سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – در راستای حفظ و نگهداری مستندات دانشگاه علوم پزشکی مشهد و انتقال آن به نسل حاضر و آینده، موزه و مرکز اسناد این دانشگاه راه‌اندازی می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر علی عمادزاده مسؤول راه‌اندازی موزه و مرکز اسناد دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: با توجه به قدمت دانشگاه و وجود پیشکسوتان علوم پزشکی و ابزار، دستگاه‌ها و تجهیزات در حوزه‌های پزشکی، بهداشتی و درمانی، ایجاد موزه‌ای برای حفظ و نگهداشت این آثار امری ضروری به شمار می رود که این مهم قرار است با تایید و حمایت هیات رییسه دانشگاه تحقق یابد.

وی با بیان اینکه این پروژه دارای چندین بخش است، خاطرنشان کرد: قرار است در بخشی از این پروژه، اسناد قدیمی دانشگاه همچون نسخ قدیمی، مکاتبات اداری که به نوعی بخشی از هویت دانشگاه علوم پزشکی مشهد است با رایزنی با آستان قدس رضوی، مرکز اسناد ملی ایران، سازمان ثبت اسناد و سازمان میراث فرهنگی جمع آوری شود.

عمادزاده افزود: یکی از کارکردهای این موزه ثبت تاریخ شفاهی دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که از طریق مصاحبه با پیشکسوتان و اساتید این دانشگاه دریافت می‌شود.

 وی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد با قدمتی بیش از ۸۰ سال تحت عناوینی همچون بیمارستان امام رضا علیه السلام، دانشکده پزشکی مشهد، دانشکده پزشکی دانشگاه فردوسی و اکنون به نام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان رضوی از دیرباز مامن آموزش پزشکی و دیگر حرف واسطه  بوده است از همین روی مدون کردن تجربه آموزش پزشکی در این مجموعه پرثمر به صورت تاریخ شفاهی می‌تواند یکی از اقدامات موثر موزه در حال تاسیس باشد.

مسئول راه‌اندازی موزه و مرکز اسناد دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه جمع آوری دستگاه‌ها، ابزارها و تجهیزات پزشکی، آموزشی و پژوهشی از گذشته تاکنون و نشان دادن سیر تکاملی آن در گذر زمان از دیگر اهداف راه اندازی این موزه به شمار می‌رود، افزود: قرار است که این تجهیزات از طریق اساتید، جامعه پزشکی و حتی مردم جمع آوری و در موزه به نمایش گذاشته شود.

دکتر عمادزاده با تاکید بر نقش موزه و مرکز اسناد در فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی، اظهار داشت: راه‌اندازی این موزه فرصت مناسبی برای آموزش دانشجویان و هدایت پایان نامه‌های تحصیلی آنان فراهم خواهد کرد.

وی با بیان اینکه بر اساس برنامه ۲۰۱۷ مشهد مقدس، راه اندازی موزه دانشگاه توسط استانداری پیش بینی و ابلاغ شده است، اظهار داشت: به همین منظور تلاش می‌شود که بر اساس این برنامه، تا سال ۲۰۱۷، موزه دانشگاه علوم پزشکی مشهد راه‌اندازی شود.

با توجه به قدمت و وجود بناهای تاریخی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در نظر است موزه و مرکز اسناد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در یکی از بناهای تاریخی این دانشگاه دایر شود.