سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – سامانه تعمیر و تعویض تجهیزات پست برق فشار متوسط بدون اعمال خاموشی توسط مبتکر زنجانی ساخته شد.

دکل برق

کاظم جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: با تلاش همکاران شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان برای اولین‌ بار در کشور سامانه تعمیر و تعویض تجهیزات پست ۲۰ کیلوولت زمینی بدون اعمال خاموشی طراحی و ساخته شده است.

وی گفت‌: با ساخت این ابزار به میزان قابل توجهی انرژی توزیع شده کاهش یافته و درعین حالی‌که مردم خاموشی برق کمتری را تجربه می‌کنند در بخش هزینه‌های تولید، انتقال و نگهداری شبکه‌های برق نیز به مقدار زیادی صرفه‌جویی می‌شود.

مخترع زنجانی ادامه داد: همچنین با اجرای این طرح امکان تعمیرات و یا تعویض تجهیزات معیوب ۲۰ کیلو ولت پست زمینی در محدوده سراسر شهر در هر شرایط مکانی و زمانی مقدور بوده و این بستر موجب تسریع در رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی و افق چشم‌اندازهای ۱۴۰۴ کشور در حوزه اصلاح الگوی مصرف برق و کاهش مدت زمان خاموشی به ازای هر مشترک خواهد شد.

این مخترع زنجانی به قابلیت‌های ابزاری طرح ابداعی خود که با همکاری یکی از پرسنل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان ساخته شده اشاره و خاطرنشان کرد: در روش معمول تعمیرات در بخش فشار متوسط پست‌های زمینی به صورت سرد و با قطع برق مشترکان انجام می‌شود. در طرح حاضر عملیات تعمیرات تجهیزات فشار متوسط با ایجاد بای‌پس سیار در داخل پست زمینی برق به صورت آنلاین و بدون اعمال خاموشی به ترانسفورماتور و منبع تغذیه پست قابل اجراست‌، بدین صورت که به غیر از سلول تغذیه بای‌پس‌، الباقی سلول‌های برق فشار متوسط پس از جداسازی کابل کلید قدرت (دژنکتور) اصلی و مانور کابل‌های ۲۰کیلوولت ورودی و خروجی، عملیات تعمیر تجهیزات به بطور کامل سرد شده و اکیپ‌های اجرایی کار خود را در فضای کاملا ایمن و با آسودگی انجام می‌دهند؛ این در حالی‌ است که ترانسفورماتور پست برق در حال تغذیه از طریق بای‌پس است و مردم دچار خاموشی برق نخواهند شد.