آیت الله اعرافیسایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر حوزه های علمیه کشور محورهای هفت گانه برای تقویت درس خارج حوزه را تشریح کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله علیرضا اعرافی در جمع مدیر و معاونین حوزه علمیه استان قم با تاکید بر اینکه حوزه شناسی بسیار مهم است و بهترین نمونه آن حوزه حله و جبل عامل و نجف و کربلا است، افزود: در همین شهر حله شخصیت های بزرگی مانند علامه حلی بودند که با قلم و اثر خود دنیا را به شگفتی درآوردند و باعث حیات دوباره به حوزه شدند.

وی با بیان اینکه از تاثیرگذاری حوزه نجف نمی شود به سادگی گذشت و قابل مقایسه نیست و حوزه فعلی ریزه خوار آن حوزه عظیم و پهناور نجف است، افزود: همه این عظمت در حالی به وجود آمد که حوزه از کمترین امکاناتی بهره مند بود و در فقر قرار داشت.

مدیر حوزه های علمیه گفت: فکر نکنیم امکانات ظاهری مسئله را حل می کند، بلکه آسیب هایی را نیز به همراه خواهد داشت و باید آن آسیب ها را مواظبت کرد تا فراگیر نشود.

تقویت درس خارج به عنوان قله اول تولید علم درحوزه

وی اظهار داشت: محور و ایده اول تقویت درس خارج است، معتقدیم درس خارج در قله اندیشه ورزی و تولید فکر حوزه است، اگر نگویم قله اصلی بلکه لااقل می توان گفت، یکی از قله های اصلی در تولید فکر و اندیشه ورزی است.

مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: در حال حاضر اساتید درس خارج، افرادی با استعداد هستند که در همین حوزه به رشد و بالندگی رسیده اند.

اعرافی عنوان کرد: معتقد نیستیم سازکار انتخاب درس و استاد تغییر کند، این روش آموزشی سنتی که در تاریخ حوزه شکل گرفته، روش آموزشی بسیار خوبی است.

محورهای هفت گانه برای تقویت درس خارج

وی با بیان اینکه در ایده اول، باید به مباحثی چون حفظ و تقویت قله بودن درس خارج، حفظ سنن اصلی و ساز و کار انتخاب درس و استاد و کمترین تصرف در روش گذشته دقت کرد، افزود: باید از این سرمایه عظیم درس خارج بهره برداری کرد و مهندسی کلانی برای آن تعریف کرده، بدون اینکه سازکار آن بهم بریزد.

مدیر حوزه های علمیه اظهار داشت: باید محورهایی  را برای تقویت درس خارج به اجرا گذاشت و ساز و کاری برای درس خارج در قلمرو فقه جدید فراهم شود.

اعرافی گفت: یک بُعد حوزه انقلابی این است که ۱۰ تا ۲۰ درس خارج در قلمرو فقه جدید در همان منهج استوار اجتهادی در کنار ابواب سنتی باز گشایی شود و به آفاق جدید پرداخته شود.

وی اظهار داشت: طرحی باید تنظیم شود و اساتید خوب و شاگردانی قوی که بتوانند تقریر نویسی کنند، شناسایی و تربیت شوند؛ اگر این امر اجرا شود از درون همین تقریر نویسی، شاهد آثار و مقاله و جریان علمی در عرصه فقه جدید و آفاق جدید خواهیم بود.

 نگاه جدید به درس خارج

مدیرحوزهای علمیه گفت: محور دوم در درس خارج نگاه جدید غنی سازی به درس و روش کلاسیک و رایج حوزه است.

اعرافی تاکید کرد: محور سوم در درس خارج را شناسایی نخبگان و تربیت در مسائل مختلف علمی و اخلاقی و تهذیبی از طریق اساتید درس خارج برای تقویت آینده حوزه به خصوص در بحث اجتهاد است.

وی افزود: محور چهارم در درس خارج، تأسیس درس های خارج مانند کلام، تفسیر و علوم عقلی غیر از ابواب فقه است و همین مسئله تحول عظیم در حوزه ایجاد خواهد کرد.

تاسیس شبکه سازی درس خارج

مدیر حوزه های علمیه گفت: محور پنجم در درس خارج، تأسیس شبکه سازی درس خارج اساتیدی است که در باب و موضوع معینی به تدریس می پردازند و این امر باعث می شود اساتید و شاگردان در کوتاه ترین زمان از نظرهای دیگر اساتید با خبر شوند این در واقع همان اجتهاد و تتبع تام بر اساس تناسب زمان است.

شکل گیری تقریر نویسی

وی گفت: محور ششم، شکل گیری تقریر نویسی است که از سنت های حوزه است، این کار نیازمند برنامه ریزی و برگزار کردن کارگاه آموزشی است.

مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: با تقویت و راه اندازی تقریر نویسی، پژوهش نیز رونق جدی و بیشتری خواهد گرفت و باعث شکوفایی انقلاب علمی بزرگی در عرصه تولید آثار و مقاله در حوزه خواهد شد و افق های جدیدی به سوی حوزویان باز می کند.

اعرافی افزود: محور هفتم، تقریر نویسی به وسیله شاگردان ممتاز و برجسته در کلاس درس است که از قدیم وجود داشته و اکنون کاهش یافته است، باید این مسئله در حوزه سامان پیدا کند تا شاهد تحول چشمگیری در عرصه علمی باشیم.

 مدرسه و صف محوری

وی بیان داشت: اگر بتوانیم بسیاری از فعالیت های که در حال صورت گرفتن است، تبدیل به الگوی سازی کنیم، عمل ارزشمندی انجام داده ایم. فایده آن این است، لطمه به سنت حوزه نمی زند و دیگر اینکه فعالیت ها از ستاد گرفته می شود و به مدرسه علمیه واگذار می شود.

مدیر حوزه های علمیه با بیان اینکه باید فعالیت را از ستاد به مدارس علمیه برد و در آنجا برای طلبه سطوح پرونده اخلاقی و علمی و تربیتی ایجاد کرد، گفت: در مدرسه علمیه است که طلبه در ابعاد مختلف رشد می کند و به تربیت می رسد بنابراین کار تربیت طلبه نیست بکله نظارت و سیاست گذاری است.

نقش مدارس علمیه پررنگ تر شود

اعرافی تاکید کرد: اگر می خواهیم مدرسه جامعی داشته باشیم، باید شرایطی را رعایت کنیم، یک شرط این است که بررسی کنیم طلبه ای که می خواهد درس سطح را شروع کند آیا بهتر نیست پرونده ای در ابعاد مختلف تربیتی، اخلاقی، خانوادگی و امتحان و پایان نامه در مدارس علمیه که ظرفیت لازم مانند استاد در ابعاد مختلف اخلاقی، تربیتی، مشاوره ای و دیگر موضوع ها دارند، داشته باشد.

وی اضافه کرد: این عمل باعث اشراف کامل بر اخلاق، تربیت و دیگر مسائل در ارتباط فلان طلبه خواهد شد، این سخن لزوما بدان معنا نیست که طلبه حتما در آن مدرسه علمیه درس بخواند.

مدیر حوزه های علمیه افزود: باید طرح هایی برای تقویت درس اخلاق و آسیب شناسی اخلاقی در مدارس ارائه شود.

اعرافی اظهار داشت: باید سعی کرد آسیب های خانوادگی و اخلاقی طلاب را شناسایی کرد و با اساتید اخلاق در میان گذاشت و اساتید نیز روی این مباحث صحبت کنند تا شاهد تاثیر گذرای بهتر باشیم.

وی گفت: رهبر انقلاب، مراجع تقلید و بزرگان دیگر حوزه از مدیران حوزه مطالباتی دارند و همه نیز وفاق به این مطالبات دارند، این مسئله رسالت مسئولین حوزه را برای اجرای این مطالبات بسیار سنگین کرده است.