سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به رشد قابل توجه دانشگاه‌های کشور در سال‌های اخیر گفت: صحبت از بین‌المللی شدن مصداقی از رسیدن به تراز جهانی است.

شریعتی معاون آموزشی وزیر علوم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، مجتبی شریعتی روز دوشنبه، ۱۵شهریور در نهمین نشست معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری منتخب که با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، دکتر مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و جمعی از مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها برگزار شد، گفت: صحبت از بین‌المللی شدن مصداقی از رسیدن به تراز جهانی است و علی‌رغم اینکه دانشگاه‌های کشور رشد قابل توجهی داشته‌اند، هنوز با دانشگاه‌های مطرح دنیا فاصله دارند.

وی با بیان اینکه اکثر دانشگاه‌های تراز اول دنیا در آمریکا و اروپا هستند، گفت: خوشبختانه در همه اسناد بالادستی کشور مانند سند چشم‌انداز توسعه و برنامه چهارم و پنجم توسعه و حتی برنامه ششم رسیدن دانشگاه‌های کشور به تراز جهانی مورد تاکید قرار گرفته است.

وی افزود: مولفه رقابت‌پذیری، انگیزه و همکاری‌های مشترک با مراکز جهانی از مولفه‌های رشد علم و فناوری در عرصه بین‌المللی است.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: رقابت‌پذیری یک اصل مهم در رشد علم و فناوری است و ما نمی‌توانیم اصطلاحاً فقط در لاک خودمان بمانیم و باید با دیگر کشورها رقابت کنیم. همچنین رشد علم و فناوری یک عزم ملی می‌طلبد و احتیاج به انگیزه دارد و فعالیتهایمان برای انجام همکاری‌های مشترک و متصل شدن به مراکز جهانی باید نهادینه شود.

شریعتی با بیان اینکه هنوز جذب استاد از دانشگاه‌های مطرح جهان در ایران پایین است، گفت: عملا برای ورود به عرصه جهانی خیلی کار داریم.

وی با بیان اینکه نظام‌های رتبه‌بندی بر اساس پارامترهای مخصوص به خود، رتبه‌بندی را انجام می‌دهند، گفت: برای افزایش رقابت بین دانشگاه‌های کشور امسال یک نظام سطح‌بندی را مطرح کرده‌ایم.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رشد علم و فناوری در سطح بین‌الملل را ملزم به هماهنگی بخش‌های مختلف مانند وزارت کشور، وزارت اطلاعات و دستگاه دیپلماسی کشور با دستگاه‌های آموزش عالی کشور دانست.

شریعتی با اشاره به توانمندی نیروی انسانی کشور در عرصه علم و فناوری، گفت: به افق آموزش عالی کشور بسیار خوش‌بین هستم.