سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی هیچگاه اهمال نکرده است.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمد صحرایی افزود: اخیرا در هفدهمین اجلاس بسیج اساتید کشور در مشهد مقدس سخنرانی داشتم که در برخی خبرگزاری ها نیز منتشر شده و موضوع سخنرانی در آن جا «نقش زبان فارسی در تمدن نوین اسلامی» بود و اینکه اگر بخواهیم تمدن نوین اسلامی را پایه ریزی کنیم، چه کارهایی باید انجام بدهیم.
وی اضافه کرد: در این سخنرانی که متن و اسلایدهای آن موجود و قابل دسترس است سراغ فرمایش مقام معظم رهبری در جمع معلمان نمونه کشور در اردیبهشت امسال رفتیم که ایشان تذکر دادند که چرا در مدارس فقط زبان انگلیسی تدریس و به زبان های خارجی دیگر توجه نمی شود و تاکید صریحی داشتند بر اینکه آموزش زبان انگلیسی ریشه استعماری دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: در آن جا بحث کردیم که این فرمایش مقام معظم رهبری به استناد اسناد کاملا درست است و در اسنادی به زبان انگلیسی هم نمایش دادیم که از سال ۱۹۵۹ آمریکا از زبان انگلیسی به عنوان یک رسانه سوگیری شده و متناسب با اهداف فرهنگی خاص خود استفاده می کند و روی کشورهای به وبژه خاورمیانه و دانشگاه های مسلمان برنامه ریزی خاص کرده است.
صحرایی در ادامه تصریح کرد: در کمتر از دو روز بعد از فرمایش مقام معظم رهبری، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به تکاپو افتاد و حقیر را مامور کرد که در ابعاد مختلف فرمایش ایشان تحقیق و گزارشی برای دبیرخانه تهییه کنم و حقیقتا این اقدام دبیرخانه قابل تحسین و تقدیر بود و طرح را ارائه کردم که آموزش زبان های غیرانگلیسی اگر با هوشمندی اتفاق بیفتد در تمام ابعاد چه پیامدهای مثبتی برای کشور دارد.
وی ضمن تشریح آن چه در اجلاس مشهد روی داده بود گفت: برخی خبرگزاری ها به گونه ای خبر آن جلسه را منعکس کردند که گویی من دبیرخانه را نقد کردم، گرچه خود دبیرخانه همیشه پذیرای نقد بوده و هست.
معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: من اعضای شورا را نقد کردم و نقدم اکنون نیز پابرجاست و به عقیده من به عنوان یک کارشناس علمی، وزارت آموزش و پرورش اراده جدی برای اجرای این موضوع ندارد و اگر دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نبود این موضوع اصلا به صحن شورا نمی رفت.
صحرایی با بیان اینکه به طور جدی به برخی اعضای شورا و مشخصا اعضای حقوقی نقد وارد است گفت: آموزش و پرورش جرات تصمیم گیری های بزرگ را ندارد و نقد من هم مشخصا به آموزش و پرورش بوده است البته من نقد دیگری هم دارم که چون خود آموزش و پرورش جزیی از بدنه دولت است می توان گفت که خود دولت ممکن است در تصمیم های بزرگ احتیاط کند.
وی افزود: دبیرخانه حسابش از مدیران اجرایی که تصمیم های تولید شده در دبیرخانه را جدی نمی گیرند جداست و ما همیشه خود را موظف دانستیم دبیرخانه را کمک کنیم و اصلا اگر نقدی هم کردیم دبیرخانه فرصت نقد را برای ما ایجاد کرده است اما معتقدیم که شورا متناسب با ظرفیت کارشناسی دبیرخانه عمل نمی کند.
صحرایی با تاکید بر اینکه من با ۱۷ سال سابقه کار در آموزش و پرورش به آموزش عالی آمدم و خود را جزیی از آن می دانم گفت: دبیرخانه یک کار کارشناسی جدی در این زمینه انجام داد اما آموزش و پروزش به عنوان دستگاهی که باید کار کارشناسی دبیرخانه را بپذیرد، اراده این کار را ندارد حالا ممکن است درگیری های دیگری دارند که اولویت هایشان این نباشد اما از آموزش و پرورش که باید برای ۵۰ سال دیگر برنامه ریزی کند، توقع داریم.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: دبیرخانه تصمیم ساز و شورا تصیمم گیر است و به عنوان کارشناس می گوییم که دبیرخانه در تصمیم سازی هیچ گاه کوتاهی نکرده است و گاهی در موضوعات از اکثر دانشگاه ها جلوتر است مثلا قرار است برای همین موضوع زبان های خارجی دبیرخانه و دانشگاه علامه یک همایش ملی برگزار کنند.
وی اظهار داشت: دبیرخانه یک نهاد تصمیم ساز است و تصمیم گیری در شورا اتفاق می افتد و تازه بعد از تصمیم گیری نهاد مجری دستگاه های اجرایی مرتبط هستند کلا نقد ما به دستگاه های اجرایی بود مثلا در کشور سندی معتبرتر از سند نقشه جامع علمی کشور نداریم ولی با ۲۰۰ اقدام و ۸۰ راهکار اکنون چند درصد توسط دستگا های مجری اجرا می شود در آن اجلاس به صراحت از دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیر کردم که فرصت این کار را برای ما فراهم کرد.