سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان اظهار کرد: در راستای احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی استان زنجان، تفاهم‌نامه‌ای به مدت سه سال بین این دانشگاه و شرکت آب منطقه‌ای زنجان منعقد شد.

حسین فضلی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در عصر حاضر کمبود شدید منابع آب و بحران کم‌آبی کشور، کاهش بارش و افزایش دما، برداشت بی‌رویه منابع آب زیرزمینی و فرونشست دشت‌های کشور منجر به ایجاد مشکلات متعددی شده است.

وی افزود: برای احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی استان زنجان، تفاهم‌نامه‌ای به مدت سه سال (۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸) بین دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه و شرکت آب منطقه‌ای زنجان منعقد شد.

فضلی خاطرنشان کرد: در این تفاهم‌نامه همکاری‌های آموزشی – پژوهشی و مشاوره‌ای بین دانشگاه و این شرکت برای احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی پیش‌بینی شده و در راستای اهداف این تفاهم‌نامه دو قرارداد بین بخش علوم زمین دانشگاه تحصیلات تکمیلی و شرکت آب منطقه‌ای به تصویب و به مرحله اجرا رسیده است.

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان خاطرنشان کرد: قرارداد تهیه لاگ حفاری دقیق برای پیزومترهای استان یکی از این قراردادها است که در این قرارداد برای اولین‌بار لاگ حفاری دقیق پیزومترهای استان زنجان توسط دانشکده علوم زمین دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان تهیه می‌شود.

وی تصریح کرد: قرارداد دیگر، در ارتباط با شناسایی منابع آب زیرزمینی دره‌های آلمالوچای (منطقه ماه‌نشان) و پیامون (آب‌بر طارم) با استفاده از روش‌های ژئوالکتریکی و هیدروژئولوژیکی است و بین دانشکده علوم زمین دانشگاه تحصیلات تکمیلی و شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان منعقد شده که سعی در شناسایی منابع آب زیرزمینی مناسب برای شرب ساکنان شهرهای ماهنشان و آب‌بر دارد. در این طرح از تلفیق دانش هیدروژئولوژی و ژئوالکتریک، مقاومت ویژه و پتانسیل القایی استفاده می‌شود.