سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که در حال حاضر ۲۲۹ دانشمند ایرانی در فهرست یک درصد دانشمندان جهان قرار گرفته‌اند، گفت: تعداد آزمایشگاه‎های مرکزی کشور از ۲۱ مورد در سال ۹۲ به ۱۳۱ آزمایشگاه در سال جاری افزایش یافته، ضمن آن که اسامی ۱۴ دانشگاه ایران در جمع یک درصد دانشگاه‎های برتر و تاثیرگذار دنیا بر اساس نظام رتبه‎بندی بین‌المللی «لایدن» به ثبت رسیده است.

سفر وزیر علوم و تحقیقات و فناوری به شیراز به منظور شرکت در کنگره بین المللی کاشت حلزون شنوایی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر محمد فرهادی با اشاره به حضور ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو در ۲ هزار و ۸۵۹ موسسه آموزش عالی اظهار کرد: این تعداد دانشجو نسبت به اوایل انقلاب، رشد ۲۷ درصدی داشته است و در کنار آن با بیش از ۷۲۰ هزار دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد که نسبت به سه سال قبل رشدی ۲۴ درصدی داشته‌اند، حال علم و فناوری کشور خوب است.

وی با بیان این که ایران یک درصد جمعیت دنیا را در اختیار دارد، اظهار کرد: بر اساس دادههای پایگاههای اطلاع‌رسانی، تا ۷ ماهه اول سال ۲۰۱۶، ایران ۱٫۸۲ درصد علم جهان را تولید کرده است؛ یعنی حدود ۲ برابر آنچه نسبت به جمعیت از ما انتظار میرود و در ۱۶ سال گذشته سهم ایران در تولید علم جهانی ۱۸ برابر شده است.

فرهادی با اشاره به قرار گرفتن ۱۴ دانشگاه ایران در جمع یک درصد دانشگاههای برتر و تاثیرگذار دنیا بر اساس نظام رتبهبندی بین‌المللی «لایدن»، خاطرنشان کرد: در حالی که در سال ۱۳۹۲ تنها ۵ دانشگاه ایرانی در این فهرست قرار داشتند.

وضعیت رشد علمی کشور

وی با بیان این‌که بر اساس داده‌های پایگاه‌های ISI‌ و اسکوپوس رتبه علمی ایران در زمینه تولید مقاله علمی در منطقه و جهان اسلام، اول و در دنیا ۱۶ است، یادآور شد: تعداد مقالات نمایه شده در پایگاه  ISI در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۲، رشدی ۱۰ درصدی داشته است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به رشد چشمگیر تعداد دانشمندان برتر ایرانی در سطح جهان، اظهار کرد: در سال ۹۴ تعداد ۱۷۳ دانشمند ایرانی در فهرست یک درصد دانشمندان جهان قرار گرفته بودند که این تعداد در سال ۱۳۹۵ به ۲۲۹ دانشمند افزایش یافته است؛ در حالی که در تمام سالهای قبل از آن کسی از ایران در این فهرست قرار نداشت.

فرهادی با بیان این که تقریبا در تمام نهادهای پژوهشی شاهد میانگین رشدی ۱۰ درصدی هستیم،‌ در عین حال یادآور شد: ولی با توجه به اقتصاد مقاومتی وضعیت ما در احداث، تکمیل و تجهیز «آزمایشگاههای مرکزی» بسیار رضایت بخش بوده؛ به گونه‌ای که تعداد این آزمایشگاهها از ۲۱ آزمایشگاه در سال ۹۲ به ۱۳۱ آزمایشگاه رسیده و مجموع تعداد آزمایشگاههای مرکزی و غیر مرکزی در بستر شبکه آزمایشگاههای علمی ایران از  200 آزمایشگاه به هزار و ۴۵۱ آزمایشگاه رسیده است.

برنامه‌های وزارت علوم در اقتصاد مقاومتی

فرهادی،‌ شرکت‌های دانش‌بنیان را پایه و اساس اقتصاد دانش بنیان دانست و گفت: از این رو حمایت از شرکت‌های دانش بنیان از برنامه‌های اصلی وزارت علوم است و در سایه این حمایت‌ها، تعداد شرکت‌های دانش بنیان از ۱۴ شرکت در سال ۹۲ به بیش از ۹۴۶ شرکت مستقر در پارکهای علم و فناوری افزایش یافته است که بیش از ۶۷  برابر رشد داشته‌ایم.

به گفته وی، نسبت به سال ۹۲ تعداد هزار واحد فناور جدید ایجاد شده است و تعداد فناوریهای مهم خلق شده در این واحدها از  723 مورد در سال ۹۲ به هزار و ۵۸۷ مورد در سال ۹۴ رسیده که این امر نشان می‌دهد مساله مهم، تبدیل شدن ایدهها به ثروت در این پارکها و مراکز رشد اتفاق افتاده است.

فرهادی ادامه داد: برای مثال، میزان صادرات دانش‌بنیان توسط پارکها و مراکز رشد در دو سال اخیر حدود ۱۲۰ میلیون دلار بوده؛ در حالی که در سال ۹۲، این مبلغ به حدود ۱۴٫۱ میلیون دلار رسید، ضمن آن که برای اولین بار در کشور ایجاد ۵ منطقه وی‍ژه علم و فناوری در ۵ استان مصوب شد.

وضعیت دانشگاه‌های کشور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به فعالیت حدود ۲ هزار و ۸۵۹ موسسه آموزش عالی دولتی و غیر دولتی در کشور، خاطرنشان کرد: بنا بر برنامه‌های تقدیمی ارائه شده من به مجلس شورای اسلامی مبنی بر اصلاح فرایند گسترش کمی آموزش عالی و ضابطه‌مند کردن توسعه رشته‌ها و ارتقای کیفیت آموزش عالی، در سال‌های ۹۲ تا ۹۴ هیچ مرکز آموزشی جدیدی ایجاد نشده و افزایش آماری که نسبت به سال ۹۲ وجود دارد، صرفا به دلیل افزایش تعدادی از واحدهای دانشگاه فرهنگیان و واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی است.

وی اولویت وزارت علوم را پاسخگویی به نیازهای بازار کار ذکر کرد و ادامه داد: به همین علت عمده رشته‌های تدوین شده جدید بین رشتهای بوده و در ۳ سال گذشته در مقطع کارشناسی ۶ مورد، کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳۷ مورد و دکتری ۳۱ مورد رشته  میانرشته‌ای ایجاد شده است. ضمن آن‌که نسبت به بروزرسانی و کارآمد کردن برنامه‌های درسی دانشگاهها، ۵۰۰ برنامه در گروههای آموزشی مختلف مورد بازنگری قرار گرفت؛ چرا که برخی از این برنامهها ۳۰ سال قدمت داشتند.

بهبود شرایط تحصیل دانشجویان

وزیر علوم میزان اعتبارات وام دانشجویی را در سال جاری نسبت به سال ۹۲ دو برابر دانست و اظهار کرد: بر این اساس رشد ۴۰۰ درصدی در وام دکتری و۲۰۰ درصدی در وام شهریه داشته‌ایم و با اقداماتی که انجام شده است، در سال تحصیلی جدید به همه دانشجویان دکتری وام داده خواهد شد و به دانش آموختگان صاحب مهارت فنی نیز تا ۱۰۰ میلیون تومان وام کارآفرینی اعطا می‌شود.

فرهادی به وضعیت و خوابگاه‌های دانشجویی اشاره کرد و با تاکید بر این که در سال جاری خوابگاههای دانشجویی مورد بازرسی قرار گرفتند، گفت: بر این اساس امکانات خوابگاه‌های دانشجویی در ۵ سطح دستهبندی شدند و طبق برنامه تا آغاز سال تحصیلی جدید خوابگاههای سطح آخر تجهیز و بازسازی شدند.

وی با بیان این که در سال ۹۴ درآمد اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان به میزان ۷۸ درصد نسبت به سال قبل و ۴۷ درصد در چهار ماهه نخست سال ۹۵ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۴ افزایش یافته است، تاکید کرد: بخشی از این افزایش درآمد، ناشی از وصول مطالبات انباشته صندوق به میزان ۹۶۰ میلیارد ریال بوده است.