سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس دانشگاه شهید بهشتی در مراسم امضای تفاهم‌نامه این دانشگاه با وزارت کشور با آسیب‌شناسی تعامل دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی گفت: در «رویکرد نوین» با بازتعریف نظام پژوهشی دانشگاه‌ها می‌توان نتایج پایان‌نامه‌ها و تحقیقات دانشگاهی را طی فرایندی به سند سیاسی و یا قانون چند ماده‌ای تبدیل کرد.

رییس دانشگاه شهید بهشتی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، تفاهم‌نامه همکاری مشترک دانشگاه شهید بهشتی و وزارت کشور به امضای دکتر طهرانچی رییس دانشگاه و دکتر افتخاری رییس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور رسید.

تربیت نیروی متخصص در قالب برگزاری دوره‌های تحصیلات تکمیلی، توسعه، گسترش و تبادل دستاوردها و نتایج تحقیقات و مطالعات انجام‌شده در راستای ارتقای فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و همکاری در راستای جهت‌دهی و حمایت از طرح‌های تحقیقاتی برای شناسایی نیازها و آسیب‌های اجتماعی و ارائه برنامه و راهکار لازم برای رسیدن به وضعیت مطلوب، از جمله محورهای این تفاهم‌نامه است.

دکتر طهرانچی، رییس دانشگاه شهید بهشتی در نشست انعقاد این تفاهم‌نامه در سخنانی با اشاره به رویکرد جدید وزارتخانه‌ها و سازمان‌های بزرگ در واگذاری طرح‌های تحقیقاتی به دانشگاه‌ها گفت: در یک سال اخیر شاهد بلوغ جامعه مخاطب دانشگاه و وزارتخانه‌های بزرگ هستیم که حکایت از این دارد که سازمان‌ها به جای اتکاء به پژوهش‌های فردی دانشگاهیان و اعضای هیات علمی، دانشگاه را به عنوان «سازمان پژوهشی» پذیرفته‌اند.

وی انعقاد تفاهم‌نامه بین دانشگاه شهیدبهشتی و وزارت کشور را همسو با این رویکرد و دیدگاه تکامل‌یافته دانست و اظهار کرد: در رویکرد نوین «کلان مساله‌ها» از طریق سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی به دانشگاه معرفی می‌شوند و دانشگاه در قالب یک سازمان پژوهشی با طراحی و استخراج موضوعات، مسائل را بررسی و راهکارهای لازم برای حل آنها ارائه خواهد کرد.

دکتر طهرانچی، با آسیب‌شناسی تعامل دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی، تصریح کرد: پایان‌نامه، خروجی یک تحقیق علمی است که نتایج حاصل از آن بصورت مستقیم برای سازمان‌های اجرایی، کاربردی نیست؛ درحالیکه در «رویکرد نوین» با بازتعریف نظام پژوهشی دانشگاه‌ها، می‌توان نتایج پایان‌نامه‌ها و تحقیقات دانشگاهی را طی فرایندی به سند سیاسی و یا قانون چند ماده‌ای تبدیل کرد.

دکتر افتخاری، رییس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور نیز در سخنانی هدف از امضای این تفاهم‌نامه را تقویت رابطه مدیریت سیاست داخلی با حوزه علمی کشور عنوان و تصریح کرد: برقراری این رابطه برای منافع ملی مفید و موثر خواهد بود و انعقاد این تفاهم‌نامه گامی در جهت بهبود تعامل حوزه‌های اجرایی با بدنه علمی کشور خواهد بود.