سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: سرمایه کشور طی سالیان سال صرف ساخت آزمایشگاه‌هایی شد که فاقد نظم و مدیریت مناسبی هستند، از این رو وزارت علوم در پی نظام‌مند کردن این آزمایشگاه‌ها در سطح کشور است.

چهاردهمین مسابقات آزمایشگاهی دانش آموزان سراسر کشور- قزوین

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر جلال بختیاری روز چهارشنبه، ۱۰ شهریورماه در اولین سمینار استقرار نظام HSE در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، موسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری که در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برگزار شد، با بیان اینکه از سال گذشته با اتخاذ شیوه‌ای نوین سعی کردیم سرمایه عظیم کشور را سروسامان دهیم، اظهار کرد: اگرچه به اندازه نیاز نتوانستیم از نظر بودجه‌ای و اعتباری نیازها را برطرف کنیم، اما اقداماتی را در راستای ساماندهی پتانسیل‌های علمی کشور انجام دادیم.

مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: سعی کردیم به سمت و سویی حرکت کنیم که برای پتانسیل علمی کشور (نیروی انسانی) توان آزمایشگاهی و تجهیزاتی خود را تقویت کنیم، به گونه‌ای که این مجموعه بتواند به درستی از امکانات استفاده و نیازهای خود را برطرف کند.

وی تصریح کرد: در سطح کشور آزمایشگاه‌های فراوانی داریم که در سال ۹۳ زمانی که اقدام به شناسایی این آزمایشگاه‌ها کردیم، حتی از تعداد دقیق آنها مطلع نبودیم و در ابتدا فکر می‌کردیم چهار هزار آزمایشگاه داریم، اما تا پایان سال ۹۳ متوجه شدیم که کشور دارای ۱۲ هزار آزمایشگاه است. چرا که که این آزمایشگاه‌ها به درستی ثبت نشده‌ بودند. یعنی سرمایه کشور طی سالیان سال صرف این آزمایشگاه‌ها شده است، بدون اینکه نظم داشته باشند.

بختیاری تصریح کرد: ما قابلیت پراکنده و فراوانی در آزمایشگاه‌ها داریم، اما از بعد تجهیزاتی در قالب آزمایشگاه‌های مرکزی و تقویت آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها اقداماتی را انجام داده‌ایم و از آن طرف، مساله نظام‌مند کردن این آزمایشگاه‌ها را سرلوحه کار خود قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) در قالب کارهایی که تاکنون انجام شده، حرکت منسجمی را شروع کرده است، گفت: به زودی نرم‌افزار جامع شبکه «شاعا» تدوین می‌شود؛ چراکه نرم‌افزار کنونی این شبکه نیاز به تکمیل شدن دارد.

مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم با بیان اینکه مسائلی وجود دارد که هنوز به آنها ورود نکرده‌ایم، اظهار کرد: به عنوان مثال باید برای موضوع ساماندهی مواد شیمیایی که دریایی از اطلاعات و نیازها است، برنامه‌ریزی دقیقی صورت گیرد.

وی ادامه داد: همچنین ساماندهی یا امحای پسماندهای آزمایشگاهی نیز که اوضاع خوبی ندارد و اقداماتی که تاکنون در این حوزه انجام شده، غلط بوده است، نیاز به اتخاذ شیوه‌ای جدید و مناسب در حوزه مدیریت دارد.

بختیاری با اشاره به خدمات آزمایشگاهی، تصریح کرد: لازم است ساختار خدمات آزمایشگاهی فراهم شود تا از ثروت و پتانسیل کشور در داخل آزمایشگاه‌ها به خوبی استفاده شود و همچنین خدمات آزمایشگاهی شکل منطقی به خود بگیرد.

مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: درخصوص ساخت آزمایشگاه‌های جدید نیز باید همه ابعاد را در نظر بگیریم تا آزمایشگاه طی سالیان سال مورد استفاده قرار گیرد. در این راستا در پی این هستیم که استانداردهای موردنیاز را در این زمینه تدوین کنیم تا از پراکندگی موجود نجات یابیم.

بختیاری در ادامه با تاکید بر اینکه هدف اصلی ما این است که سرمایه‌های موجود در کشور را نظام‌مند کنیم، گفت: در کشورهای پیشرفته بخش خصوصی به حیطه آزمایشگاه‌ها ورود کرده است، این در حالی است که در کشور ما در این زمینه اقدامی صورت نگرفته است.

به گفته بختیاری، حضور بخش خصوصی در حوزه آزمایشگاه می‌تواند از تلفات و هزینه‌های بیهوده جلوگیری کند.

وی همچنین از برگزاری جلساتی در فروردین ماه سال آینده با حضور پژوهشگران و متخصصان در بندر انزلی برای پرداختن به ابعاد مختلف شبکه «شاعا»  و هفته پژوهش خبر داد.