سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور از ایجاد هسته‌های علمی در دانشگاه‌های کشور به منظور راهنمایی و مشاوره به دانشجویان خبر داد و گفت: ۲۱ هسته علمی در سه دانشگاه تهران، صنعتی شریف و خواجه نصیرالدین طوسی به صورت پایلوت تشکیل شده است.

ضرغام، رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر ضرغام در همایش علمی نخبگان و جشن تجلیل از رتبه‌های برتر که با حضور جمعی از مسؤولان و اساتید دانشگاه‌ها، خیرین مدرسه ساز کشور و برخی چهره‌های ماندگار برگزار شد، در سخنانی به اهمیت سرمایه‌های انسانی و فکری اشاره کرد و گفت: سرمایه‌های فکری و انسانی از بزرگترین سرمایه‌های یک کشور است.

وی به تأسیس بنیاد ملی نخبگان با هدف حمایت از استعدادهای برتر علمی کشور اشاره کرد و گفت: در همین راستا به منظور تربیت و پرورش این استعدادها، کارهای مطالعاتی در این خصوص انجام شده است.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران افزود: کاری که در این بنیاد انجام می‌شود در راستای مردمی کردن و اشتغالزایی دانشی است و اعتقاد داریم که اگر سطح دانشگاه‌ها کیفیت بهتری یابد، زمینه بیشتری برای توسعه علم و فناوری در کشور به وجود می آید.

دکتر ضرغام به ایجاد هسته‌های علمی در دانشگاه‌های کشور به منظور راهنمایی و مشاوره به دانشجویان اشاره کرد و گفت: در ابتدا ۲۱ هسته علمی در سه دانشگاه تهران، صنعتی شریف و خواجه نصیرالدین طوسی به صورت پایلوت تشکیل شد. در این پروژه هر استاد با ۱۲ دانشجو کار می‌کند و به آنها مشاوره می‌دهد. هزینه کل این فرآیندها به عهده این بنیاد است. قرار است بعد از مرحله پایلوت، آنرا در سراسر کشور پیاده سازی کنیم.

کاظم قلم چی از خیر ین مدرسه ساز هم در این همایش گفت: اخیرا پژوهش جهانی مهمی در رابطه با مهم ترین استراتژی‌های آموزشی برای دانش آموزان صورت گرفته است از جمله استراتژی‌هایی که می‌توان از آنها نام برد کاهش جمعیت کلاس‌ها و تفکیک دانش آموزان است که هر دوی آنها نتیجه منفی به دنبال دارد.

وی افزود: استراتژی اول در این رتبه بندی که مؤثرترین آن هم به شمار می‌رود، بازخورد مثبت به دانش آموزان (feedback to pupils) است. دومین استراتژی در این رتبه بندی بحث فرا شناختی (Meta Cognitive) است یعنی اینکه دانش آموز بتواند درباره روش‌های یادگیری خودش به طور واضح و شفاف بیندیشد.

به گفته وی، یکی دیگر از بحث‌هایی که مهم است بحث عدالت آموزشی است و موفقیت چشم گیر دانش آموزان روستایی و دانش آموزان نابینا در این راستا مورد توجه است.

وی در پایان گفت: خوشحال هستیم که توانسته‌ایم در حوزه توسعه علم و دانش و عدالت آموزشی به نوبه خود تأثیر خوبی داشته باشیم.

در ادامه این همایش، دکتر محمدرضاحافظی، رییس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور گفت: راه توسعه علم و دانش راه خداست. اینگونه رویدادها و تلاش‌های صورت گرفته سالانه برای دانش آموزان در ارتقاء علمی کشور سهم مهمی دارد.

وی افزود: جامعه خیرین مدرسه ساز کشور وارد بیستمین سال حیات خود شده است تعداد خیرین در داخل کشور در حال حاضر بیش از ۶۵۰ هزار نفر است و در حدود یک هزار نفر خیر نیز در خارج از کشور وجود دارد.

رییس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور در ادامه گفت: در سال جاری به رغم شرایط نامطلوب اقتصادی، خیرین کشور بیشتر از یک هزار میلیارد تومان در این زمینه کمک کرده‌اند.

در این همایش با حضور نخبگان و فرهیختگان، اساتید دانشگاه‌ها و جمعی از چهره‌های علمی از ۱۱۷ رتبه تک رقمی و برتر کنکور سراسری ۹۵ هم‌چنین از رتبه‌های زیر ۱۰ شاهد و ایثارگر به همراه اولیا آن‌ها با اهداء جوایز قدردانی به عمل آمد.

از پدیده‌های جدیدی که در جشن امسال اتفاق افتاد درخشش روستاییان و تداوم موفقیت نابینایان بود. هشت نفر از دانش آموزان، رتبه های برتر و رتبه‌های تک رقمی سال جاری از روستاییان بودند. همچنین ۱۴ دانش آموز نابینا و کم بینا و دارای معلولیت‌های جسمانی و حرکتی برتر در این جمع حضور داشتند.