سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا – بیست و چهارمین آئین بزرگداشت استاد فرهیخته سید محمود حسابی پدرعلم فیزیک و مهندسی نوین ایران امروز پنج شنبه برگزارشد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، بیست و چهارمین آئین بزرگداشت پرفسور محمود حسابی امروز پنج شنبه با حضور جمع زیادی از شخصیت ها سیاسی و همچنین دوستداران علم و هنر این مرز و بوم در منزل شخصی آنمرحوم واقع در میدان تجریش چهارراه حسابی برگزار شد.
ایرج حسابی در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا اظهارکرد:موضوعی که ارزش دارد این است که تقریبا در این محفل می توان حضور چهارنسل شامل استاد دانشگاه، معلم، دانشجو و دانش آموز را مشاهده کرد که برای ادای دین به یکی از مشاهیر میهن خود گرد یکدیگر جمع شده اند.
وی با بیان اینکه، حدود ۱۰ هزار دعوتنامه برای افراد مختلف جهت حضور در این آئین ارسال شده بود، گفت: به قول مرحوم مادرم (سرکارخانم حائری) همین که نفس اهالی علم و هنر در این فضا پخش شود خود برای شادی روح آنمرحوم کافی است چراکه اهمیتی به علم داده شده است.

**مرحوم حسابی نماد اخلاق در علم و فناوری است
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در آئین بزرگداشت پروفسور حسابی در سخنانی با بیان اینکه، در فرهنگ ایران زمین علم و فناوری در کنار اخلاق مفهوم دارد، گفت: مرحوم حسابی نماد اخلاق در علم و فناوری است.
دکتر سعداله نصیری قیداری افزود: مرحوم حسابی نماد اخلاق درعلم و فناوری است؛ چه زمانی که در خارج از کشور مشغول تحصیل بود و از سنت و اخلاق ایران زمین دور نشد و با دیدین تمدن غرب مسحور این تمدن نشد چراکه مادر بزرگوار او سنت و فرهنگ ایرانی را بخوبی در حوزه های ادبیات، فرهنگ، موسیقی و مذهب به او آموخته بود همه عناصری که در فرهنگ ایران زمین است در وجود مرحوم استاد حسابی نهفته بود.
وی یاد آور شد: یونسکو را بر اساس فرهنگ و آموزش و علم بنا نهادند به این دلیل که جنگ و خونریزی و اقتصاد و سیاست و نظامی گری راه حل رسیدن به صلح وعدالت نیست. بلکه تنها خصلت انسان علم و فرهنگ و آموزش است و فرق آن با سایر موجودات و مخلوقات هم در همین جا است باید راه حل رسیدن به سعادت و صلح باشد.
قیداری خاطر نشان کرد اگر می خواهید در سطح جامعه صلح باشد و جنگ نباشد باید به فرهنگ و علم و آموزش پناه ببریم و در ذهن انسان ها صلح ایجاد کنیم تا بر اساس ذهنیت صلح جو در بستر جامعه عدالت و صلح برقرار شود.
وی با اشاره به اینکه، مرحوم دکتر حسابی در سال های پس از جنگ جهانی دوم در ایران مشغول خدمت علمی و فرهنگی بود، گفت: ایرانیان در گذشته تاریخ خود مشاهیر بزرگی را در حوزه علم و فرهنگ تحویل بشریت دادند به طوریکه امروز ۳۳ نفر از آین مشاهیر در فهرست جهانی ثبت شده و تعداد کثیری از این بزرگان همچنان در لیست نوبت هستند که بنا به سهمیه محدودی که وجود دارد امیدواریم که ده ها سال بعد بتوانیم آنها را در فهرست یونسکو ثبت کنیم.
نصیری قیداری گفت:تنها جایزه ای که ایران در یونسکو ارائه می دهد جایزه ابن سینا است و دنیا پذیرفته است که ایران در هر زمانی که در حوزه علم و فناوری تلاش کرده این تلاش همسو و موازی با اخلاق و حفظ انسانیت بوده است و به درستی که اخلاق بدون علم و علم بدون اخلاق برای بشر سعادت نخواهد داشت.

**آثار خدمات پرفسور حسابی در آسمان این کشور می درخشد
مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش نیز در این آئین در سخنانی اظهارکرد: مرحوم حسابی به دلیل اینکه خادم مردم بود از جمله ستارگانی است که اثربخشی خدمات و نوع اندیشه، فکر و منش او سال های سال در آسمان علم و فرهنگ و ادب این کشور خواهد درخشید.
وی با بیان اینکه انسان ها در این جهان دو دوره حیات دارند گفت: یکی بخش حیات شناسنامه ای انسان ها است که همزمان با مرگ به پایان می رسد و دیگری دوره از حیات انسان است که از اثربخشی برای جامعه و بشریت برخوردار است.
نوید ادهم یکی از اهداف آموزش و پرورش را شناساندن چهره های ماندگار علم و فرهنگ و ادب کشور به دانش آموزان عنوان کرد و گفت: ما این کار را شروع کرده ایم به طوریکه در برخی از کتاب های تحصیلی و حتی کمک آموزشی شخصیت های خدوم این مملکت از جمله پرفسور حسابی معرفی شده اند و در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از مدارس و مراکز آموزشی نیز در سراسر کشور به نام استاد ارجمند پرفسور حسابی نامگذاری شده است، گفت:این به دلیل آن است که هنگامی که دانش آموز پای در این مراکز آموزشی می گذارد از این نام الهام گرفته و سبک زندگی چنین مردان بزرگی را الگوی خویش قرار خواهند داد.
اکبرترکان مشاور ارشد رئیس جمهور، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور، دکتر نیلی رئیس دانشگاه تهران، سیدضیاء هاشمی معاون وزیر علوم، پروانه مافی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون زنان در مجلس دهم، مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، سعداله نصیری قیدرای دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو، مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، حجت الاسلام والمسلمین اکبر حمیدزاده استاد حوزه و دانشگاه، حجت الاسلام عبدالمجید معادیخواه وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید تیمور حسینی رئیس پلیس راهور پایتخت، مرتضی الویری، دکتر حسین باهر استاد دانشگاه شهید بهشتی و امیعلی نعمت الهی معاون حقوقی سازمان مدیریت و برنامه ریزی از جمله حاضران در این آئین بودند.
پروفسور حسابی در ۱۲ شهریورماه ۱۳۷۱ در بیمارستان دانشگاه ژنو، به هنگام معالجه قلبی بدرود حیات گفت و مقبره آنمرحوم در زادگاهش شهر تفرش قرار دارد.
امسال نیز همچون سال گذشته دومین آئین گرامیداشت آنمرحوم روز پنج شنبه ۱۸ شهریور ماه ساعت ۱۷ در خانه ابدی این معلم پیشکسوت و همسرشان سرکارخانم حائری در شهر تفرش برگزار می شود.
ادامه دارد…
علمی **۱۸۳۶**۱۳۱۱**۱۴۴۰