سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دومین کنفرانس بین‌المللی اختلال‌های مرتبط با بیماری سلیاک در سالن همایش‌های بیمارستان طالقانی برگزار شد.

امیر صادقی عضو فوق تخصص گوارش، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و دبیر اجرایی دومین کنفرانس بین المللی اختلات مرتبط با گلوتون در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص این کنفرانس گفت: بیماری سلیاک نوعی بیماری است که در افراد دارای زمینه ژنیکی در اثر مصرف مواد غذایی حاوی گلوتن نظیر نان، گندم و جو بروز پیدا می‌کند.
وی ادامه داد: از آنجایی که این بیماری علائم خاصی ندارد و ممکن است بیمار تا مدت ها از ابتلا به آن آگاهی نداشته باشد و همچنین با توجه به روند رو به رشد اختلات مرتبط با گلوتن به منظور اهمیت به این بیماری و افزایش آگاهی مردم از سلیاک اقدام به برگزاری این کنفرانس کردیم.
صادقی متذکر شد: تنها مبتلایان به سلیاک از اختلالات مصرف گلوتن رنج‌نمی برند بلکه برخی از افراد سالم نیز با مصرف مواد غذایی حاوی این ماده که علاوه بر گندم و جو در برخی لبنیات صنعتی و مواد آرایشی نیز وجود دارد، ممکن است دچار علائمی نظیر دل درد، نفخ، بی حالی، بی قراری، یبوست و اسهال شوند.
دبیر علمی این کنفرانس اظهار داشت: یک درصد از افراد جامعه مبتلا به سلیاک و حدود ۳ تا ۵ درصد مردم از اختلات مصرف گلوتن رنج می‌برند به همین دلیل پرداختن به این موضوع و اطلاع‌رسانی به پزشکان و مردم امری ضروری است.
وی با اشاره به حضور پروفسور مارش بنیان‌گذار پاتولوژی سلیاک در جهان یادآور شد: این کنفرانس در ۲ روز برگزار می‌شود که در روز نخست ۱۵۰پزشک و روز بعد پزشکان همراه با بیماران مبتلا به اختلال‌های مصرف گلوتن با طرح پرسش و پاسخ حضور به هم می‌رسانند.
درحال تکمیل/