سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا – رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، افزایش شتاب رشد حرکت علمی را از جمله برنامه های راهبردی این مرکز علمی عنوان کرد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش ایرنا، رهبر معظم انقلاب هفته گذشته در دیدار با رییس جمهوری و اعضای هیات دولت با انتقاد از کاهش شتاب رشد حرکت علمی در سالهای اخیر، خاطرنشان کردند: سرعت حرکت علمی در دنیا بالا و فاصله ما نیز با پیشرفت علمی دنیا زیاد است، بنابراین برای جبران این عقب ماندگی هیچ چاره ای جز افزایش شتاب رشد حرکت علمی وجود ندارد و باید گفتمان پیشرفت علمی در کشور ادامه یابد و متوقف نشود.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین بر لزوم افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه ها و پرداخت کامل بودجه ناچیز کنونی و ارتباط دانشگاه و صنعت تأکید کردند.
سیداحمدرضا معتمدی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا در همین پیوند افزود: هر چند رشد علمی در دانشگاه های کشور وجود دارد، اما باید پذیرفت که شتاب کندی دارد.
وی گفت: باید برای شتاب بخشی به رشد حرکت علمی کشور، در وهله نخست ارزیابی دقیقی از وضعیت موجود و آسیب شناسی داشته باشیم.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در مرحله دوم نیز باید با تحلیل دقیق داده ها و آمارها، برنامه ریزی برای ارائه راهکارها داشته باشیم.
وی ادامه داد: زمانی ظرفیتی وجود دارد و می توان با راهکارهایی آن را از بالفعل به بالقوه تبدیل کرد. واقعیت آن است که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ظرفیت به همین میزان است.
معتمدی خاطرنشان کرد: زمانی در این دانشگاه برای افزایش رشد علمی سیاست تشویقی برای اساتیدی که مقالات جهانی اعطا می کردند، داشتیم.
وی ادامه داد: همچنین در مقطع زمانی دیگری برای دانشجویان دکتری، الزام به ارائه مقاله در «آی اس آی»(موسسه ثبت اطلاعات و مقالات علمی) – ISI – برای دریافت مدرک تحصیلی داشتیم.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: این گونه سیاست ها خوشبختانه جواب داد، اما دیگر ظرفیتی نمانده که از آن بهره نگرفته باشیم.
وی گفت: اکنون در پی بهره مندی از ظرفیت های نهفته هستیم، بگونه ای که سعی داریم اساتیدی را که در گذشته تمایلی به ارائه مقالات نداشتند، فعال کنیم.
معتمدی افزود: همچنین دانشگاه صنعتی امیرکبیر سعی دارد از ظرفیت های کشوری در این زمینه بهره مند شود، بگونه ای که برخی از دانشگاه های سطح ۲ یا ۳ کشور دارای اساتید مجربی هستند که فقط امکانات ندارند.
وی ادامه داد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر سعی دارد با این اساتید همکاری کند تا مقالات مشترکی در راستای تولید علم ارائه کنیم.
معتمدی، بهره مندی از ظرفیت های خارج از کشور را از جمله دیگر برنامه های دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان و خاطرنشان کرد: ایرانیان مقیم خارج از کشور از جمله ظرفیت هایی هستند که در راستای افزایش تولید علم می توان از دانش آنان بهره مند شد.
وی گفت: البته اکنون معیار اصلی در دنیا و عرصه های بین المللی فقط شتاب علمی نیست، بلکه رتبه بندی دانشگاه ها ارزشمند است.
معتمدی گفت: شاخصه های این رتبه بندی در زمینه هایی همچون ارتباط دانشگاه و صنعت، تعداد دانشجو و استاد، تولید مقالات و غیره است.
وی افزود: خوشبختانه دانشگاه های کشور در رتبه بندی های جهانی دارای جایگاه های مناسب و مطلوب هستند.