سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – به مناسبت اعطای چهارمین «جایزه دکتر کاظمی» به هانس کلورز، بخش علم‌سنجی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی مدارک علمی وی را در بزرگترین پایگاه‌های استنادی دنیا مورد بررسی قرار داد.

هفدهمین جشنواره بین المللی تحقیقاتی رویان

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، همزمان با هفدهمین جشنواره و کنگره بین‌المللی رویان و اعطای «جایزه دکتر کاظمی» به هانس کلورز، استاد ژنتیک مولکولی، بخش علم سنجی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی مدارک علمی وی را در بزرگترین پایگاه‌های استنادی بررسی کرده است. 

بر این اساس،  تعداد مدارک علمی هانس کلورز در پایگاه اسکوپوس که از سال ۱۹۸۵ نمایه شده، برابر با ۵۰۶ مدرک بوده است که میانگین رشد تولیدات علمی وی در این بازه زمانی ۲۷٫۰۵ درصد بوده و به طور متوسط تعداد مدارک علمی منتشر شده در هر سال به میزان ۱۵٫۷۷ بوده است.

اگرچه مدارک مختلفی در حوزه‌های پزشکی، ایمونولوژی، میکروب شناسی و علوم اعصاب از سوی هانس کلورز منتشر شده است، اما بیشترین حوزه موضوعی که وی در آن فعالیت کرده، حوزه ژنتیک بیوشیمی و بیولوژی مولکولی با انتشار  314 مدرک علمی است.

با توجه به میزان استنادات دریافتی و استفاده سایر محققان از دانش این محقق برجسته از طریق  مدارک منتشر شده توسط وی، تعداد کل استنادات دریافتی مدارک کلورز برابر ۶۹ هزار و ۷۳۷ مورد بوده که با توجه به عدد مدارک علمی منتشر شده، متوسط استناد به هر مدرک او برابر با ۱۳۷٫۸۲ بوده است.

پر استنادترین مقاله هانس کلورز مقاله‌ای است با عنوان “Activation of β-Catenin-Tcf Signaling in Colon Cancer by Mutations in β-Catenin or APC” که در سال ۱۹۹۷ در نشریه Science منتشر شده و ۲۸۱۴ استناد دریافت کرده است.

بر اساس شاخص هرش که نشانگرکمیت و کیفیت آثار یک محقق است، دکتر کلورز دارای شاخص ۱۳۱ است. این موضوع  بیانگر این است که وی ۱۳۱ مدرک منتشر کرده‌ است که حداقل ۱۳۱ استناد دریافت کرده است.

اگرچه مدارک علمی کلورز در نشریات مختلف علمی دنیا منتشر شده‌اند، اما سه مجله معتبر علمی Cell، Nature و EMBO Journal با مجموع انتشار ۸۴ عنوان مقاله بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این گزارش، «جایزه دکتر کاظمی» هر سالانه به دانشمندی اعطا می‌شود که پیشرفت‌ قابل توجهی در زمینه علوم زیستی داشته است.

مراسم افتتاحیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان، روز چهارشنبه، ۱۰ شهریور ماه با تقدیر از ۸ محقق داخلی و بین‌المللی و اعطای جایزه «کاظمی آشتیانی» به دکتر کلورز ، محقق هلندی در سالن رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد؛ این جشنواره روز جمعه، ۱۲ شهریورماه به کار خود پایان می‌دهد.