سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – وزیر علوم از رشد ۲۰۰ درصدی وام شهریه برای سال تحصیلی جدید و ظرفیت سازی نهادهای عمومی و خیرین برای تسهیلات رفاهی به دانشجویان خبر داد.

محمد فرهادی وزیر علوم در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به بیش از چهارمیلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو درکشور گفت: از این تعداد حدود ۱۰۰هزار نفر آنها درمقطع دکتری و حدود ۲۰۰ هزار، دانشجویان کارشناسی ارشد هستند که از طریق صندوق رفاه دانشجویی تسهیلات و وامهای مختلفی در اختیارشان گذاشته می شود.
وی اعلام کرد: میزان تسهیلات و وامهای دانشجویی در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ به میزان ۱۱۰ درصد نسبت به سال قبل، رشد داشته؛ بعنوان مثال وام دکتری با رشد ۴۰۰ درصدی و وام شهریه با رشد ۲۰۰ درصدی روبه رو بوده است.
وزیر علوم با بیان اینکه درآمدهای صندوق رفاه در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ حدود ۷۸ درصد بیشتر بوده، عنوان کرد: این صندوق دراصل ۳۲۰ میلیارد تومان درآمد داشت که بخشی از این درآمدها بدهی های فارغ التحصیلان (از ۳۰ سال قبل) بوده، لذا با تمهیدات تشویقی بسیاری از این بدهی ها تسویه و کمک بزرگی به صندوق رفاه شد.
ذخیره استراتژیک صندوق رفاه ۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۴ و ۹۵ اضافه شده، فرهادی دراین باره یادآور شد: این ذخیره پشتوانه ای است برای اقدامات و تسهیلاتی که صندوق در اختیار دانشجویان می گذارد، البته از طریق نهادهای عمومی و خیرین هم حدود ۴۰ میلیارد تومان برای پرداخت وام و تسهیلات رفاهی به دانشجویان (عمدتا برای دانشجویان مناطق محروم و کم بضاعت) ظرفیت سازی شده است.