سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیر ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی با تاکید بر اینکه تا افق ۱۴۰۴ باید درآمد حاصل از صادرات گیاهان دارویی به ۵ میلیارد دلار برسد، گفت: برای تحقق این هدف نیاز به سرمایه‌گذاری در این حوزه داریم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از  ایسنا، دکتر محمد حسن عصاره روز دوشنبه، ۱۵شهریورماه در مراسم افتتاحیه سومین نمایشگاه و جشنواره ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی با بیان اینکه جشنواره این دوره با شعار «اقدام و عمل دانش بنیان پیشران اقتصاد مقاومتی» برگزار می‌شود، افزود: بر اساس اعلام کارشناسان مسیر اقتصاد مقاومتی از اقتصاد دانش بنیان عبور می‌کند و این جشنواره نیز تبلور و تجلی اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل است.

وی با اشاره به برخی از مزایا و چالش‌های حوزه سلامت اظهار کرد: پیشرفت علمی، تولید داروهای نو ترکیب و ساخت تجهیزات پیچیده از جمله مزایای حوزه سلامت است؛ ولی در مقابل با چالش‌هایی چون پیدایش بیماری‌های نوظهور، عدم درمان قطعی برای برخی از بیماری‌های مزمن، ممنوعیت مداوم داروها و ترکیبات سمپتیک و افزایش محدودیت قانونی و مشخص شدن مضرات ترکیبات شیمیایی مواجه هستیم.

عصاره به گردش مالی جهانی گیاهان دارویی اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر سطح زیر کشت گیاهان دارویی در کشورهای چین، امریکا و کانادا از ۳۹۳ هزار هکتار در سال ۱۹۷۰، به سه میلیون و دویست هزار هکتار در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

وی، ارزش اقتصادی گیاهان دارویی در کشورهای پیشرفته را از ۳۵۵ میلیون دلار در سال ۱۹۷۶، به ۱۳۲ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ ذکر کرد و ادامه داد: بر اساس آمارهای جهانی گردش گیاهان دارویی در صنایع داروسازی با استفاده از ترکیبات با منشا گیاهی ۳۵ میلیارد دلار و در صنعت عطرسازی ۴۸ میلیارد دلار برآورد شده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری های گیاهان دارویی گردش مالی گیاهان دارویی در صنعت تولید داروهای مکمل را ۱۶ میلیارد دلار، علوم و فنون بهداشتی ۱۲ میلیارد دلار، شیرین‌کننده‌های طبیعی ۸٫۵ میلیارد دلار و صنعت تولید دمنوش‌ها ۷ میلیارد دلار در جهان ذکر کرد.

وی با اشاره به مزیت‌های کشور در حوزه گیاهان دارویی توضیح داد: ایران از ۱۳ اقلیم شناخته شده در دنیا، دارای ۱۱ اقلیم است و همچنین ۸ هزار گونه گیاهی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۱۷۳۰ گونه انحصاری و منحصر به سرزمین ایران است.

عصاره با تاکید بر اینکه تا کنون ۲۳۰۰ گونه گیاهی دارای ترکیبات با ارزش و واجد الشرایط برای ورود به صنعت شناسایی شده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن ایران دارای ۱۴۰۰ کتاب خطی و غیر خطی نفیس به عنوان میراث مکتوب در حوزه گیاهان دارویی است.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در کشور برای توسعه کشت گیاهان دارویی با بیان اینکه ابلاغ سیاست‌های کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری تکیه‌گاه مناسبی در این زمینه است، گفت: بر اساس نقشه راه گیاهان دارویی، این حوزه جزو اولویت‌های الف کشور قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بر اساس اسناد بالادستی،‌ نقشه راه کمی برای حوزه گیاهان داروییتدوین شده است که در آن وظایف و تکالیف دستگاه‌های مرتبط با این حوزه مشخص شد.

دبیر علمی سومین جشنواره گیاهان دارویی با اشاره به دستاوردهای محققان کشور در این حوزه افزود: تعداد فرآورده‌های طبیعی از ۴۷۷ قلم در سال ۸۷، به ۲۲۹۷ قلم دارو و فرآورده‌های طبیعی تا پایان سال ۹۴ رسیده است و بر اساس افق ۱۴۰۴ باید این تعداد به ۴۱۱۵ قلم افزایش یابد.

وی سطح زیر کشت دیم گیاهان دارویی را ۱۰۴ هزار و ۸۱۸ هکتار ذکر کرد و گفت: این میزان باید تا افق ۱۴۰۴ به ۵۳۰ هزار و ۵۶۰ هکتار افزایش یابد.

عصاره با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۵۰۰ هزار هکتار کشت گیاهان دارویی در کشور وجود دارد، افزود: گیاهان دارویی نیاز کمی به آب دارند؛ از این رو با توسعه کشت گیاهان دارویی می توانیم الگوی کشت در کشور را متحول کنیم؛ به گونه‌ای که از کشت گیاهان پر هزینه و پر آب‌بر، به سمت کشت گیاهان کم آب بر با ارزش افزوده بالاتر حرکت کنیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی با بیان اینکه باید درآمد صادرات گیاهان دارویی کشور تا سال ۱۴۰۴ به ۵ میلیارد دلار برسد، خاطر نشان کرد: تحقق این هدف منوط به افزایش سرمایه گذاری در این حوزه است.

وی با اشاره به برگزاری سومین جشنواره گیاهان دارویی از امروز، ۱۵ شهریور ماه تا روز پنجشنبه در مصلای تهران خاطر نشان کرد: در این دوره از جشنواره که با زمینه گیاه زعفران برگزار شده است، ۱۴۶ شرکت دانش بنیان فعال در این حوزه حضور دارند و برگزاری فن بازار تخصصی، نمایشگاه، سلامت کده و رونمایی از محصولات جدید از جمله برنامه‌های این جشنواره به شمار می‌رود.

به گفته وی، در این دوره از جشنواره ۲۴۰۰ محصول دانش بنیان و ۷۰ محصول با قابلیت تجاری سازی عرضه شده است.

عصاره همچنین خاطرنشان کرد: در مراسم اختتامیه این جشنوراه که در روز پنجشنبه برگزار می شود، از فناور برتر، کارآفرین، استاد، مخترع، پیشکسوت، سرمایه گذار، شرکت دانش بنیان، طرح‌های پژوهشی و پایان‌نامه‌های برتر تقدیر به عمل می‌آید.