سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران– ایرنا- قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به این که در حوزه علم و فناوری کشور در تلاش برای نفوذ از لایه اول همکاری ها و رفت و آمدهای بین المللی به لایه های درونی و عمیق تر هستیم، تاکید کرد: حرکت کشور در مسیر علم و فناوری در حال حاضر در جهت تبدیل ایران به قطب منطقه است.

پی اچ دی آزمون : به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر حسین سالار آملی روز دوشنبه در نهمین نشست معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری منتخب که با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، دکتر مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و جمعی از مدیران بین الملل دانشگاه ها همراه بود، در سخنانی اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر کشور با توجه به پتانسیل ظرفیت های داخلی سهم جهانی و منطقه ای خود را در حوزه علم و فناوری بدست نیاورده است.
سالار آملی با تاکید بر این که بدون تضمین جریان علم و فناوری امنیت کشور تامین نخواهد شد، اظهار کرد: توسعه علم و فناوری به طورحتم پایه گذار امنیت در بخش های مختلف به خصوص دفاعی و اقتصادی است که البته هدف ما از بین المللی سازی دانشگاه ها نیز همین است.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با بیان این که در حال حاضر در روند فعالیت های علم و فناوری در دنیا پیشگامانی شکل گرفته و جای خود را تثبیت کرده اند، خاطرنشان کرد: پس از دوره رنسانس در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال کشور های غربی سوار مرکب علم و فناوری شده اند؛ این در حالی است که اگر ایران نیز به جرگه پیشگامان علم و فناوری بپیوندد، در سال های طولانی، سوار این مرکب خواهد بود همچنانکه در رنسانس اسلامی در قرن دوم تا هفتم قمری این گونه بود.
وی با بیان این که ما تنها با حضور در فراز و نشیب های علم و فناوری های جهان می توانیم در این حوزه اثرگذار باشیم، پیشرفت علم و فناوری در کشور را یک پدیده مستقل که به خودی خود اتفاق می افتد، ندانست و گفت: ما باید برای رسیدن به اهداف متعالی در این حوزه با بخش های مختلف کشور همکاری و از نقطه نظرات آنان استفاده کنیم.
سالار آملی تاکید کرد: بین المللی سازی دانشگاه ها و حرکت به سوی علم و فناوری نباید صرفا در چهارچوب تحلیل های یک بخش باشد بلکه باید همراه با انسجام و همکاری همه بخش ها در کشور باشد.
وی با بیان این که ما در سال ۱۳۹۴ تلاش کردیم که از لایه اول همکاری های بین المللی به لایه های درونی تر نفوذ پیدا کنیم، گفت: لایه اول عمدتا گشایش در رفت و آمدها و انعقاد تفاهم نامه بوده است که به طور مسلم نباید به ان قناعت کرد، چرا که هدف عبور از آن و رسیدن به لایه های عمیق تر است
سالار آملی در ادامه اظهار کرد: لایه عمیق تر شامل انجام پروژه های مشترک بین دانشجویان و اساتید کشورمان با اساتید خارجی و همچنین برگزاری دوره های مشترک به خصوص دکترا با سایر کشورها و جذب بیشتر دانشجویان خارجی است.
وی افزود: به عنوان مثال ما در مهر ماه سال جاری میزبان روسای ۱۲ دانشگاه بزرگ روسیه هستیم که با برنامه ریزی انجام شده، این دانشگاه ها با ۱۲ دانشگاه بزرگ کشورمان قرارداد همکاری های مشترک امضاء خواهند کرد.
سالار املی در ادامه تصریح کرد: همچنین در مهر ماه امسال رییس موسسه مارکس بلانک به عنوان موسسه ای که ۸۳ شعبه در آلمان و سایر کشورها دارد و برندگان ۱۸جایزه نوبل در دنیا از این موسسه محسوب می شوند به ایران سفر خواهد کرد.
وی همچنین با بیان این که امسال نمایندگان دی اف جی بزرگترین موسسه حامی علم و فناوری از کشور فرانسه به ایران سفر خواهد داشت، گفت: حرکت کشور در مسیر علم و فناوری در راستای تبدیل شدن به قطب منطقه است.
علمی**۱۸۳۶ **۲۰۱۷

برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me/irnaelm