سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیرگروه پژوهشی بیوتکنولوژی و فیزیولوژی باغبانی سازمان جهاددانشگاهی تهران گفت: در صورت همت مسؤولان، تا پایان سال جاری استان اردبیل به خط تولید نهال پیوندی گردو ملحق می‌شود.

استانها/ گردو

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، سید ضیا نصرتی در جلسه‌ای که به منظور حل مشکل باغات بویژه باغات گردوی استان و با حضور مدیرکل بحران استانداری اردبیل در جهاد کشاورزی استان تشکیل یافته بود، افزود: جهاد دانشگاهی در حال حاضر دانش تولید نهال‌های پیوندی گردو که در برابر سرمای دیررس بهاره کاملا مقاوم هستند را داراست و در صورت تمایل مسئولان استان اردبیل، این توانمندی می‌تواند جهت اصلاح باغات گردوی این استان مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه میزان عملکرد این نهال پیوندی در هر هکتار ۵ تن و نیز از پایداری تولید برخوردار است، به همین خاطر بهترین راهکار برای کسانی که می‌خواهند باغ جدید گردو احداث کنند، استفاده از این نوع نهال است.  همچنین در این طرح می‌توان نسبت به اصلاح درختان مسن و بارده اقدام کرد.

مدیر گروه پژوهشی بیوتکنولوژی و فیزیولوژی باغبانی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۰ رقم گردوی خارجی و ۲ رقم گردوی داخلی به عنوان ارقام مقاوم در مقابل سرما در سطح کشور عرضه می‌شود، خاطرنشان کرد: استفاده از نهال پیوندی، خطر سرمازدگی باغات گردو را در استان اردبیل رفع می‌کند.

نصرتی با یادآوری خسارت‌های وارد شده به باغات گردو در چند سال گذشته در سطح کشور خاطرنشان کرد: امروز دیگر مدیران سازمان جهادکشاورزی و مسؤولان امر به این نتیجه رسیده‌اند که راهکاری چند ساله و طبق برنامه بهتر از راهکارهای کوتاه مدت و موقتی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ژنوتیپ‌های خوب مقاوم به سرما در کشور داریم که نیاز به شناسایی و انتقال فناوری دارند، گفت: جای نگرانی نیست چون نهال پیوندی تولیدی جهاد دانشگاهی توانسته است مشکل سرمازدگی این محصول را رفع کند.

نصرتی افزود: در مورد گردو می‌توان در کوتاه مدت از روش پیوند و در بلندمدت از تولید نهال روی پایه رویشی از طریق کشت بافت استفاده کرد.

مدیر گروه پژوهشی بیوتکنولوژی و فیزیولوژی باغبانی جهاد دانشگاهی تهران با ابراز تاسف از اینکه ایران جایگاهی در بین صادرکننده‌های گردوی جهان ندارد، تصریح کرد: ایران به عنوان دومین کشور تولیدکننده گردو در دنیا بخاطر بی‌توجهی به خواسته و سفارش جامعه مصرف‌کننده خارج از کشور در تولید گردو، در این زمینه موفق نیست.

همچنین مسعود امامی یگانه، مدیرکل بحران استانداری اردبیل با بیان اینکه در هر بارندگی نابهنگام به طور متوسط ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت به باغات وارد می‌شود، افزود: در جلسه‌ای که امسال در فروردین ماه و بعد از وارد شدن خسارات به باغات مشکین شهر برگزار شد، مقرر شد کمیته تخصصی تشکیل شود و این موضوع را بررسی کند.

مسعود امامی یگانه خاطرنشان کرد: بعد از بررسی‌های متعدد، استفاده از فناوری تولید نهال جهاد دانشگاهی به عنوان بهترین راه انتخاب شد و ما در حال حاضر آمادگی داریم از این روش علمی که در حال حاضر بهترین روش است، استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه از روش استفاده از نهال پیوندی در ایجاد باغات جدید گردو در سطح استان اردبیل استقبال می‌کنیم، اظهار کرد: آمادگی داریم با انعقاد قرارداد و یا تفاهم‌نامه نسبت به این امر اقدام کنیم.