سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: دو سند ازدواج مربوط به اواخر دوره قاجار توسط کارشناسان این اداره کل مرمت شد.

52735.JPG

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، راضیه طاهری با اعلام این خبر افزود: با توجه به شرایط نامناسب نگهداری و مرمت‌های نادرست، این اسناد آسیب زیادی دیده بودند.

وی گفت: بر این اساس، مرمت این اسناد با مستندنگاری و آسیب‌شناسی و ثبت آسیب‌های وارده، پاکسازی ، باز کردن مرمت‌های قدیمی و استحکام ‌بخشی انجام شد.

طاهری افزود: متن این عقدنامه‌ها با خط‌های تعلیق- ثلث و نسخ، نگاشته و حواشی آنها نیز به تذهیب و نقوش زیبا و مهرها و امضاهای شهود عقد مزین و عناصر به کار رفته در این اسناد شامل تسمیه( ذکر نام خدا و یاد خدا)، خطبه، تاریخ و وقوع عقد، تاریخ ثبت، معرفی زوجین، نام و نام خانوادگی، صداق(مهریه)، نوع عقد و شروط و… است.

وی گفت: کاغذ به دلیل برخورداری از ماهیت آلی، در معرض آسیب قرار دارد و با تاثیرگذاری عوامل فیزیکی، شیمیایی، زیست محیطی به راحتی از بین می‌رود و انسان نیز ممکن است ناآگاهانه بر اثر استفاده غیرصحیح، شیوه‌های  نامناسب نگهداری و تعمیرات نادرست و … موجب از بین رفتن این‌گونه آثار شود.

طاهری یکی از راه‌های پیشگیری و مهار این عوامل مخرب را فراهم کردن شرایط مناسب برای نگهداری کتب و نسخ خطی و ارائه آموزش‌های لازم عنوان کرد.

وی با بیان این‌که اسناد مکتوب بیانگر دانش و هنر هر منطقه هستند، گفت: میزان تزئینات اسناد با توجه به دوره‌های مختلف، متفاوت است و عقدنامه‌ها نیز از نظر نوع خط، مهر و امضا ، شاخصه‌های تزئینی و … متفاوت و قابل توجه هستند.

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: تا پیش از سال ۱۳۱۰ ه.ش ازدواج و طلاق اشخاص به ثبت نمی‌رسید و در مرداد همان سال قانون ازدواج مشتمل بر ۲۰ ماده که مقررات طلاق را هم در بر داشت در مجلس تصویب شد و به ثبت رسید.