سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس بانک خون بندناف خصوصی رویان از ذخیره‌سازی ۶۷ هزار نمونه در خون بانک خون بندناف خصوصی رویان خبر داد و گفت: در حال حاضر مراکز درمانی محک، بیمارستان طالقانی، مرکز طبی کودکان و بیمارستان منتصریه مشهد اقدام به پیوند مغز استخوان می‌کنند.

دکتر مرتضی ضرابی در حاشیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان که از امروز در سالن رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز به کار کرد، در جمع خبرنگاران با تاکید بر این‌که بیشترین مصرف خون بند ناف در پیوند مغز استخوان است، افزود: بیمارستان شریعتی با انجام ۸۰ پیوند تاکنون بالاترین آمار را در میان مراکز انجام‌دهنده این پیوند دارد.

وی مرکز محک، بیمارستان طالقانی، مرکز طبی کودکان و بیمارستان منتصریه مشهد را از دیگر مراکز فعال در حوزه پیوند مغز استخوان دانست و ادامه داد: سهم پژوهشگاه رویان از این پیوندها تاکنون ۲۰ پیوند بوده است.

ضرابی با اشاره به تعداد پیوند مغز استخوان از خون بند ناف خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۱ هزار پیوند انجام شده و سهم ایران در این زمینه قابل قبول بوده است.

رییس بانک خون بند ناف خصوصی رویان با اشاره به موارد پیوند مغز استخوان توضیح داد: این منبع علاوه بر استفاده از مغز استخوان برای درمان بیماری‌های خونی مانند تالاسمی، نقص ایمنی مادرزادی و سرطان‌های خون از سال گذشته از سلول‌های بنیادی برای درمان کودکان دچار فلج مغزی استفاده شد.

وی با تاکید بر این‌که این پروژه در مرحله‌ تحقیقات است، اضافه کرد: در صورت مثبت‌بودن نتایج برای درمان آسیب‌های نخاعی و جمجمه استفاده خواهد شد.

ضرابی تعداد نمونه‌های ذخیره‌سازی شده در بانک عمومی خون بند ناف رویان را ۵۰۰۰ نمونه ذکر کرد و گفت: از پیوندهای نادری که در سال گذشته انجام شد، می‌توان به استفاده از خون بند ناف یک کودک هفت ساله برای درمان نارسایی حاد مغز استخوان این کودک اشاره کرد.

به گفته رییس بانک خون بند ناف خصوصی رویان، این عمل در بیمارستان علی‌اصغر تهران انجام شده است.

وی همچنین اضافه کرد: در بانک خون بند ناف خصوصی رویان ۶۷ هزار نمونه ذخیره‌سازی شده است.