سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از پیشنهاد ایران برای ارائه برنامه‌هایی در زمینه شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) در اجلاس وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی خبر داد.

دکتر وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر وحید احمدی صبح چهارشنبه، ۱۰ شهریورماه در اولین سمینار استقرار نظام HSE در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، موسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری که در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برگزار شد، اظهار کرد: مرجعیت علمی در دنیا و تحقق نظام علمی ارکانی را دارد که نیازمند یک برنامه جامع و همه‌جانبه است که این ارکان نظام علمی، نیروی انسانی کارآمد و توانمند (محقق، کارشناس، دانشجو و مخاطبان دریافت کارهای پژوهشی و آثار علمی) را شامل می‌شود.

وی افزود: همچنین در این راستا زیرساخت‌هایی مورد نیاز است که شامل مراکز پژوهشی مجهز، مراکز دانشگاهی، شبکه‌های علمی (ابزار محاسباتی و ارتباطی)، ساختار و سازوکار در حوزه قوانین، روابط و مقررات و همچنین آموزش، نظام ارتباطی و شبکه‌های ارتباطی مثل شبکه‌های آزمایشگاه‌ها است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه این ارکان اقتضاء می‌کنند که ما یک نگرش نو به ساختار گذشته داشته باشیم، گفت: خوشبختانه گام‌هایی در این زمینه برداشته شده و طی این دو سال با تمام تلاش به دنبال این بودیم که هم آموزش لازم را داشته باشیم و هم تجهیزات حداقلی را فراهم کنیم و البته تدوین قوانین و نظامات موردنیاز را نیز در دستور کار قرار دهیم.

احمدی ادامه داد: قطعاً اگر در پی دستیابی به مرجعیت علمی هستیم، چیزی جز حرکت نظام‌مند نمی‌تواند ما را به این جایگاه برساند.

وی با بیان اینکه در مجموعه دانشگاه‌ها نظام HSE را ایجاد کردیم که در این راستا دانشگاه‌ها خود را ملزم به حرکت در این مسیر می‌دانند، تصریح کرد: متاسفانه در گذشته کار علمی برای سلامت و بهداشت خودمان در محیط دانشگاه‌ها نظام‌مندی نشده بود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم همچنین به شبکه «شاعا» اشاره کرد و افزود: این شبکه یکی از اقدامات ارزشمندی بوده که در قالب آن یک مجموعه مجتمع شبکه‌ای همگرا و هم‌افزا را در اختیار گرفتیم که هم‌اکنون نیز به پیشنهاد ایران قرار شده برنامه‌ای را در این خصوص در اجلاس وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی داشته باشیم.

دکتر احمدی با بیان اینکه در قالب شبکه «شاعا»، ۱۳۰۰ آزمایشگاه ثبت شده داریم، گفت: در ۱۵۰ دانشگاه و مرکز پژوهش و فناوری کارگروه HSE تشکیل شده، ۶۰ دانشگاه و مرکز پژوهشی مطالعات HSE را انجام داده‌اند، در ۳۰ دانشگاه مواد خطرآفرین اصلاح شده و همچنین ۱۵ دانشگاه برای آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های خود اصول HSE را تدوین کرده‌اند.

وی در ادامه با اظهار تاسف از اینکه در ایران اصول اولیه زندگی جمعی و همزیستی و اکوسیستم رعایت نمی‌شود، اظهار کرد: این مسائل حداقل باید در نظام آزمایشگاهی و علمی، چه از جنبه‌های انسانی و چه از جنبه استانداردهای روز دنیا رعایت شود که در این راستا وزارتخانه تاکید بسیاری بر انجام نظام پایش و ارزیابی در دانشگاه‌ها دارد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با تاکید بر اینکه اگر اتفاقی در آزمایشگاهی بیفتد قابل بخشش نیست، گفت: طی دو سال گذشته کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی را در دستور کار قرار دادیم که البته این مسائل صرفاً نباید به بخشنامه محدود باشد، بلکه باید به یک فرهنگ عمیق تبدیل شود.

دکتر احمدی در ادامه با بیان اینکه با تلاش پژوهشگران قرار است برنامه جامع علمی «شاعا» تهیه شود که در این زمینه تا حدود زیادی تلاش شده و باید نهایی شود، گفت: همچنین رتبه‌بندی آزمایشگاه‌ها و شرکت‌های تامین و تولید تجهیزات را در اسرع وقت نهایی خواهیم کرد.