سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – هیاتی از دانشگاه فردوسی مشهد طی سفر به اقلیم کردستان عراق تفاهم‌نامه‌ای‌ با دانشگاه‌های حلبچه، گرمیان و سلیمانیه امضا کردند.

دانشگاه فردوسی مشهد
به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه فردوسی، در پاسخ به دعوت روسای دانشگاه‌های اقلیم کردستان و عراق و با همکاری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق، هیاتی از دانشگاه فردوسی مشهد از جمله معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی و رییس مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان به اقلیم کردستان عراق سفر کردند.
در بخش اول این سفر که به استان سلیمانیه انجام شد، تفاهم‌نامه‌های همکاری علمی دانشگاهی با دانشگاه‌های حلبچه و گرمیان منعقد شد. 
بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه‌ها که شامل حوزه‌های متنوع آموزشی و پژوهشی می‌شود، دو طرف متعهد شده‌اند که با بررسی امکانات و توانمندی خود نسبت به تنظیم قراردادهای اجرایی برای هر یک از بخش‌های تفاهم‌نامه اقدام کنند. آمادگی دانشگاه‌های اقلیم کردستان عراق برای تاسیس مرکز آموزش زبان فارسی و رشته زبان و ادبیات فارسی و نیز برگزاری دوره‌های تربیت مدرس و برنامه‌ریزی درسی از مهم‌ترین اقداماتی است که دو طرف بر آماده‌سازی شرایط برای اجرایی شدن آن‌ها تاکید داشتند.
بر اساس تفاهم‌نامه پیشین میان دانشگاه فردوسی و دانشگاه سلیمانیه زمینه‌های همکاری‌ها و تعاملات مختلف دانشگاهی از جمله برگزاری کارگاه‌های علمی، برگزاری رشته‌های مشترک، ادامه تحصیل دانشجویان دانشگاه سلیمانیه در دانشگاه فردوسی و نیز توافق در خصوص امضای قرارداد اجرایی میان مرکز فردوسی و مرکز آموزش زبان دانشگاه سلیمانیه صورت گرفته است که بر اساس آن مرکز آموزش زبان دانشگاه سلیمانیه زیر نظر مرکز فردوسی به آموزش زبان فارسی در دانشگاه سلیمانیه اقدام خواهد کرد. 
بر این اساس رشته کارشناسی زبان و ادبیات فارسی از مهر ماه امسال در دانشگاه سلیمانیه با پذیرش حدود ۵۰ دانشجو آغاز به کار می‌کند.