سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری بر موضوع توجه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری به مساله ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) و پیشگیری از بروز حوادث احتمالی در بخش‌های مختلف اعم از ساختمان‌های اداری، آموزشی، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها تاکید کرد.

وزیر علوم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر محمد فرهادی در پیامی به مناسبت برگزاری سمینار استقرار نظام بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE ) در آزمایشگاه‌های علمی که صبح امروز چهارشنبه در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران گشایش یافت، اظهار کرد: در جهان امروز پیشرفت و توسعه کشورها بر پایه علم و دانش استوار است و رسیدن به این جایگاه رفیع نیاز به نیرویی کارآمد دارد.

دکتر فرهادی با اشاره به نقش ممتاز نیروی انسانی کارآمد و با استعداد کشور در توسعه علمی دنیا، تصریح کرد: متخصصان ایرانی در همه مباحث علمی از جمله مباحث هسته‌ای، پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی و همچنین سلول‌های بنیادی افتخارات بزرگی را نصیب جامعه علمی کشور و جهان کرده‌اند و تحقیقات آنها برای کشور مایه مباهات است. 

وی در این پیام از اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارشناسان فنی آزمایشگاه‌ها به عنوان نیروهای پشتیبان نظام علمی کشور یاد کرد که با وجود انواع خطرات محیطی و آلودگی‌ها، بی‌توقع و صادقانه به نظام علمی کشور خدمت کرده‌اند.

وزیر علوم، توجه به سلامت این نیروها را از اولویت‌های اصلی وزارت علوم دانست و تصریح کرد: تلاشی مجدانه لازم است تا سلامت روحی، روانی، آرامش و امنیت این افراد در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری محقق شود.

دکتر فرهادی خاطرنشان کرد: خوشبختانه دولت تدبیر و امید به بنیادی‌ترین مسائل مربوط به نیروی انسانی و قرار گرفتن نظام HSC (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) در سرلوحه برنامه‌های آن توجه داشته که نه تنها محیط پاک، سالم و بدون آلودگی را برای افراد درون آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها فراهم می‌کند، بلکه در حفظ سلامت عموم جامعه نیز مؤثر است. 

وزیر علوم خاطرنشان کرد: هر چند سمینار ایمنی، بهداشت و محیط زیست یک روزه است، اما انتظار می‌رود در این زمان اندک، مهم‌ترین اصول محیط زیستی آموزش داده شود زیرا اگر موضوع نظام بهداشت، ایمنی و محیط زیست به درستی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی آموزش داده شود، خدمتی بزرگ به جامعه شده است؛ چراکه معتقدیم دانشجویانی که از این مراکز فارغ التحصیل می‌شوند، سفیران نشر ایمنی، بهداشت و محیط زیست در جامعه خواهند بود.

وی حفظ محیط زیست را یکی از موضوعات بسیار مهم کشور دانست و تاکید کرد: پیاده‌سازی صحیح آن متضمن سلامت جامعه است.

فرهادی در این پیام خطاب به مسؤولان و رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری کشور تاکید کرد: با الهام از سیاستهای کلی محیط زیست ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری، موضوع بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) را مورد توجه جدی قرار دهند و در اجرایی کردن آن بکوشند.

وی همچنین از رؤسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها خواست به صورت ماهیانه بخش‌های مختلف اعم از ساختمان‌های اداری، آموزشی، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها را پایش کرده و برای پیشگیری از بروز حوادث احتمالی آنها پیش بینی‌های لازم را داشته باشند.

وزیر علوم ضمن تاکید بر ضرورت نظارت کامل رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری نسبت به اجرای دستورالعمل‌های صادره در زمینه بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) به آنها توصیه کرد: این موضوع را جزو اولویت‌های کاری خود قرار دهند تا از بروز حوادث ناگهانی که موجب خطر آفرینی برای نیروی انسانی و ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی است، جلوگیری شود.

پیگیری و اهتمام لازم در تأمین اعتبارات مورد نیاز در جهت استقرار نظام HSE (نظام بهداشت، ایمنی و محیط زیست) در آزمایشگاه‌ها و کارگاه ها نیز از دیگر تاکیدات وزیر علوم در این پیام بود.