سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری از رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری خواست تا برنامه‌ریزی لازم را در جهت پایش سلامت اعضای هیات علمی، کارشناسان و کارکنان و دانشجویانی که با آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها سروکار دارند، انجام دهند.

وزیر علوم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر محمد فرهادی در پیامی به مناسبت برگزاری سمینار استقرار نظام بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE ) در آزمایشگاه های علمی که صبح امروز چهارشنبه در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران گشایش یافت، ضمن گرامیداشت خاطره شهیدان بزرگوار، رجایی و باهنر اظهار کرد: در جهان امروز پیشرفت و توسعه کشورها بر پایه علم و دانش استوار است و رسیدن به این جایگاه رفیع نیاز به نیرویی کارآمد دارد.

دکتر فرهادی به نقش ممتاز محققان ایرانی در توسعه علمی دنیا اشاره کرد و یادآور شد: متخصصان ایرانی در همه زمینه‌های علمی از جمله دانش هسته ای، پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی و همچنین سلول‌های بنیادی افتخارات بزرگی را نصیب جامعه علمی کشور و جهان کرده اند و تحقیقات آنها برای کشور مایه مباهات است. 

دکتر فرهادی در این پیام از اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارشناسان فنی آزمایشگاه‌ها به عنوان نیروهای پشتیبان نظام علمی کشور یاد کرده است که با وجود انواع خطرات محیطی و آلودگی‌ها، بی‌توقع و صادقانه به نظام علمی کشور خدمت کرده‌اند.

وی توجه به سلامت این نیروها را از اولویت های اصلی وزارت علوم برشمرد و تلاشی مجدانه برای تحقق سلامت روحی و روانی و آرامش و امنیت این افراد را در دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری خواستار شد.

فرهادی خاطرنشان کرد: خوشبختانه توجه دولت تدبیر و امید به بنیادی‌ترین مسائل مربوط به نیروی انسانی و قرار گرفتن نظام HSC (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) در سرلوحه برنامه‌های آن توجه داشته که نه تنها محیط پاک، سالم و بدون آلودگی را برای افراد درون آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها فراهم می‌کند، بلکه در حفظ سلامت عموم جامعه نیز مؤثر است. 

وزیر علوم خاطرنشان کرد: هر چند سمینار ایمنی، بهداشت و محیط زیست یک روزه است، اما انتظار می‌رود در این زمان اندک، مهم‌ترین اصول محیط زیستی آموزش داده شود زیرا اگر موضوع نظام بهداشت، ایمنی و محیط زیست به درستی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی آموزش داده شود، خدمتی بزرگ به جامعه شده است؛ چراکه معتقدیم دانشجویانی که از این مراکز فارغ التحصیل می‌شوند، سفیران نشر ایمنی، بهداشت و محیط زیست در جامعه خواهند بود.

وی حفظ محیط زیست را یکی از موضوعات بسیار مهم کشور دانست و تاکید کرد: پیاده‌سازی صحیح آن متضمن سلامت جامعه است.

فرهادی در این پیام خطاب به مسؤولان و رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری کشور تاکید کرد: با الهام از سیاستهای کلی محیط زیست ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری، موضوع بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) را مورد توجه جدی قرار دهند و در اجرایی کردن آن بکوشند.

وی همچنین از رؤسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها خواست به صورت ماهیانه بخش‌های مختلف اعم از ساختمان‌های اداری، آموزشی، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها را پایش کرده و برای پیشگیری از بروز حوادث احتمالی آنها پیش بینی‌های لازم را داشته باشند.

وزیر علوم ضمن تاکید بر ضرورت نظارت کامل رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری نسبت به اجرای دستورالعمل‌های صادره در زمینه بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) به آنها توصیه کرد: این موضوع را جزو اولویت‌های کاری خود قرار دهند تا از بروز حوادث ناگهانی که موجب خطر آفرینی برای نیروی انسانی و ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی است، جلوگیری شود.

پیگیری و اهتمام لازم در تأمین اعتبارات مورد نیاز در جهت استقرار نظام HSE (نظام بهداشت، ایمنی و محیط زیست) در آزمایشگاه‌ها و کارگاه ها نیز از دیگر تاکیدات وزیر علوم در این پیام بود.