سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه علم و صنعت ایران با انجام تحقیقاتی به دانش فنی ساخت نیمه صنعتی دستگاه تولید برق و آب شیرین از امواج دریا دست یافتند و قرار است نمونه صنعتی این دستگاه در قالب شرکت دانش بنیان دانشگاهی ساخته شود.

تولید برق از دریا

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر صادق صادق زاده، مدیر پروژه ساخت دستگاه مبدل انرژی امواج و استادیار دانشگاه علم و صنعت ایران در این مورد اظهار کرد: توسعه نیروگاه‌ها به منظور تأمین برق با توجه به پتانسیل‌های موجود در هر منطقه و نیاز ساکنان، صنایع و مصرف‌کنندگان ارزیابی و برآورد شده و یک یا چند گزینه به‌ عنوان اولویت‌های تأمین انرژی مورد نیاز معرفی می‌شود.

وی با بیان این که اجرای پروژه تولید برق و آب شیرین از امواج دریا در مقیاس صنعتی در دانشگاه علم و صنعت ایران از سال ۹۳ و با رویکرد توسعه دانش فنی ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر آغاز شد، ادامه داد: سامانه تولید برق از امواج دریا که تحت عنوان پلتفرم هیدرولیکی نیز شناخته می‌شود در نزدیکی ساحل نصب می‌شود.

به گفته وی، این مبدل جزو مبدل‌های کمتر پیچیده بوده و به نسبت سایر مبدل‌ها، دارای ابعاد کوچکتری است اما نصب تجهیزات و سامانه‌های وابسته در ساحل، هزینه تولید انرژی را در مقایسه با سامانه‌های دورتر از خط ساحلی کاهش می‌دهد. همچنین دسترسی به این سامانه برای بازدید و تعمیرات راحت‌تر است.

دکتر روح الله احمدی، استادیار دانشگاه علم وصنعت ایران و همکار بخش تبدیل انرژی، مهمترین ویژگی این پروژه را ماهیت هیبریدی آن و بهینه سازی سیستم برای رسیدن به بازدهی بسیار بالا دانست و یادآور شد: به همین منظور، با توجه به شرایط امواج خلیج ‌فارس و دریای عمان، طراحی نمونه آزمایشگاهی مبدل انرژی با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی آغاز و پس از تحلیل مقدماتی، نمونه آزمایشگاهی در مقیاس ۱۰وات ساخته و با موفقیت آزمایش شد.

احمدی اضافه کرد: در ادامه این تحقیقات، برای تولید نمونه نیمه‌ صنعتی این دستگاه برنامه‌ریزی صورت گرفت و درسال ۱۳۹۴ طراحی و ساخت مبدل انرژی در مقیاس متوسط با توان نامی یک کیلو وات تولید و در تیرماه سال ۱۳۹۵ با موفقیت آزمایش شد.

به گفته وی، رفع نیاز نیروهای نظامی و صنعتی به برق و آب شیرین، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در مناطق کمتر توسعه یافته جنوب کشور، کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، تأمین بخشی از انرژی لازم جهت تولید آب شیرین موردنیاز کشور در سال‌های آینده، حذف هزینه حمل و نقل سوخت برای تأمین انرژی مناطق ساحلی، آماده سازی بستر برای طراحی و ساخت نیروگاه امواج با ظرفیت بالاتر، بومی سازی طراحی و ساخت نیروگاه‌های امواج در کشور، افزایش امنیت انرژی برای مناطق جنوب کشور، کمک به صنعت کشاورزی و اشتغال زایی در مناطق جنوب کشور و احیای زمین های بایر جهت کشت محصولات کشاورزی از جمله مزایای اجرای این طرح است.

محقق این طرح یادآور شد: با دستیابی به فناوری ساخت دستگاه پیشرفته تولید برق و آب شیرین از امواج دریا، مسوولین دانشگاه علم وصنعت ایران، در صدد ساخت نمونه صنعتی آن هستند و بدین منظور با صنایع مربوط مذاکراتی را صورت داده‌اند و بر این اساس احداث نیروگاه‌های امواج در مقیاس صنعتی در قالب یک شرکت دانش‌بنیان وابسته به دانشگاه علم و صنعت ایران در دستور کار است.

به گفته وی، فناوری ساخت دستگاه مبدل انرژی امواج، تنها در اختیار چند کشور معدود مانند دانمارک، چین، انگلستان، ژاپن، ایالات‌متحده آمریکا و رژیم اشغالگر قدس است.