاه در سال‌های آینده به چند برابر افزایش یابند و برای کشور ثروت، فناوری و دانش خلق کنند.

بر اساس این گزارش، سومین نمایشگاه و جشنواره گیاهان دارویی و طب سنتی از روز  دوشنبه، ۱۵ شهریورماه آغاز به کار کرده است و تا روز پنج‌شنبه، ۱۸ شهریورماه در مصلای امام خمینی(ره) ادامه دارد.