سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به بومی سازی دستگاه تصفیه آبهای آلوده به روغن و مواد نفتی در کشور شد

نرگس فلاح عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: در تمامی صنایع نفتی، با پسابهای حاوی مواد نفتی مواجه هستیم که ممکن است پسابهای نفتی باشند و یا آبهای زیرزمینی که بر اثر نشت مخازن نفتی آلوده شده اند.
وی ادامه داد: درحال حاضر آبهای زیرزمینی اکثر مناطق مجاور پالایشگاه ها به مواد نفتی آلوده هستند و برای بازگرداندن این آبها به چرخه مصرف باید آنها را تصفیه کنیم که اولین گام تصفیه، جداسازی مواد نفتی از پسابهای آلوده است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: روش های سنتی که برای جداسازی آب از مواد نفتی در ایران استفاده می شود کارآیی لازم را ندارند و یکی از معایب دستگاه هایشان این است که فضای زیادی اشغال می کنند و دیگر اینکه، قادر به جداسازی ذرات بسیار ریز نیستند بنابراین فرآیند تصفیه پسابها در این روشها با مشکل مواجه می شود.
فلاح افزود:این دستگاه از چندی پیش در یکی از پالایشگاه های کشور، نصب شده و با گذراندن آزمایش های مختلف، موفق به دریافت تائیدیه های فنی، اقتصادی و زیست محیطی و ایمنی شده است.
مجری طرح پژوهشی ساخت دستگاه جداسازی آب از مواد نفتی درباره ویژگی های این دستگاه گفت: قابلیت جداسازی مواد نفتی از پساب توسط این دستگاه، بالای ۹۹ درصد است و جداسازی ذرات بسیار ریز مواد نفتی را از پساب با دقت بسیار بالا انجام می دهد.
وی گفت: نمونه فعلی این دستگاه با ظرفیت تصفیه ۵ لیتر در ثانیه طراحی شده و در کمتر از یک ساعت، کار تصفیه را انجام می دهد درحالیکه سیستم های مشابه قدیمی برای تصفیه به حداقل ۱۰ ساعت زمان نیاز داشتند و همین بالارفتن سرعت تصفیه، منجر به کوچکتر شدن اندازه دستگاه می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: دستگاه ساخت ما به لحاظ قیمت نیز با نمونه های مشابه خارجی، قابل مقایسه نیست زیرا تمام قطعات آن در داخل ساخته شده و همین موضوع، قیمت تمام شده تولید را بسیار پایین تر می آورد.
فلاح در این رابطه توضیح داد: با استفاده از این روش، کیفیت آب حاصل از تصفیه کاملا با آبهای قابل استفاده در کشاورزی، انطباق یافت و آب کاملا سالم به دست آمد که در حال حاضر برای آبیاری فضای سبز اطراف پالایشگاه استفاده می شود که با توجه به بحران آب در کشور، بازیافت این آبها کمک بزرگی به تامین آب موردنیاز کشاورزی و فضای سبز اطراف صنایع نفت و گاز خواهد کرد.
وی تاکید کرد: تصفیه پسابهای آلوده به مواد نفتی به این روش جدید، مزایای اقتصادی و محیط زیستی فراوانی دارد چرا که موجب بازگرداندن موادنفتی به چرخه مصرف می شود، به حفظ سلامت محیط زیست و منابع آب کمک می کند و آب بازیافتی به مصرف کشاورزی و آبیاری فضای سبز می رسد که این کار هم به کاهش آلودگی هوای اطراف صنایع نفتی منجر می شود.
عضو هیت علمی دانشگاه امیر کبیر یادآورشد: افزون بر بازدهی بالا، راهبری ساده و آسان برای کاربران نیز یکی دیگر از مزایای این روش است ضمن اینکه این دستگاه می تواند در شرایط محیطی و دماهای مختلف، کار کند.